FILOMATA - Szkoła Podstawowa VII-VIII

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - rozwijamy zainteresowania
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
 • -->
FilomataGimnazjum

POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO 2019/2020

2 Września 2019, 8:20

Kochani!
Zaczynamy nowy rok szkolny. A w głowie może macie pytania: Co się wydarzy? Jak będzie? Jak sobie dam radę? 
Witamy Was z uśmiechem, ciekawi tego, co u Was, jak minęły Wasze wakacje, jakie macie plany i marzenia. Chcemy Wam towarzyszyć w ich realizacji. 
Niech ten rok szkolny będzie dobrym, wspólnym dziełem. Jak go stworzyć? 
Może według takiej recepty: 
weźmy wspólną dobrą energię, chęci i wytrwałość w działaniu, ciekawość świata, otwartość na ludzi, gotowość do pracy, dbanie o wypoczynek, zwłaszcza o sen i zdrowe jedzenie. 
Dodajmy gotowość na to, że nie wszystko będzie po naszej myśli i czasem coś się nie uda. I weźmy dużo spokoju, gdy tak się zdarzy, bowiem, jeśli nie godzimy się z tym, że będziemy popełniać błędy, wtedy nie ma mowy o nauce, kreatywności i innowacyjności. 
A do każdego dnia dodajmy szczodrze i bez ograniczeń: uśmiech, życzliwość, wzajemne wsparcie, tolerancję i dbałość o dobre relacje z ludźmi. 
Niech to będzie dla nas wszystkich dobry, piękny rok szkolny.


MOC MOŻLIWOŚCI

31 Lipca 2019, 9:52

Od 1 sierpnia 2019 roku Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące FILOMATA  przystępują do realizacji Projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego
na lata 2014-2020 (Europejski Fundusz Społeczny)
dla osi priorytetowej: XI. Wzmocnienie potencjału edukacyjnego dla działania: 11.1. Ograniczenie przedwczesnego kończenia nauki szkolnej oraz zapewnienie równego dostępu do dobrej jakości edukacji elementarnej, kształcenia podstawowego i średniego dla poddziałania: 11.1.4. Poprawa efektywności kształcenia ogólnego – konkurs

zapraszamy do śledzenia informacji związanych z realizacją naszego projektu


ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

28 Kwietnia 2019, 12:43

26 kwietnia uczniowie klas siódmych zaprosili filomacką społeczność do wspólnego świętowania kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieliśmy okazję wysłuchać piosenki „Witaj, majowa jutrzenko" oraz solowej gry na flecie w wykonaniu Asi Sztandar. Najważniejszym elementem obchodów była projekcja filmu nakręconego przez naszą młodzież, którego bohaterowie – współcześni uczniowie – przenoszą się w czasie i mają okazję współuczestniczyć w wydarzeniach historycznych, m.in. obradach Sejmu Wielkiego, a także poznać wybitne postaci polskiego oświecenia: Hugona Kołłątaja, Stanisława Małachowskiego, Ignacego Krasickiego, a nawet samego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Uczniowie mają możliwość poznać założenia rewolucyjnej uchwały majowej. Przypominają również o narodowym Święcie Flagi, obchodzonym 2 maja. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego.


KONKURS WIEDZY O CHORWACJI

28 Kwietnia 2019, 12:41

W ogłoszonym przez Konsulat Chorwacji oraz Kuratoria Oświaty w Krakowie i Katowicach konkursie Wiedzy o Chorwacji, naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Magdalena Duliban, Dominik Baldysz, Konrad Świder, Łukasz Mikuła i Jan Sałamacha. Konkurs składał się z dwóch etapów.
W pierwszym należało wykonać prezentację multimedialną na dowolny temat – oczywiście o Chorwacji. W tym etapie FILOMACI zajęli 3. miejsce w regionie.
W drugim etapie – polegającym na rozwiązaniu testu wiedzy, składającym się z 90 pytań, drużyna zajęła ostatecznie 7. miejsce. Warto wspomnieć, że w konkursie wzięło udział aż 97 zespołów!
Gratulujemy całej drużynie i jej opiekunowi – Panu Dariuszowi Karolczykowi.


EGZAMIN PO ÓSMEJ KLASIE 2019

15 Kwietnia 2019, 12:09

Zaczynamy tworzenie nowej historii, czyli uczniowie klas VIII po raz pierwszy piszą egzamin ósmoklasisty – dzisiaj język polski. Mamy nadzieję, że długie i systematyczne przygotowania pozwolą na spokojne podejście do tego nowego wyzwania. Trzymamy mocno kciuki! Powodzenia!


GRAŻYNA BIZNESU

11 Kwietnia 2019, 11:59

Czy to tylko kolejny, prześmiewczy pomysł na zdobycie poklasku i sławy w Internecie przez grupę, najwyraźniej narzekających na nadmiar czasu, nastolatków? Czy chwytliwa nazwa i ciesząca zachłanne oko grafika to wszystko, czym można się zachwycić?

Niekoniecznie. Pozwól, że Cię przekonamy.

Zanim jednak zaczniemy obierać metaforyczną cebulę, którą jest „Grażyna Biznesu”, warto wiedzieć, że jest to projekt społeczny realizowany w ramach olimpiady przedsiębiorczości Zwolnieni z Teorii. Mechanizm jest bardzo prosty : licealiści i studenci tworzą zespoły, po czym realizują dowolny, wysmażony w ich twórczych mózgach pomysł na projekt społeczny. To może być nowo stworzona aplikacja, warsztaty z obsługi komputerów dla seniorów, bieg charytatywny, czy, jak w naszym przypadku, kampania edukacyjna. Prowadzenie projektu społecznego jest jak prowadzenie przedsiębiorstwa: planowanie, realizacja, zakończenie, podsumowanie i ponowne stawianie sobie nowych celów. To wszystko pozwala zaangażowanym zdobywać wiedzę oraz doświadczenie, co daje im rangę wieloryba pośród płotek w oceanie przedsiębiorczości i na rynku pracy.

Ale dość już tego objaśniania, przejdźmy do sedna. „Grażyna Biznesu” to nie byle jaki projekt społeczny. W formacie reklamy społecznej, Grażynki za wszelką cenę pragną oświecić swoich niedoinformowanych rówieśników (i nie tylko!) w pogrążonym w mroku miejscem, zwanym EKONOMIĄ.

Jak wpadliśmy na taki pomysł? Powiedzmy, że najlepiej myślimy, kiedy przed nami, na talerzach leżą smaczne rzeczy. Niestety nasze portfele nie najlepiej znoszą takie wypady na miasto, biedaczyska chudną w oczach… Doszliśmy do wniosku, że należy coś z tym zjawiskiem zrobić, a po przekopaniu Internetu, tylko potwierdziliśmy słuszność naszego pomysłu. Okazuje się, że „dużą” wiedzę na temat ankietowanych Polaków ma tylko 5%, „średnią” 41%, a „małą” aż 52%! Największe braki w świadomości ekonomicznej mamy w mechanizmach inflacji, zasadach gospodarki rynkowej oraz w temacie banku centralnego.

 

Procedura jest całkowicie bezbolesna, chyba że umierasz z rozpaczy, gdy Janusz rozstaje się ze swoim Passatem. Rzewne łzy mogą potoczyć się również z powodu cebuli, która jest wszechobecna w grażyńskim świecie.  Cebulę i treści merytoryczne znajdziesz na naszym facebookowym profilu „Grażyna Biznesu”. Wiedza przemycana jest w postach w świetnej odsłonie, tak, by mogła być zrozumiana nawet przez totalnych żółtodziobów, którzy z ekonomią mają tyle wspólnego, co Mojżesz ze schabowym. Do tego, raz na jakiś czas, cały zespół zamienia się w wykwalifikowaną trupę aktorską i kręci swój miniserial o losach Grażyny, Janusza, Piotrka, Haliny, Krystyny, Szwagra, Iwonki i Nataszy, którzy starają stać się przedsiębiorczymi ludźmi sukcesu. Halina rozkręca swój nowy biznes, w czym pomaga jej, opuszczona przez syna, Krystyna, oraz Grażyna, która stara się znaleźć przepis na oszczędzanie po tym, jak jej mąż – Janusz stracił pracę. Co do Piotrka, to obok jego wygranej w ostatnią bitwę w czołgi, jego największym sukcesem jest praca w „Maku” i naprawianie Internetów matce. Szwagier to doradca numer jeden Janusza. Sypie dobrymi radami jak Konfucjusz, tyle że nie jada ryżu. Jego córka Natasza, oraz Iwonka - nowy asystent Haliny, dołączyły dopiero w drugiej edycji i będą miały jeszcze trochę do powiedzenia. Choć w serialu więcej jest zabawy niż merytorycznych treści, ciągle go tworzymy, bo pomaga wkręcić się, razem z serialowymi bohaterami, w tajniki ekonomii i oszczędzania. Konkretna dawkę merytoryki otrzymujemy za to w serii poświęconej niecodziennym przedsiębiorcom, nieszablonowym firmom i tym, jak odnieśli sukces. Fotorelację z nagrywek można pooglądać na grażyńskim Instagramie, który może bardziej przypomina galerię memów. Atak na froncie internetowym, to nie wszystko. Po długotrwałych paktowaniach, „Grażyna Biznesu” może poszczycić się bogatą artylerią naklejek. O ile wygramy bój z drukarnią, na ulicach zawisną również plakaty, które może spotkasz na swojej drodze i Ty.

Tegoroczna „Grażyna Biznesu” jest już drugą edycją projektu społecznego stworzonego i prowadzonego przez jeszcze bardziej zmotywowanych młodych ludzi z okolic Katowic, Chorzowa i Gliwic, chcących zmienić coś w szarej rzeczywistości, która nas otacza. Poprzednim razem zdołaliśmy dotrzeć do 50 000 odbiorców i liczymy na powiększenie grażyńskiej rodzinki. Czekamy na Ciebie!

Grażyny Biznesu


POKLIKANI ZAPRASZAJĄ DO WSPÓŁPRACY

10 Kwietnia 2019, 11:58

Chcesz zmieniać świat i otaczające Cię społeczeństwo?
Chcesz przysłużyć się innym ludziom?
Masz chęci do pomocy, jesteś kreatywny, i gotowy do działania?
Mamy coś w sam raz dla Ciebie!
W następnych miesiącach planujemy DRUGĄ EDYCJĘ POKLIKANYCH!!!!!
Jeśli chcesz dołączyć do naszej grupy i wraz z nami tworzyć drugą edycję tego cudownego projektu społecznego wejdź na:Rekrutacja.poklikani.pl


EGZAMIN GIMNAZJALNY AD 2019

10 Kwietnia 2019, 11:51

Nasi gimnazjaliści w pierwszym dniu egzaminu gimnazjalnego – ostatniego w historii gimnazjów. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia, a słodkie, imienne babeczki od rodzica niech dostarczą mnóstwa energii.


PASJONACI SĄ WŚRÓD NAS

4 Kwietnia 2019, 11:48

Na godzinie wychowawczej w klasie 8c gościem była Nicole Kruk – uczennica klasy I Liceum FILOMATA. Nicole opowiadała o swojej pasji, jaką jest golf. Mówiła o zasadach gry, rodzajach kijów, pokazywała jak wykonać doskonałe uderzenie.
To jest niezwykle cenne, kiedy uczymy się od siebie i o sobie nawzajem, i możemy dzielić swoją pozaszkolną pasją – być może to spotkanie będzie zachętą dla innych uczniów do opowiedzenia o swoich zainteresowaniach.