FILOMATA - Szkoła podstawowa

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła Podstawowa

FILOMACKI DZIEŃ KREATYWNOŚCI

20 Maja 2018, 11:03

W dniu dzisiejszym odyseusze z klasy 4a, 5a i 5b zaprosili swoich kolegów do wspólnej, kreatywnej zabawy. Zaprezentowali nam swoje konkursowe przedstawienia i zaproponowali rozwiązywanie problemów spontanicznych. Wszyscy świetnie bawiliśmy się i dziękujemy odysejowym drużynom za tak miło spędzony czas!


SMOK WAWELSKI

20 Maja 2018, 10:57

Dzieci z klasy 2a i 2b wystąpiły na Międzyprzedszkolnym Festiwalu Piosenki " Kochajmy Polskę z całych sił". Swoim młodszym kolegom zaprezentowały się w przedstawieniu "Legenda o Smoku Wawelskim".


III POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNO – LITERACKI „INNE ZAKOŃCZENIE”

26 Kwietnia 2018, 9:20

18 kwietnia br. w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie III Powiatowego konkursu plastyczno – literackiego „Inne zakończenie”, organizowanego przez Szkołę Podstawową FILOMATA oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im.J. Lompy w Katowicach Filia w Gliwicach.

Przybyli na nie laureaci konkursu oraz uczniowie, którym przyznane zostały wyróżnienia.

Konkurs polegał na napisaniu autorskiego zakończenia do tekstu zaproponowanego przez organizatorów oraz wykonaniu pracy plastycznej do napisanego przez dziecko opowiadania.

Na konkurs nadesłano 60 prac z 10. szkół miasta Gliwice i powiatu gliwickiego. Jury oceniło 34 prace uczniów z klas I – III i 21 prac uczniów z klas IV – VII.5 prac nie zostało przyjętych do konkursu ze względów formalnych – brak części plastycznej.

Oto wyniki:

 • Młodsza kategoria wiekowa:
  • I miejsce
   Zofia Czołomiej, kl. III (I Szkoła Społeczna im. Janusza Korczaka w Gliwicach)
  • II miejsce
   Malwina Zmarzły, kl. I (Szkoła Podstawowa nr 32 w Gliwicach)
  • III miejsce
   Patrycja Banaś, kl. II (I Szkoła Społeczna im. Janusza Korczaka w Gliwicach)
  • Wyróżnienia:
   OliwierWyciślok, kl. I (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rudnie)

Dominik Niedźwiedź, kl. I (Szkoła Podstawowa FILOMATA w Gliwicach)

Magdalena Wieczorek, kl. II (Szkoła Podstawowa FILOMATA w Gliwicach)

Emilia Bosakowska, kl. II (Szkoła Podstawowa FILOMATA w Gliwicach)

Julia Tumidajewicz, kl. II (Szkoła Podstawowa FILOMATA w Gliwicach)

Anna Latos, kl. III (Szkoła Podstawowa FILOMATA w Gliwicach)

 • Starsza kategoria wiekowa:
  • I miejsce
   Karolina Pater, kl. V (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rudnie)
  • II miejsce
   Kacper Noga, kl. VII (Szkoła Podstawowa w Sierakowicach)
  • III miejsce
   Magdalena Woźniak, kl. VI (Szkoła Podstawowa FILOMATA w Gliwicach)
  • Wyróżnienia:
   Karolina Felińska, kl. VII (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach)

Magdalena Pater, kl. V (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Rudnie)

Marta Michalska, kl. IV (Szkoła Podstawowa FILOMATA w Gliwicach)

Zofia Zbierzkowska, kl. IV (Szkoła Podstawowa FILOMATA w Gliwicach)

 

Przybyli na uroczystość goście, wraz ze swoimi opiekunami, oprócz odebrania dyplomów i nagród mieli możliwość obejrzenia wystawy nadesłanych prac oraz niespodzianki przygotowanej przez uczniów naszej szkołyuczęszczających na koło teatralne prowadzone przez p. Krzysztofa Gierszala. Była to inscenizacja konkursowego opowiadania o owieczkach Buciu i Furtku oraz niedźwiedziu Maurycym.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego konkursu za udział, zaangażowanie i duży wkład pracy w przygotowanie autorskich opowiadań i ilustracji. Dzięki Wam Bucio i Furtek przeżyli wiele niesamowitych i pouczających przygód, a my przeżyliśmy je razem z nimi.

 

CZEKAMY NA WAS ZA ROK!!!


HIPCIO NA PLACU ZABAW

26 Kwietnia 2018, 9:19

W promieniach wiosennego słońca na placu zabaw bawił się dzisiaj z nami HIP-cio


BRAWO DZIEWCZYNKI Z 2A

21 Kwietnia 2018, 9:15

Nasze koleżanki zdobyły wyróżnienie w III Powiatowym Konkursie Literacko-Plastycznym "Inne zakończenie". Brawo!!!!


W KRAKOWIE CZY W JAPONII?

20 Kwietnia 2018, 9:12

Dnia 12 kwietnia wybraliśmy się - wszyscy uczniowie klas 4-6- na wycieczkę do Karkowa-Japonii. Odwiedziliśmy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Tego dnia pogoda była wyjątkowa: słońce i optymalna temperatura. Muzeum japońskie usytuowane jest na przeciwko Wawelu, więc siedząc na tarasie można było cieszyć się urokiem Japonii w samym sercu Krakowa.

A co się działo w muzeum? Zostaliśmy podzieleni na kilka grup warsztatowych i wszyscy wzięliśmy udział w zajęciach przybliżających nam kulturę Japonii. Mieliśmy lekcję kaligrafii, poznaliśmy sztukę parzenia japońskiej herbaty, wykonaliśmy piękne ozdoby metodą origami. Teraz już wiemy, jak i w czym przygotować aromatyczną herbatkę, jak zrobić papierową wronę, jak wymówić słowo sushi, dlaczego Japonia to KRAJ KWITNĄCEJ WIŚNI… i nie tylko.

Pouczająca i bardzo przyjemna wycieczka


WESOŁYCH ŚWIĄT ŻYCZĄ UCZNIOWIE KLASY 2A

1 Kwietnia 2018, 3:59


SZKOŁA NA NARTACH

18 Marca 2018, 11:13

W dniach 5-9.03 nasz szkoła opustoszała, bo prawie wszystkie klasy od pierwszych po szóste oddały się zimowemu szaleństwu w Poroninie lub Szczyrku.

Uczniowie starsi w tym roku skorzystali w pełni z uroków kończącej się zimy – marzec 2018 zaskoczył nas mrozem, a ten z kolei sprawił, że na stokach w Szczyrku było wyjątkowo: pięknie i biało! Szusowanie w takich warunkach to bajka!

Ale nie samymi nartami żyje człowiek. Podczas popołudniowych zajęć mieliśmy okazję pochwalić się talentami, pograć w kosza, porozmawiać. Naprawdę ciekawie i miło spędziliśmy czas. Dlatego noce były spokojne – spaliśmy jak susły, żeby następnego dnia znów w pełni sił pojawić się na stoku.

Sportowo, zabawowo i …kulturalnie było na naszej BIAŁEJ SZKOLE, bo w ostatnim dniu wybraliśmy się do Muzeum Techniki i Włókiennictwa w Bielsku Białej. Szkoda, że czasy swojej świetności w zakresie produkcji tkanin Bielsko ma już za sobą – maszyny przędzalnicze robią ogromne wrażenie, a jakość materiałów powstających w fabryce jest nie do podrobienia w dzisiejszych czasach!

A teraz: do pracy! Szkoła czeka na nas ze swoimi kolorami, zabawami, nauką, kolegami, wspólnymi przerwami…czyli dobrego ciąg dalszy!


TAKIE TAM MUZYKOWANIE W 2A...

25 Lutego 2018, 10:38

 


POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY - SPOTKANIE

19 Lutego 2018, 9:52

Porozumienie bez Przemocy (Nonviolent Communication – NVC), nazywane także „językiem serca",
to przypomniany i upowszechniony przez M. Rosenberga sposób komunikowania się z ludźmi,
w którym przyczyniamy się do poprawy jakości życia swojego i innych. Choć w FILOMACIE podstawowe wartości NVC są przekazywane „podprogowo", uformowała się grupa uczniów, która chce poszerzać swoją wiedzę z tego zakresu. Z tego powodu zostanie zorganizowany cykl zajęć ukierunkowanych na NVC — a pierwsze, organizacyjne, około półgodzinne spotkanie odbędzie się już w najbliższy poniedziałek (19 lutego) o godzinie piętnastej. Zajęcia są otwarte dla wszystkich uczniów szkoły, zarówno z SP, Gimnazjum jak i Liceum. Zapraszamy! :)