FILOMATA - Szkolenia

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - czas na zmiany
 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - czas na zmiany
FilomataSzkoleniaOd racji do relacji - jak dogadać się z własnym dzieckiem? Perspektywa NVC

Od racji do relacji - jak dogadać się z własnym dzieckiem? Perspektywa Porozumienia bez Przemocy

21 Listopada 2017, 6:25

OD RACJI DO RELACJI CZYLI JAK DOGADAĆ SIĘ Z WŁASNYM DZIECKIEM?

PERSPEKTYWA POROZUMIENIA BEZ PRZEMOCY (NVC)

Spotkanie otwarte dla Rodziców

W działaniach FILOMATY priorytetem są dla nas relacje. Uważamy, iż nie ma lepszej drogi do ich budowania niż świadoma rozmowa, z miejscem na szacunek dla kazdego jej uczestnika. Bardzo bliskie jest nam podejście Porozumienia bez Przemocy Marshalla Rosenberga, które pomaga - zwłaszcza wtedy, kiedy jest trudno. Stąd nasze zaproszenie – ROZMAWIAJMY – BĄDŹMY W KONTAKCIE!

Tym razem zapraszamy do rozmowy na temat... rozmowy.

Chcemy świadomie budować umiejętność rozmowy, w której każdy uczestnik czuje zrozumienie i potrafi dotrzeć do potrzeb i uczuć - swoich i  swojego rozmówcy. Wtedy każdy coś zyskuje. Szczególnie ważne jest to w czasie rozmowy z naszymi Dziećmi. Jak słuchać i mówić, abyśmy byli z nimi w kontakcie? Abyśmy sami czuli się rozumiani? To nie zawsze jest łatwe, tym bardziej, iż zwykle nie uczyliśmy się, jak być empatycznym Rodzicem.

Najczęściej działamy intuicyjnie i nie zawsze nasza intuicja podpowiada nam najlepsze rozwiązania. Wiemy, jak wykonywać nasz zawód, tutaj zwykle jesteśmy profesjonalistami. Tego się nauczyliśmy! Jednak w kontaktach z własnymi Dziećmi czasami czujemy bezradność.

Więcej informacji o Porozumieniu bez Przemocy

Porozumienie składa się z mówienia i słuchania. Mówienia do ludzi, zamiast o ludziach, słuchania siebie i innych. Porozumienie Bez Przemocy (Nonviolent communication – NVC) pomaga słuchać, tak że dzieci mają ochotę mówić i mówić tak, że dzieci czują się naprawdę usłyszane i wtedy chcą szukać sensownych rozwiązań – dla siebie i innych. A to oznacza: MNIEJ NIEPOROZUMIEŃ. MNIEJ FRUSTRACJI. WIĘCEJ ROZWIĄZAŃ. WIĘCEJ RADOŚCI.

Warto uczyć się, jak:

 • świadomie tworzyć i utrzymać bliską relację z Dzieckiem,,
 • mieć przy tym poczucie wolności i szczerości,
 • pozwalać Dziecku na autonomię, uczyć sztuki wyboru,
 • znajdować więcej radości z bycia Rodzicem,
 • radzić sobie, kiedy słyszymy "NIE" ze strony Dziecka.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej?

Zapraszamy na otwarte spotkanie z Elżbietą Więcław, certyfikowaną trenerką Porozumienia Bez Przemocy (NVC), która jest także dyrektorem programowym FILOMATY.

W czasie tego spotkania poszukamy odpowiedzi na pytania:

 • Co zrobić, by dzięki rozmowie zbliżać się do Dziecka?
 • Jakie słowa blokują komunikację? A jakie jej sprzyjają?
 • Jaka jest różnica między oceną i obserwacją?
 • Kiedy prośba wobec Dziecka staje się żądaniem?
 • Co zrobić, aby nie gotować w domu "ZUPY GRYMASOWEJ"?
 • Co jest ważniejsze w kontakcie z Dzieckiem - racja czy relacja?

Kiedy?
12 marca 2019r. (wtorek) godz. 17.00 - 19.00

Gdzie?
GLIWICE, ul. Bojkowska 20a, Siedziba FILOMATY, tel. 322707665

Koszty?
- prosimy o wpłatę pomiędzy 15 - 40 zł. - na miarę własnych możliwości i chęci wspierania organizowanych przez nas spotkań otwartych,

-  dla Rodziców Dzieci uczęszczających do placówek FILOMATY udział w spotkaniu jest bezpłatny, prosimy tylko o wpisanie w formularzu zgłoszeniowym (w polu uwagi i pytania) imienia i nazwiska Dziecka.

Opłatę należy uiścić przelewem w ciągu 3 dni od daty potwierdzenia przez organizatora przyjęcia zgłoszenia.

Jeśli w chwili obecnej finanse są problemem, bardzo prosimy o kontakt z nami, postaramy się znaleźć wspólne rozwiązanie.

Jak się zapisać?
Jeśli zdecydujesz się na udział w spotkaniu, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Prowadzenie spotkania:

Elżbieta Więcław
Z pasją i pokorą szukam w życiu porozumienia, zwłaszcza wtedy, kiedy trudno jest się usłyszeć.  NVC jest dla mnie w tych poszukiwaniach bardzo pomocną drogą. W szkołach FILOMATY uczymy się empatii na równi ze szkolnymi przedmiotami. Aby młody człowiek stał się empatyczny i życzliwy, musi być traktowany z empatią i życzliwością. I oto jest nasza filozofia działania: potrzeby każdego człowieka są tak samo ważne i każdy ma prawo do szacunku, bezpieczeństwa, uczenia się, przeżywania emocji. 
Szukamy odpowiedzi na pytania, zadajemy nowe, podejmujemy wyzwania. Czasem popełniamy błędy, mierzymy się z konfliktami i - SZUKAMY WSPÓLNYCH ROZWIĄZAŃ.