FILOMATA - Gimnazjum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - rozwijamy zainteresowania
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
 • -->
FilomataGimnazjum

ROK DLA NIEPODLEGŁEJ W FILOMACIE

12 Listopada 2018, 3:29

W piątek 9 listopada spotkała się cała społeczność szkolna FILOMATY, by wspólnie uczcić tak ważne dla Polaków święto narodowe, jakim jest 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Część historyczna uroczystości zawierała ważne fakty dotyczące przeszłości narodowej i walki Polaków o niepodległość. Od końca XVIII wieku, przez cały wiek XIX , aż po rok 1918 Polska była pozbawiona suwerennej państwowości. Mogła istnieć tylko w wymiarze duchowym, w sercach i nadziejach Polaków. O ile dla mieszkańców Europy pierwsza wojna światowa była doświadczeniem, które zrujnowało ład dotychczasowego życia i świat wartości, Polakom dała szansę na odrodzenie nieodległego państwa. Uczniowie za pomocą rysu historycznego przypomnieli słuchaczom ten ważny fakt. Dzięki drugiej, artystycznej części akademii można było przenieść się do 1918 roku, do  kawiarni literackiej „ Pod Picadorem. Aktorzy szkolnego teatru Metamorfozy wybrali ten uroczysty dzień, by zadebiutować na szkolnej scenie. Inscenizacja oparta na autorskim scenariuszu, charakteryzacja, scenografia, recytacja utworu pt. Mochnacki, odczytane zapisy fragmentów dzienników z 11 listopada 1918 roku, to ważne elementy, które przeniosły nas do historycznych czasów i odtworzyły klimat pełen patosu. Oprawa muzyczna też poruszyła wrażliwe struny odbiorców. Aktorzy odśpiewali żołnierską pieśń My, Pierwsza Brygada, czuć było patriotycznego ducha dzięki brzmieniom Etiudy Rewolucyjnej Fryderyka Chopina z 1831 roku. Dzięki przedstawieniu zobaczyliśmy, co łączy Polaków żyjących obecnie z tymi żyjącymi w okresie odzyskania niepodległości. Łączy ich bardzo dużo: umiłowanie wolności, wrażliwość na piękno poezji i sztuki, tolerancja wobec postaw i wyznawanych wartości, a nade wszystko fakt bycia Polakami.

Klamrą spinającą część historyczną z artystyczną były słowa pani Prezes Iwony Guzickiej. Pani Prezes uświadomiła wszystkim, że drugiej tak ważnej rocznicy szybko nie doświadczymy i że wolność dla nas Polaków wywalczyli prości ludzie, i o nich należy pamiętać.

Uczniowie FILOMATY uczcili kilka dni temu tę ważną rocznicę narodową aktywnością pod hasłem 100 kilometrów FILOMATY na 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.  W czasie akademii mieliśmy okazję obejrzeć film upamiętniający tamto wydarzenie. Na twarzach uczniów i nauczycieli pojawił się uśmiech, symbolizujący zapewne radość z powodu wspólnie podjętej  inicjatywy.

             Pani Dyrektor Maria Czerwińska poprosiła, by każdy indywidualnie rozważył, czym dla niego jest WOLNOŚĆ. Tym refleksyjnym i ambitnym zadaniem zakończyliśmy spotkanie, które w wielu sercach rozbudziło patriotycznego ducha i uświadomiło także, że na bieżąco zapisujemy karty historii…ważne karty.

 


28 Października 2018, 9:36

W wtorek 30 października o godz. 10.30 społeczność FILOMATY rozpoczyna akcję pt. „100km FILOMATY na 100 lat Niepodległej”. Wszyscy uczestnicy akcji podzieleni będą na 10 grup i każda z nich pokona 10km (9 grup marszowych i 1 grupa biegnąca). Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do naszej akcji i uczczenia w ten sposób 100 rocznicy odzyskania Niepodległości – startujemy o godz. 10.30 spod szkoły.


TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK W FILOTECE

10 Października 2018, 1:11

Na przełomie września i października obchodziliśmy Tydzień Zakazanych Książek. Z tej okazji w naszej szkolnej bibliotece powstała mała wystawa książek, które kiedyś z różnych powodów i w różnych krajach były zakazane, a dzisiaj niektóre z nich są nawet w spisie lektur szkolnych (np. „Buszujący w zbożu” czy „Folwark zwierzęcy”). Powody cenzurowania bywają różne – polityczne, religijne, społeczne i obyczajowe. Czasami są też dość absurdalne: dwadzieścia lat temu w Kalifornii policja skonfiskowała czterdzieści egzemplarzy „Czerwonego Kapturka”. Zrobiono tak nie z uwagi na „drastyczne” fragmenty tekstu, w których wilk zjada babcię, a gajowy rozcina zwierzęciu żywcem brzuch, lecz fakt, że dziewczynka niosła babci w koszyku butelkę wina, co podpadało pod nakłanianie do alkoholizmu.

Idea Tygodnia Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi na liczne próby zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach w 1982 roku zdecydowano się wprowadzić nową tradycję, która uświadamiałaby ludziom znaczenie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji.

Część osób już zapoznała się z naszą mini wystawą. Ci, którzy jeszcze nie zdążyli, mogą również w tym tygodniu zajrzeć do Filoteki i zobaczyć wystawę zakazanych (kiedyś) książek, poznać długą listę ocenzurowanych tytułów oraz dowiedzieć się, z jakich powodów ich czytanie było zabronione.


KOLEJNE SUKCESY NASZYCH UCZENNIC

9 Października 2018, 11:35

 

  W weekend, 6-7 października, odbyły się Mistrzostwa Polski Południowej w skokach przez przeszkody w KJK Żywiec. 14-letnia Kasia Gola zdobyła złoty medal i tytuł Mistrzyni Polski Południowej w kategorii juniorów (od 16 do 18 lat). Również 14-letnia Sonia Janus zdobyła brązowy medal i tytuł II V-ce Mistrzyni Polski Południowej w kategorii juniorów młodszych.
Zawodniczki reprezentują barwy Klubu Jeździeckiego Trachy Sośnicowice i pozostają pod opieką trenerską Tadeusza Kozy, Pauliny Kozy i Łukasza Kozy. Serdecznie gratulujemy!


SPAKUJ PLECAK DZIEIOM UCHODŹCZYM

9 Października 2018, 11:20

Wraz z nadejściem roku  szkolnego w naszym  Kole Amnesty International zorganizowaliśmy zbiórkę rzeczy potrzebnych do szkoły dla Dzieci w potrzebie - Dzieci uchodźców. Akcja, pod tytułem SPAKUJ PLECAK DZIEIOM UCHODŹCZYM,  spotkała się z dużym odzewem. Kolejny już raz Uczniowie i Nauczyciele FILOMATY nie zostali obojętni na los potrzebujących. Dziękuję w imieniu Amnesty International, szkolnego wolontariatu, którego członkowie również swymi darami wsparli akcję. Brawo WY :-). Nasza zbiórka odbyła się dla  Fundacji Ocalenie, która  istnieje, aby wspierać migrantów w integracji i indywidualnym rozwoju. Fundacja ta działa na rzecz dialogu międzykulturowego i wzmacniania społeczeństwa obywatelskiego. Dąży do tego, aby każdy człowiek mógł żyć godnie i w poszanowaniu jego praw. Empatia - relacje - szacunek - TO DZIAŁA!


WYCIECZKA INTEGRACYJNA KLAS SIÓDMYCH

30 Września 2018, 3:38

W dniach 27 – 28 września klasy siódme wybrały się na wycieczkę integracyjną w malownicze tereny Jury Krakowsko – Częstochowskiej. Pierwszego dnia uczniowie zwiedzili Jaskinię Głęboką, górę Zborów oraz jej okolice. Popołudniu był czas na zajęcia integracyjne z wychowawcami, grę strategiczną, zawody w kręgielni i ognisko z pieczeniem kiełbasek. Drugiego dnia siódmoklasiści mieli okazję uczestniczyć w zajęciach Odysei Umysłu, zagrać w paintballa w prawdziwych okopach z czasów II wojny światowej, a później w siatkówkę lub tenisa. Wychowawczynie ogłosiły również konkurs na najciekawsze zdjęcie z wycieczki – przypominamy, że czekają na zdjęcia do poniedziałku. Miejmy nadzieję, że uczniowskie akumulatory zostały naładowane i z nowym zapałem powrócą w kolejnym tygodniu do nauki! A oto kilka wspomnień z jesiennej wyprawy na Jurę!


W tym dniu zapraszamy Was na spotkania – tym razem w nieco wyjątkowym wymiarze.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą się włączyć i dać komuś empatię, albo ją dostać.
Zapraszamy do słuchania i do mówienia, do bycia w kontakcie.
Pomysł zrodził się na naszym wrześniowym spotkaniu grupy ćwiczeniowej NVC (Porozumienia bez Przemocy) – wtedy kilka osób wyraziło gotowość do poprowadzenia takich rozmów.
Dajemy do dyspozycji przestrzeń FILOMATY i zapraszamy każdego, kto chce ofiarować empatię, albo ją dostać.
Zróbmy razem coś, co służy życiu i je wzbogaca – zróbmy to dlatego, że mamy radość z dawania i brania, że chcemy wzajemności i współpracy, współtworzenia lepszego świata.
Jeśli to ma dla Ciebie sens – dołącz do nas, WYBIERZ EMPATIĘ.
I podaj ją dalej :)
Mamy do dyspozycji jeszcze jedną przestrzeń – do empatycznej akcji włącza się minka cafe z Gliwic.
Wspólnie zapraszamy rodziców na łyk empatii. W towarzystwie dobrej kawy, herbaty, może ciasta?
minka cafe to przyjazne miejsce dla dzieci i ich rodziców i znakomita przestrzeń na empatyczne pogaduchy.
OTO, JAK WYGLĄDA NASZ SZCZEGÓŁOWY PLAN TEGO DNIA:
Elżbieta Więcław, certyfikowana trenerka Porozumienia bez Przemocy, poprowadzi w tym dniu dwa spotkania, w dwóch różnych miejscach:
godz. 12.00 – 13.30 - minka cafe, Gliwice ul. Zawiszy Czarnego 22
Temat spotkania:
Jestem mamą, jestem tatą – empatię dla dziecka zaczynam od siebie
Wstęp wolny, jednak ze względu na ograniczoną ilość miejsc, chęć udziału trzeba zgłosić wcześniej telefonicznie: 532915255 lub e-mailem: biuro@minkacafe.pl
godz. 16.00 – 17.00 – Filomata - Szkoły w Gliwicach, ul. Bojkowska 20a
Temat spotkania:
O empatii praktycznie, czyli jak być w kontakcie ze sobą i innymi.
godz. 17.00 – 20.00 – Filomata - Szkoły w Gliwicach, ul. Bojkowska 20a
Spotkanie w grupie oraz indywidualne rozmowy, zgodnie z potrzebami uczestników.
W empatycznych rozmowach będą nas wspierać:
Marek Bulwicki – zaprasza jako praktykująca Żyrafa
z dowolnymi tematami;
Joanna Parka – zaprasza na pogaduchy o Rodzicielstwie Bliskości;
Łukasz Czarniecki – otwarty na rozmowy wszelkie z empatią w tle
Mariusz Dłużak - zaprasza do podjęcia dwóch tematów:
"empatia w poszukiwaniu rozwiązań" lub "empatyczna mediacja jako metoda rozwiązywania konfliktów" (w pierwszym jako coach w drugim jako mediator)
Wstęp na spotkania jest wolny, jednak ze względu na kwestie organizacyjne, bardzo prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego: https://tiny.pl/gb8rj
Organizując to wydarzenie włączamy się do ogólnopolskiego działania w ramach 5 Maratonu Empatii:
http://maratonempatii.blogspot.com/ - znajdziecie to miejsca w całej Polsce i ludzi, którzy zapraszają Was na warsztaty i spotkania :-) Maraton Empatii

DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

27 Września 2018, 6:04

Europejski Dzień Języków został ustanowiony w 2001 roku przez Radę Europy. W ramach obchodów tego dnia promowana jest różnorodność oraz bogactwo kulturowe. Podobnie jak rok temu i w tym roku my również świętowaliśmy ten dzień. W szkole pojawiły się kody QR stanowiące odnośniki do różnych ciekawych materiałów językowych, natomiast na lekcjach języków obcych uczniowie poznali związki frazeologiczne z nazwami narodowości i państw. Teraz na pewno każdy już wie co znaczy „go Dutch" oraz „French leave". Uczniowie nauczyli się również podstaw języka migowego, który jest dla wielu z nas językiem obcym. Podstawy języka migowego zostały zaprezentowane w różnych wersjach językowych: polskiej, angielskiej, niemieckiej. Kolejną ciekawą aktywnością był quiz z pytaniami z wiedzy kulturowej oraz rundą rozpoznawania fragmentów popularnych piosenek w innych wersjach językowych np. „Havana" po turecku, „Despacito" po japońsku czy piosenka Adele pt. „Hello" po rosyjsku. Ponadto poszczególne klasy przygotowały „żywe flagi" wybranych państw, a całość została uwieczniona na zdjęciach z drona.

zobacz film z wydarzenia


TYM RAZEM GEO-SCIENCE

26 Września 2018, 6:01

Tym razem na lekcji geo_science uczniowie projektowali trasę dookoła świata wg legendarnego schematu Ferdynanda Magellana z XV wieku. W owym czasie była to bardzo ważna wyprawa, był to - prócz odkrywania nowych lądów i … ludów tubylczych - niezbity dowód na kulistość Ziemi. Na lekcji, prócz zaznaczenia swoich własnych - godnych uwagi i odwiedzenia miejsc - uczniowie mieli za zadanie dokładne wyznaczanie położenia geograficznego, takiego adresu, jakie ma każdy punkt na Niebieskiej Planecie.


AKCJA – REKULTYWACJA!

21 Września 2018, 5:48

21 września nasza szkoła wzięła udział w corocznej akcji SPRZĄTANIE ŚWIATA. Tegoroczne hasło jubileuszowej edycji Polska 2018 brzmiało „Akcja – segregacja! 2x więcej, 2x czyściej”, w związku z czym uczniowie Szkoły Podstawowej FILOMATA wzięli udział w konkursie na najbardziej kreatywną kreację wykonaną z odpadów poddawanych recyklingowi.
Zaprojektowane przez uczniów kreacje zostały zaprezentowane podczas pokazu mody, który odbył się po wykładzie naszego gościa, dr Łukasza Gawora z Politechniki Śląskiej. Tym samym nasz filomacki dzień Sprzątania Świata odbył się również pod hasłem „AKCJA – rekultywacja!”, ponieważ tematem wykładu było zagospodarowanie i rekultywacja hałd zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju. Uczniowie wybrali się także na teren pobliskiej hałdy, gdzie odbyły się zajęcia terenowe dotyczące rekultywacji terenów poprzemysłowych.