FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

ROK DLA NIEPODLEGŁEJ W FILOMACIE

12 Listopada 2018, 3:29

W piątek 9 listopada spotkała się cała społeczność szkolna FILOMATY, by wspólnie uczcić tak ważne dla Polaków święto narodowe, jakim jest 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Część historyczna uroczystości zawierała ważne fakty dotyczące przeszłości narodowej i walki Polaków o niepodległość. Od końca XVIII wieku, przez cały wiek XIX , aż po rok 1918 Polska była pozbawiona suwerennej państwowości. Mogła istnieć tylko w wymiarze duchowym, w sercach i nadziejach Polaków. O ile dla mieszkańców Europy pierwsza wojna światowa była doświadczeniem, które zrujnowało ład dotychczasowego życia i świat wartości, Polakom dała szansę na odrodzenie nieodległego państwa. Uczniowie za pomocą rysu historycznego przypomnieli słuchaczom ten ważny fakt. Dzięki drugiej, artystycznej części akademii można było przenieść się do 1918 roku, do  kawiarni literackiej „ Pod Picadorem. Aktorzy szkolnego teatru Metamorfozy wybrali ten uroczysty dzień, by zadebiutować na szkolnej scenie. Inscenizacja oparta na autorskim scenariuszu, charakteryzacja, scenografia, recytacja utworu pt. Mochnacki, odczytane zapisy fragmentów dzienników z 11 listopada 1918 roku, to ważne elementy, które przeniosły nas do historycznych czasów i odtworzyły klimat pełen patosu. Oprawa muzyczna też poruszyła wrażliwe struny odbiorców. Aktorzy odśpiewali żołnierską pieśń My, Pierwsza Brygada, czuć było patriotycznego ducha dzięki brzmieniom Etiudy Rewolucyjnej Fryderyka Chopina z 1831 roku. Dzięki przedstawieniu zobaczyliśmy, co łączy Polaków żyjących obecnie z tymi żyjącymi w okresie odzyskania niepodległości. Łączy ich bardzo dużo: umiłowanie wolności, wrażliwość na piękno poezji i sztuki, tolerancja wobec postaw i wyznawanych wartości, a nade wszystko fakt bycia Polakami.

Klamrą spinającą część historyczną z artystyczną były słowa pani Prezes Iwony Guzickiej. Pani Prezes uświadomiła wszystkim, że drugiej tak ważnej rocznicy szybko nie doświadczymy i że wolność dla nas Polaków wywalczyli prości ludzie, i o nich należy pamiętać.

Uczniowie FILOMATY uczcili kilka dni temu tę ważną rocznicę narodową aktywnością pod hasłem 100 kilometrów FILOMATY na 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.  W czasie akademii mieliśmy okazję obejrzeć film upamiętniający tamto wydarzenie. Na twarzach uczniów i nauczycieli pojawił się uśmiech, symbolizujący zapewne radość z powodu wspólnie podjętej  inicjatywy.

             Pani Dyrektor Maria Czerwińska poprosiła, by każdy indywidualnie rozważył, czym dla niego jest WOLNOŚĆ. Tym refleksyjnym i ambitnym zadaniem zakończyliśmy spotkanie, które w wielu sercach rozbudziło patriotycznego ducha i uświadomiło także, że na bieżąco zapisujemy karty historii…ważne karty.

 


28 Października 2018, 9:36

W wtorek 30 października o godz. 10.30 społeczność FILOMATY rozpoczyna akcję pt. „100km FILOMATY na 100 lat Niepodległej”. Wszyscy uczestnicy akcji podzieleni będą na 10 grup i każda z nich pokona 10km (9 grup marszowych i 1 grupa biegnąca). Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do naszej akcji i uczczenia w ten sposób 100 rocznicy odzyskania Niepodległości – startujemy o godz. 10.30 spod szkoły.


E(X)PLORY 2018 TRWA

28 Października 2018, 9:31

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Przyjaciele FILOMATY z całego serca prosimy o głosowanie na Piotra Lazarka ucz. kl. II liceum, który bierze udział w plebiscycie INNOWATOR JUTRA 2018.
Piotr zajmuje się szukaniem odpowiedzi na pytanie: „Czy istnieje szybki i tani sposób na kontrolną analizę stanu gleby?” W związku z tym zaprojektował a następnie zbudował urządzenie radzące sobie z tym problemem. Jego prototyp wykorzystuje czujnik wilgotności oraz elektrody jonoselektywne użyte do analizy stężenia jonów w roztworze glebowym. Pojazd wykorzystuje również magnetometr oraz system GPS, dzięki którym po przesłaniu współrzędnych punktów pomiarowych jest w pełni autonomiczny.
Głosować na Piotra można do 25 października http://www.innowatorjutra.pl/kandydat/lazarek-piotr,47

 


UZNANIE DLA FILOMATY

19 Października 2018, 10:08

15 października w Teatrze Miejskim w Gliwicach odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
Takie podziękowania Prezydent Miasta przekazał na ręce Iwony Guzickiej i Elżbiety Więcław dla FILOMATY. Cieszymy się, że nasze placówki postrzegane są jako miejsce, w którym praca jest oparta na dialogu, a młodzi ludzie znajdują warunki dla rozwoju pasji, talentów, wiedzy i umiejętności.
Dziękujemy wszystkim ludziom, którzy nam w tym pomagają i w różny sposób wspierają nasze działania.


TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK W FILOTECE

10 Października 2018, 1:11

Na przełomie września i października obchodziliśmy Tydzień Zakazanych Książek. Z tej okazji w naszej szkolnej bibliotece powstała mała wystawa książek, które kiedyś z różnych powodów i w różnych krajach były zakazane, a dzisiaj niektóre z nich są nawet w spisie lektur szkolnych (np. „Buszujący w zbożu” czy „Folwark zwierzęcy”). Powody cenzurowania bywają różne – polityczne, religijne, społeczne i obyczajowe. Czasami są też dość absurdalne: dwadzieścia lat temu w Kalifornii policja skonfiskowała czterdzieści egzemplarzy „Czerwonego Kapturka”. Zrobiono tak nie z uwagi na „drastyczne” fragmenty tekstu, w których wilk zjada babcię, a gajowy rozcina zwierzęciu żywcem brzuch, lecz fakt, że dziewczynka niosła babci w koszyku butelkę wina, co podpadało pod nakłanianie do alkoholizmu.

Idea Tygodnia Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi na liczne próby zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach w 1982 roku zdecydowano się wprowadzić nową tradycję, która uświadamiałaby ludziom znaczenie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji.

Część osób już zapoznała się z naszą mini wystawą. Ci, którzy jeszcze nie zdążyli, mogą również w tym tygodniu zajrzeć do Filoteki i zobaczyć wystawę zakazanych (kiedyś) książek, poznać długą listę ocenzurowanych tytułów oraz dowiedzieć się, z jakich powodów ich czytanie było zabronione.


SPAKUJ PLECAK DZIEIOM UCHODŹCZYM

9 Października 2018, 11:20

Wraz z nadejściem roku  szkolnego w naszym  Kole Amnesty International zorganizowaliśmy zbiórkę rzeczy potrzebnych do szkoły dla Dzieci w potrzebie - Dzieci uchodźców. Akcja, pod tytułem SPAKUJ PLECAK DZIEIOM UCHODŹCZYM,  spotkała się z dużym odzewem. Kolejny już raz Uczniowie i Nauczyciele FILOMATY nie zostali obojętni na los potrzebujących. Dziękuję w imieniu Amnesty International, szkolnego wolontariatu, którego członkowie również swymi darami wsparli akcję. Brawo WY :-). Nasza zbiórka odbyła się dla  Fundacji Ocalenie, która  istnieje, aby wspierać migrantów w integracji i indywidualnym rozwoju. Fundacja ta działa na rzecz dialogu międzykulturowego i wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego. Dąży do tego, aby każdy człowiek mógł żyć godnie i w poszanowaniu jego praw. Empatia - relacje - szacunek - TO DZIAŁA!


U NAS JEST PIĘKNIE

30 Września 2018, 1:46

W Roku Geografii Polskiej i w 100 rocznicę powstania Polskiego Towarzystwo Geograficznego, został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs U NAS JEST PIĘKNIE. W piątek 28 września miało miejsce ogłoszenie wyników konkursu na który spłynęło 191 prac 83 autorów. Jury przyznało po 3 pierwsze nagrody w każdej z 4 kategorii, a także wyróżniło kilkanaście prac. Dodam, że w większości były to prace profesjonalnych artystów. Tym bardziej nas cieszy, że w III kategorii „ Z hałdą w tle i w roli głównej”, I miejsce w kraju zdobyła uczennica FILOMATY, Nicole Kruk, z kl. 1 liceum. Profesjonalne jury uzasadniło werdykt słowami: „Śląska hałda stała się tutaj bajkowym, wielobarwnym pejzażem”. W kategorii I - U nas jest pięknie,  wyróżniona została natomiast  Julia Papee, z tej samej klasy  za tryptyk :”Pierwszy śnieg”, „Zimowa fatamorgana”, „Wiosenne orzeźwienie”.


W tym dniu zapraszamy Was na spotkania – tym razem w nieco wyjątkowym wymiarze.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się włączyć i dać komuś empatię, albo ją dostać.
Zapraszamy do słuchania i do mówienia, do bycia w kontakcie.
Pomysł zrodził się na naszym wrześniowym spotkaniu grupy ćwiczeniowej NVC (Porozumienia bez Przemocy) – wtedy kilka osób wyraziło gotowość do poprowadzenia takich rozmów.
Dajemy do dyspozycji przestrzeń FILOMATY i zapraszamy każdego, kto chce ofiarować empatię, albo ją dostać.
Zróbmy razem coś, co służy życiu i je wzbogaca – zróbmy to dlatego, że mamy radość z dawania i brania, że chcemy wzajemności i współpracy, współtworzenia lepszego świata.
Jeśli to ma dla Ciebie sens – dołącz do nas, WYBIERZ EMPATIĘ.
I podaj ją dalej :)
Mamy do dyspozycji jeszcze jedną przestrzeń – do empatycznej akcji włącza się minka cafe z Gliwic.
Wspólnie zapraszamy rodziców na łyk empatii. W towarzystwie dobrej kawy, herbaty, może ciasta?
minka cafe to przyjazne miejsce dla dzieci i ich rodziców i znakomita przestrzeń na empatyczne pogaduchy.
OTO, JAK WYGLĄDA NASZ SZCZEGÓŁOWY PLAN TEGO DNIA:
Elżbieta Więcław, certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy, poprowadzi w tym dniu dwa spotkania, w dwóch różnych miejscach:
godz. 12.00 – 13.30 - minka cafe, Gliwice ul. Zawiszy Czarnego 22
Temat spotkania:
Jestem mamą, jestem tatą – empatię dla dziecka zaczynam od siebie
Wstęp wolny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc, chęć udziału trzeba zgłosić wcześniej telefonicznie: 532915255 lub e-mailem: biuro@minkacafe.pl
godz. 16.00 – 17.00 – Filomata - Szkoły w Gliwicach, ul. Bojkowska 20a
Temat spotkania:
O empatii praktycznie, czyli jak być w kontakcie ze sobą i innymi.
godz. 17.00 – 20.00 – Filomata - Szkoły w Gliwicach, ul. Bojkowska 20a
Spotkanie w grupie oraz indywidualne rozmowy, zgodnie z potrzebami uczestników.
W empatycznych rozmowach będą nas wspierać:
Marek Bulwicki – zaprasza jako praktykująca Żyrafa
z dowolnymi tematami;
Joanna Parka – zaprasza na pogaduchy o Rodzicielstwie Bliskości;
Łukasz Czarniecki – otwarty na rozmowy wszelkie z empatią w tle
Mariusz Dłużak - zaprasza do podjęcia dwóch tematów:
"empatia w poszukiwaniu rozwiązań" lub "empatyczna mediacja jako metoda rozwiązywania konfliktów" (w pierwszym jako coach w drugim jako mediator)
Wstęp na spotkania jest wolny, jednak ze względu na kwestie organizacyjne, bardzo prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego: https://tiny.pl/gb8rj
Organizując to wydarzenie włączamy się do ogólnopolskiego działania w ramach 5 Maratonu Empatii:
http://maratonempatii.blogspot.com/ - znajdziecie to miejsca w całej Polsce i ludzi, którzy zapraszają Was na warsztaty i spotkania :-) Maraton Empatii

WYJAZD INTEGRACYJNY KLASY PIERWSZEJ

29 Września 2018, 4:31

W dniach 27 – 28 września klasy 7 oraz 1LO wybrały się na wycieczkę integracyjną do Huciska w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Poza fascynującymi oraz kreatywnymi zabawami (także nocnymi) mających na celu bliższe poznanie się uczniów, znalazł się również czas na poznanie historii Jaskini Głębokiej i walorów turystycznych takich jak niesamowita przyroda parku krajobrazowego góry Zborów. Był to wspaniale spędzony czas!

 


SZAMORZĄD UCZNIOWSKI - WYBRANY!

25 Września 2018, 6:08

Przedstawiamy skład nowego Samorządu Uczniowskiego: Natalia Smietana - przewodnicząca, Zuzanna Wróbel, Maja Dłużak, Filip Kciuk. Opiekunem SU jest p. Beata Stawowska. Życzmy udanego startu w nowym roku szkolnym oraz pomysłowości w działaniu.