FILOMATA - Gimnazjum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - rozwijamy zainteresowania
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
 • -->
FilomataGimnazjum

7 Grudnia 2017, 1:19


TECHNIKA WARSZATOWO

4 Grudnia 2017, 7:59

Gdy jedni w sobotnie przedpołudnie słodko leniuchują, drudzy od wczesnych godzin porannych pracują w warsztacie samochodowym. Wszystko to za sprawą zajęć z techniki, które, już poniekąd tradycyjnie, nasi gimnazjaliści realizują w Warsztatach Szkolnych Zespołu Szkół Samochodowych w Gliwicach. W czasie weekendowych zajęć, pod czujnym okiem instruktorów, uczennice oraz uczniowie klasy trzeciej gimnazjum uczyli się wymiany i wyważania opon, naprawy drobnych elementów instalacji samochodowej oraz dowiedzieli się na czym polega praca rozrusznika samochodowego. Niektórzy uczniowie, na tę okoliczność, zakupili również profesjonalne stroje robocze. Zgodni jesteśmy co do jednego - taka forma zajęć zdecydowanie łączy przyjemne z pożytecznym.


ECHA ZESZŁOROCZNEGO PROJEKTU

3 Grudnia 2017, 6:24

Z zeszłym roku szkolnym uczniowie obecnej klasy III G2 brali udział w projekcie

Gimnazjum FILOMATA było w tym projekcie partnerem Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. Nasi uczniowie pod opieką Pani Izabeli Gielnik wykonali fantastyczną pracę – powstał film i wystawa zdjęć. Efekty można zobaczyć na stronie Muzeum Gliwicach – zachęcamy do obejrzenia.


NORDALIADA 2017

24 Listopada 2017, 5:29

NORDALIADA to konkurs adresowany do uczniów klasy siódmej szkoły podstawowej oraz szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych regionu górnośląskiego. W tym roku odbył się 23 listopada i przyciągnął liczną grupę fascynatów Skandynawii, którzy przyjechali do FILOMATY m.in. z: Bytomia, Katowic, Świętochłowic i Zabrza.

Celami konkursu są: rozbudzanie zainteresowań geografią krajów nordyckich i pokazanie umiejętności życia w symbiozie z piękną, ale i wymagającą Naturą Północy oraz rozwijanie umiejętności wykorzystywania posiadanej wiedzy podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów o tematyce geograficzno-przyrodniczej związanej ze Skandynawią.

W tym roku szkolnym współorganizatorem konkursu, obok Zespołu Szkół FILOMATA w Gliwicach, było Polskie Towarzystwo Geograficzne (Oddział Katowice), a patronem Wyższa Szkoła Techniczna z Katowic. Kciuki za Konkursowiczów trzymali Panowie Ambasadorzy Królestwa Danii i Norwegii.

Jury po analizie prac konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody:
1. miejsce - Wojciechowi Hasce z III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Katowicach,
2. miejsce - Julii Maksysz z I Liceum Ogólnokształcące im. J. Smolenia w Bytomiu,
3. miejsce - Przemysławowi Nowakowskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi w Zabrzu,
oraz wyróżnienie, które otrzymał Jakub Bryłka z ZSO nr 1 w Świętochłowicach.

Laureatom oraz wszystkim Konkursowiczom serdecznie gratulujemy!

zobacz zdjęcia


NASZ GOŚĆ - PANI SĘDZIA ANNA MARIA WESOŁOWSKA

18 Listopada 2017, 5:08

W czwartek 16 listopada 2017 roku gościliśmy w FILOMACIE Panią Annę Marię Wesołowską, która w swoim wykładzie: O GRANICACH MIĘDZY GŁUPSTWEM I PRZESTĘPSTWEM przybliżyła nam kulisy swojej pracy. Zarówno młodzież jak i rodzice (dla tych drugich spotkanie odbyło się po południu) mogli usłyszeć odpowiedzi na pytania: jak chronić dzieci i młodzież przed nowymi zagrożeniami; jakie są granice odpowiedzialności nieletnich oraz ich opiekunów prawnych; jakie jest znaczenie wczesnej profilaktyki zintegrowanej w budowaniu bezpiecznej szkoły i czym są kąciki prawne?
To była naprawdę wyjątkowo fascynująca lekcja prawa, która pozwoliła nam poznać bliżej mechanizm działania wymiaru sprawiedliwości. Serdecznie dziękujemy Pani Annie Marii Wesołowskiej za wizytę w naszej szkole.

więcej zdjęć


III PANFILOMCKI KONCERT ODYSEJOWY

14 Listopada 2017, 4:06

W piątek. 10.11.2017 r., w FILOMACIE odbył się KONCERT ODYSEJOWY zorganizowany przez PRZYJACIÓŁ ODYSEI. Występom pzedszkolaków oraz uczniów ze szkoły podstawowej towarzyszył jarmark świąteczny oraz odysejowe zajęcia dla dzieci i młodzieży. Dziękujemy PRZYJACIOŁOM ODYSEI za organizację i przeprowadzenie imprezy. To był magiczny wieczór!


OBCHODY 99 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

13 Listopada 2017, 3:40

W piątek 10 listopada obchodziliśmy w szkole 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym klasa I LO przygotowała i przeprowadziła dwa uroczyste spotkania: pierwsze dla uczniów liceum, drugie dla klas siódmych szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych. Podczas obydwu młodzi FILOMACI brali udział w konkursie wiedzy o historii walki o wolność kraju.  Zwycięskie drużyny otrzymały figurki bociana, które "zamieszkały" w szkolnym ogrodzie.


ODKRYWAMY LEKTURY SZKOLNE

9 Listopada 2017, 3:55

Klasa III G posanowiła "oswoić" szkolne lektury. Dziś nowe spojrzenie na Balladynę. Główni bohaterowie "otrzymali twarze" koleżanek i kolegów.


ZAJĘCIA WARSZTATOWE NA GEOGRAFII

9 Listopada 2017, 3:34

9 listopada dziewczęta z klas siódmych uczestniczyły w warsztatach geograficznych na temat rzeźbotwórczej działalności rzek.