FILOMATA - Przedszkole

  • slidebg1
    Przedszkole Tęczowa Kraina FILOMATY
    - odkrywamy świat
  • slidebg1
  • -->
FilomataPrzedszkole

15 października w Teatrze Miejskim w Gliwicach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Takie podziękowania Prezydent Miasta przekazał na ręce Iwony Guzickiej i Elżbiety Więcław dla FILOMATY. Cieszymy się, że nasze placówki postrzegane są jako miejsce, w którym praca jest oparta na dialogu, a młodzi ludzie znajdują warunki dla rozwoju pasji, talentów, wiedzy i umiejętności.
Dziękujemy wszystkim ludziom, którzy nam w tym pomagają i w różny sposób wspierają nasze działania.

 

III OGÓLNOPOLSKIE MISTRZOSTWA SZKÓŁ I PRZEDSZKOLI W SZACHACH

9 Listopada 2018, 8:07

Dnia 30.10.2018 roku w katowickim spodku odbyły się III Ogólnopolskie Mistrzostwa Szkół i Przedszkoli   w Szachach. Po raz kolejny na arenie szachowej wystartowało blisko 1500 zawodników z całej Polski, podzielonych na poszczególne kategorie wiekowe. Zawody zostały rozegrane na dystansie 7 rund po 10 min dla zawodnika. Nasze przedszkole reprezentowało 12 dzieci z grupy jeżyków, misiów i tygrysków. Był to dla nich debiut w największym turnieju w Polsce. W ubiegłym roku nasze przedszkole zdobyło złoty medal, ale w zawodach brały wtedy udział dzieci, które poszły już do szkoły. Tym bardziej jest to duży sukces młodych szachistów. W grupie przedszkolnej wystartowało 82 dzieci. Przedszkole Tęczowa Kraina Filomata zajęła 2 miejsce wśród 41 przedszkoli. Na ten wynik zapunktowały dwie najlepsze dziewczynki w grupie oraz dwóch najlepszych chłopców.

Każdy z zawodników otrzymał medal, dyplom i upominek. Gratulujemy naszym pociechom oraz dziękujemy Pani Ani Kohut za wspaniałe przygotowanie! I miejmy nadzieję „do zobaczenia” za rok w legendarnym spodku!

 


DZIEŃ MUZYKI

3 Listopada 2018, 10:36

Dnia 26.10 w Naszym Przedszkolu odbył się Dzień Muzyki. W tym dniu nasze przedszkolaki przeniosły się do krainy dźwięków, aby wspólnie bawić się muzyką. Gitara, fortepian i trąbka to tylko niektóre instrumenty, które dzieci mogły poznać i usłyszeć ich brzmienie. Każde dziecko, samodzielnie grało na instrumentach tworząc wspólnie wesoła orkiestrę. Zabawa była wyśmienita, a dzieci radosne i zadowolone. Wspólną uroczystość zakończyło wręczenie pamiątkowych dyplomów.


DOGOTERAPIA

23 Października 2018, 4:42

W poniedziałek nasze przedszkole odwiedził Pan Tomek z pieskiem Largo z Polskiego Centrum Dogoterapii. Ideą spotkania było przekazanie dzieciom wiedzy na temat bezpiecznego kontaktu z psem. Poprzez zabawy i gry zostaliśmy wprowadzeni w świat czworonogów.

 


JESIENNA WYCIECZKA DO KUŹNI MISIÓW I TYGRYSKÓW

20 Października 2018, 8:20

Mimo iż, pogoda nas rano wystraszyła i o mały włos wycieczka nie została odwołana zaryzykowaliśmy i pojechaliśmy do Kuźni, gdy dojechaliśmy deszcz przestał padać i można było rozpocząć warsztaty.

Było cudownie, kolorowo, jesiennie z zapachem pieczonej kiełbaski, świeżego chleba oraz podpłomyków. Dzieci poznały rodzaje zbóż, starły je na mąkę w specjalnym kamiennym młynie, a następnie poznały recepturę na zacier do chleba. Później razem wyrobiliśmy ciasto i upiekliśmy podpłomyki oraz chlebek, który zjedliśmy z dżemem z czarnej porzeczki. Oczywiście zebranej w sadzie gospodarzy. Nie zabrakło wycieczki do jesiennego lasu, gdzie wypatrywaliśmy dzików. Dzieci biegały pośród kóz, konia oraz koguta i kur.

Było swojsko i pysznie. Prawdziwa jesienna wycieczka !

    


WARSZTATY CERAMICZNE

14 Października 2018, 8:56

11 października w naszym przedszkolu odbyły się pierwsze warsztaty ceramiczne. W warsztatach brały udział dwie grupy: Jeżyki i Tygryski. Głównym celem zajęć ceramicznych było rozbudzenie wrażliwości artystycznej dzieci, rozwinięcie zdolności manualnych oraz ukazanie przedszkolakom drogi jaką musi przejść glina, aby stać się pięknym kolorowym arcydziełem.

Dzieci bardzo przejęte i skupione pracowały nad swoimi dziełami artystycznymi. Efekty już wkrótce do oglądania i podziwiania :)

 


W środę 10 października nasze przedszkolaki wcieliły się w rolę producentów czekolady… Pod przedszkole bowiem przyjechał czekoladowy autobus, w którym każdy mógł spróbować czekoladowych przysmaków, a później stworzyć swoje dwa arcydzieła z czekolady.

Było pysznie i czekoladowo !

DZIEŃ MARCHEWKI W MISIACH

14 Października 2018, 10:52

Pod koniec dwóch tygodni warzywno-owocowych w grupie Misiów powstała prawdziwa sala produkcyjna. Warzywa z ogrodu i owoce prosto z sadu, trafiły w ręce Misiów i tak powstały pyszne i zdrowe soki. Każdy miś spróbował… mniam !TEATRZYK CIASTUŚ

14 Października 2018, 10:41

We wtorek 9 października nasze przedszkole odwiedził objazdowy Teatrzyk Ciastuś.                        Tematem przewodnim przedstawienia był bardzo ważny temat – bezpieczeństwo.                                Realne, bardzo groźne sytuacje przedstawione przez głównych bohaterów sprawiły, że nasze dzieci na długo zapamiętają ,jak należy właściwie się zachowywać, aby nie wpaść w tarapaty.


SZACHY W PRZEDSZKOLU

13 Października 2018, 7:13

Korzystając z pięknych promieni słońca, nasze przedszkolaki pod okiem Pani Anny Kohut przygotowują się do III Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli w szachach, które odbędą się 30 października w katowickim Spodku. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki !