FILOMATA - Gimnazjum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - rozwijamy zainteresowania
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
 • -->
FilomataGimnazjum

POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY - SPOTKANIE

19 Lutego 2018, 9:52

Porozumienie bez Przemocy (Nonviolent Communication – NVC), nazywane także „językiem serca",
to przypomniany i upowszechniony przez M. Rosenberga sposób komunikowania się z ludźmi,
w którym przyczyniamy się do poprawy jakości życia swojego i innych. Choć w FILOMACIE podstawowe wartości NVC są przekazywane „podprogowo", uformowała się grupa uczniów, która chce poszerzać swoją wiedzę z tego zakresu. Z tego powodu zostanie zorganizowany cykl zajęć ukierunkowanych na NVC — a pierwsze, organizacyjne, około półgodzinne spotkanie odbędzie się już w najbliższy poniedziałek (19 lutego) o godzinie piętnastej. Zajęcia są otwarte dla wszystkich uczniów szkoły, zarówno z SP, Gimnazjum jak i Liceum. Zapraszamy! :)

 


DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

18 Lutego 2018, 4:08

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. i ma na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.
W związku z powyższym 15 lutego gościliśmy w szkole pana Zbigniewa Markowskiego, dziennikarza, twórcę kilku miejskich portali internetowych i nauczyciela akademickiego, który opowiedział nam o zagrożeniach wynikających z bezrefleksyjnego korzystania z zasobów internetowych, zachęcał do pogłębiania wiedzy o sposobach jego efektywnego wykorzystywania i odnoszenia się z szacunkiem wobec innych jego użytkowników. To było niezwykle ciekawe spotkanie, za co serdecznie dziękujemy naszemu prelegentowi.


III INDYWIDUALNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO DLA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH

14 Lutego 2018, 3:44

13.02.2018 r. w ramach Ligi Szkolnej odbył się III INDYWIDUALNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO DLA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH Z GLIWIC W ROKU SZKOLNYM 2017/2018. FILOMATĘ reprezentowali uczniowie gimnazjum: Mateusz Spałek, Jakub Turczyn, Jakub Wesoły, Marek Matys, Olaf Smietana, Michał Wieczorek.
Jakub Wesoły, uczeń klasy drugiej gimnazjum zajął 4. miejsce, natomiast Marek Matys, uczeń klasy trzeciej, zajął miejsce 9. Gratulujemy i życzmy dalszych sukcesów.


ZA NAMI 26. FINAŁ WOŚP!

28 Stycznia 2018, 3:37

Pieniądze są już w banku, rozliczenia podpisane, dyplomy rozdane... Za nami 26. Finał WOŚP! Zebraliśmy 6119,88 zł.! Serdecznie dziękujemy Wszystkim za wszystko. I mamy wielką nadzieję, że spotkamy się za rok...Przypominamy, że tym roku już po raz 26. grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a my po raz pierwszy w naszej szkole założyliśmy sztab. Razem z całą Polską kwestowało dwudziestu naszych wolontariuszy. Byli to uczniowie z klas: 3G, I LO, II LO i III LO. Jeszcze raz bardzo dziękujemy!

Szef sztabu Izabela Gielnik

 


MOJE MEGALOPOLIS

27 Stycznia 2018, 3:34

Na  lekcji geografii odbyły się warsztaty - tym razem pt.: MOJE MEGALOPOLIS. Chłopcy z klas siódmych tworzyli swoje aglomeracje, uwzględniając przy tym funkcje miasta oraz problemy urbanizacji.


Siema!
W tym roku już po raz 26. gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Huraaaa, my po raz pierwszy w naszej szkole założyliśmy sztab. #345 to MY! Razem z całą Polską kwestować będzie naszych 20 wolontariuszy. Są to uczniowie z klas: 3G, I LO, II LO i III LO.
Zapraszamy serdecznie na Wielką Licytację, która odbędzie się w szkole 16.01.2018 r.
Bądźcie z nami 14 stycznia 2018 roku!

SPOTKANIE Z MANON CUPPENS

13 Stycznia 2018, 7:59

We wtorek 9 stycznia uczniowie klasy III gimnazjum po raz kolejny spotkali się z Panią Manon Cuppens, która zaproponowała uczniom bardzo ciekawą grę - „Cranium”. Jest to multizadaniowa łamigłówka z nutką tajemnicy i mnóstwem zaskakujących zadań. Świetnie sprawdza się na zajęciach z języka obcego.
Serdecznie dziękujemy Pani Manon Cuppens.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 15 lutego.

 

 


I TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA

13 Stycznia 2018, 7:34

Dnia 9 stycznia 2018 roku odbył się w FILOMACIE I Turniej Jednego Wiersza, w którym udział wzięło 14 młodych poetów - uczniów gliwickich i zabrzańskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs poprzedziło spotkanie autorskie pana Pawła Lekszyckiego.

wyniki konkursu:

I nagroda Paulina Kroczek (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Gliwicach),
II nagroda Paweł Hetman(Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Zabrzu),
III nagroda Julia Kubasik (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Gliwicach) oraz wyróżnienie Arkadiusz Kasperczyk (Centrum Edukacyjne im. M. Skłodowskiej - Curie w Gliwicach).


„NIEMIECKI MA KLASĘ”/ „DEUTSCH HAT KLASSE”

13 Stycznia 2018, 3:03

W dniu 12.01.2018 grupa uczniów realizujących projekt „Niemiecki ma klasę”/ „Deutsch hat Klasse” wzięła udział w grze symulacyjnej „Klasa z klasą” prowadzonej przez przedstawicielkę Instytutu Goethego, Panią Gabrielę Szewiolę. Celem gry było znalezienie rozwiązania zaprezentowanego problemu, tj. alternatywy dla zlikwidowanego sklepiku szkolnego, jaką jest otworzenie szkolnej kawiarenki.