Aktualności

MIEJSKI OGRÓD BOTANICZNY W ZABRZU

Dzisiaj wybraliśmy się na wycieczkę do Miejskiego Parku Botanicznego w Zabrzu. Zasadniczym celem Centrum  jest  prowadzenie  zajęć w  terenie. Każdy  bowiem praktyk  potwierdzi,  że  nie  ma  lepszej lekcji  przyrody (biologii) niż taka, podczas  której można  zobaczyć, dotknąć, poczuć otaczającą nas naturę! Przeszliśmy więc z przewodnikiem całą ścieżkę edukacyjną poznając różnorodną roślinność a następnie uczestniczyliśmy w warsztatach ekologicznych i pszczelarskich. Potem zorganizowano nam terenową zabawę edukacyjny, by na koniec odpocząć w cieniu pięknych drzew.

POLITECHNIKA ŚLĄSKA

Odkrywając nasze pasje dzisiaj wybraliśmy się na wycieczkę na Politechnikę Śląską. Zobaczyliśmy sale wykładowe, dowiedzieliśmy się jakie wydziały są na tej uczelni. Rozmawialiśmy z pracownikami o tym, jakie zawody można wykonywać po ukończeniu Politechniki. Potem przeżyliśmy przygodę z wahadłem Foucaulta, który jest przyrządem służącym do zilustrowania ruchu obrotowego Ziemi. Tak, poczuliśmy wszyscy, że Ziemia się kręci! Mieliśmy również przyjemność uczestniczyć w warsztatach plenerowych studentów wydziału architektury. Dowiedzieliśmy się, czym są nauki ścisłe? Mogliśmy samodzielnie dokonać analizy zjawisk fizycznych związanych ze stanem skupienia ciał. Po chwili relaksu na placu zabaw  wróciliśmy do szkoły aby spotkać się z pracownikiem Politechniki  Śląskiej, który zabrał nas w wirtualną podróż po Uczelni. Bardzo dziękujemy za poświęcony nam czas! A może zostenę inżynierem?

               

 

LEGO BOOTSY W DZIAŁANIU

Konkurs na nasze ulubione formy spędzania czasu wygrywają Lego Bootsy. Dzięki funduszom unijnym możemy budować, programować kodować te małe cuda techniki. Jak tylko psuje się pogoda z radością przystępujemy do działania. Inwencja twórcza naszych koleżanek i kolegów nie zna granic. Faje jest obserwować efekt pracy innych. Fajnie jest przede wszystkim działać w zespole, aby wspólnie zbudować robota! Może jednak zawód informatyka jest dla mnie?

PALCEM PO MAPIE

W czasie wakacji warto być przedsiębiorczym. Choćby po to, aby zaplanować prawdziwą letnią wyprawę .Dziś wybraliśmy się w wirtualną podróż „Palcem po mapie”. Zaplanowaliśmy wakacje w pięknym miejscu. Sprawdziliśmy, z jakich atrakcji możemy skorzystać, Jak się do nich dostać, jak kupić bilety? Jaka na miejscu obowiązuje waluta, jaki jest jej przelicznik na złotówki? Oznaczyliśmy na mapie  ciekawe miejsca. Ustaliliśmy jakim środkiem transportu dostaniemy się do celu. Dowiedzieliśmy się w jakiej strefie czasowej będziemy się znajdowali. Zaplanowaliśmy wyżywienie i noclegi. Oj działo się! To zadanie naprawdę wymagało od nas inicjatywy, kreatywności i dobrego planowania.Tak przygotowani moglibyśmy wybrać się w wakacyjną podróż!

 

FILOBIZNES

Dziś wszyscy poznali czym jest prawdziwy biznes. W tym celu wykorzystaliśmy min. gry planszowe „Eurobiznes”, dzięki którym wszyscy nie tylko  dobrze się bawili, ale również nauczyli się jak uczciwie zarabiać pieniądze. Po obiedzie na placu zabaw postanowiliśmy ułożyć własną grę planszową pod tytułem „Filobiznes”, w której każda grupa sprawdziła swoje siły. Dzień ten choć deszczowy był  pełen przygód i radości oraz zdobywania przydatnej wiedzy, która w przyszłości będzie cenna w codziennym biznesie.

FILOMATA realizuje projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach RPO-EFS
MOC MOŻLIWOŚCI
zobacz szczegóły