FILOMATA - Gimnazjum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - rozwijamy zainteresowania
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
 • -->
FilomataGimnazjum

FESTYN CHARYTATYWNY FUNDACJI "ISKIERKA"

25 Maja 2018, 7:48

 

 

Dziś, 24 maja, uczennice klas trzecich gimnazjum i klasy 7c wspomogły akcję charytatywną fundacji "Iskierka" udziałem w organizowanym przez nią festynie.


POZDROWIENIA OD PRZYJACIELA FILOMATÓW PROF. PHILIPA ZIMBARDO

25 Maja 2018, 7:40

Kolejna wizyta Profesora Philipa Zimbardo i możliwość spotkania, tym razem w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Profesor opowiedział o swoich badaniach nad nieśmiałością, przypomniał historię swojego najsłynniejszego eksperymentu psychologicznego, powiedział także, na czym polega wg niego bycie bohaterem w dzisiejszych czasach.
Zapytał też, co słychać w FILOMACIE, jakie efekty przynosi Projekt Bohaterskiej Wyobraźni i przekazał pozdrowienia wszystkim uczniom.
Mamy nadzieję, że będziemy raz jeszcze mogli gościć Philipa Zimbardo w filomackich progach. Z radością przekazujemy słowa Profesora:)

zobacz film

 


JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!

25 Maja 2018, 7:35

Przed nami kolejna, trzecia już edycja akcji promującej czytanie „Jak nie czytam, jak czytam” – bicie rekordu czytania w jednym momencie. W zeszłym roku w akcji wzięło udział 459409 uczniów, w tym również Filomaci. Tegoroczna edycja organizowana będzie 8 czerwca o godzinie 10.00. Spotykamy się w tym czasie wszyscy w jednym miejscu, czytamy i robimy zdjęcie. Najciekawsze zdjęcia zostaną nagrodzone. Zabierzcie w tym dniu ze sobą ulubioną książkę! Możecie także przebrać się za ulubionego bohatera literackiego i wziąć udział w konkursie na najlepsze przebranie. Oprócz nagród książkowych dla naszej Filoteki, ufundowanych przez organizatora akcji – miesięcznik „Biblioteka w szkole” oraz pozostałych sponsorów, możecie wygrać nagrody w naszym wewnątrzszkolnym konkursie. Zachęcamy! Zdjęcia z poprzednich edycji można znaleźć na stronie organizatora konkursu (https://czytamy.org/) oraz na szkolnym FB.
Pochwal się czytaniem!
Dodatkowo można pochwalić się czytaniem indywidualnie – organizatorzy zachęcają w tym roku do zabawy #JakCzytam. Co trzeba zrobić?
1. Zrób sobie selfie z właśnie czytaną książką.
2. Wstaw je na swój profil na facebooku lub instagramie z hashtagiem #JakCzytam.
3. Zmień ustawienia prywatności zdjęcia na „publiczne”, by można je było odszukać po hashtagu.
4. Weź udział w losowaniu nagród.


WYCIECZKA NAUKOWA DO OSTRAWY

24 Maja 2018, 7:27

22 maja uczniowie klasy drugiej gimnazjum wraz z opiekunami: Panią Patrycją Rajzer-Gieszczyk oraz Panem Dariuszem Karolczykiem odwiedzili Świat Techniki w Ostrawie. Jest to Park Naukowy z kinami 3D, teatrem zmysłów oraz interaktywnymi stanowiskami do samodzielnej eksploracji i doświadczeń. Chodząc pomiędzy eksponatami, mogliśmy "dotknąć" prehistorii, ewolucji świata przyrody oraz człowieka, zrozumieć świat fizyki oraz prawa rządzące światem. Ponadto w ekspozycji cywilizacji mieliśmy okazję przebyć drogę człowieka od jego początków do chwili obecnej, zachwycając się jednocześnie osiągnięciami ludzkiego gatunku. A wszystko to w niesamowitej scenerii starych, poprzemysłowych, dziś już upiornie wyglądających urządzeń po hucie, koksowni i walcowni Vitkowice.


SPRZĄTAMY ŚWIAT

15 Maja 2018, 7:28

15 maja wzięliśmy udział w akcji sprzątania świata. Serdecznie dziękujemy naszym uczniom za zaangażowanie.


MERCI BEAUCOUP POUR VOTRE VISITE ET À LA PROCHAINE!

13 Maja 2018, 7:11

10 maja po raz kolejny gościła u nas lektorka z Belgii - Pani Manon Cuppens. Atmosfera była niezwykle przyjemna, uczniowie nie tylko poznawali nowe słownictwo, ale również bawili się świetnie, a lekcje minęły w okamgnieniu. Manon wprowadza uczniów w świat języka francuskiego i jednocześnie umożliwia swobodne porozumiewanie się w tym języku


ŻYCIE PRZECHOWANE. MIESZKAŃCY GÓRNEGO ŚLĄSKA I ZAGŁĘBIA DĄBROWSKIEGO Z POMOCĄ ŻYDOM W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ

12 Maja 2018, 7:08

9 maja klasa 7c gościła w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. Uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat tolerancji i zwiedzili wystawę: „Życie przechowane. Mieszkańcy Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z pomocą Żydom w czasie II wojny światowej”.


10 Maja 2018, 7:43

8 maja odbyła się w FILOMACIE prezentacja projektów edukacyjnych uczniów klasy drugiej gimnazjum. Nasi podopieczni w ciekawy i oryginalny sposób zaprezentowali efekty swoich wielotygodniowych badań i dociekań. Zgromadzeni na pokazie rodzice, nauczyciele i uczniowie FILOMATY mieli okazję poznać tajemnice ludzkiego oka, dowiedzieć się o roli motywacji w sporcie oraz przypomnieć sobie, gdzie w Gliwicach można spędzić czas w sposób kreatywny i twórczy. Nasi gimnazjaliści zaproponowali również odważne propozycje walki ze smogiem, z którym boryka się zdecydowana większość miast.
Zaprezentowane projekty udowodniły nam raz jeszcze, jak ważne są: wiedza o otaczającym nas świecie, szerokie horyzonty myślowe i otwartość umysłu młodych ludzi, którzy ten świat będą niebawem kształtować.

Uroczystość prezentacji projektów przygotował pan Dariusz Karolczyk.

 


WIWAT MAJ, TRZECI MAJ....

27 Kwietnia 2018, 1:16

27 kwietnia klasa obchodziliśm rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Gospodarzem uroczystości była klasa 7a SP. Serdecznie dziękujemy.


SUKCES KAMILA

26 Kwietnia 2018, 1:24

21-22 kwietnia 2018 r. Hala Widowiskowo - Sportowa w Rybniku gościła najlepsze szpadzistki i szpadzistów regionu, którzy rywalizowali w Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Śląska młodzików. Na starcie stanęło 62 zawodniczek i zawodników reprezentujących kluby z całego Śląska.
W turnieju szpadzistów brał udział uczeń FILOMATY - KAMIL OLEJNICZAK z klasy 7a SP, który w rywalizacji indywidualnej wywalczył brązowy medal, natomiast w rywalizacji drużynowej reprezentowany przez Kamila zespół szpadzistów Piasta Gliwice wywalczył medal złoty i tytuł mistrzowski. Serdecznie gratulujemy Kamilowi zarówno złota jak i brązu i życzymy kolejnych sukcesów!!!