FILOMATA - Szkolenia

  • slidebg1
    FILOMATA -szkoła możliwości
    - czas na zmiany
  • slidebg1
    FILOMATA -szkoła możliwości
    - czas na zmiany
FilomataSzkoleniaSpotkanie otwarte - dr Marek Kaczmarzyk

Spotkanie otwarte z dr. Markiem Kaczmarzykiem

10 Lipca 2018, 1:16

Zapraszamy serdecznie 9 października 2018r. na kolejne spotkanie otwarte z dr. Markiem Kaczmarzykiem.

O sile różnorodności czyli w jaki sposób rodzice mogą wspierać nastolatki?

Jeśli jesteś rodzicem więcej niż jednego dziecka lub nauczycielem, być może czasem męczy Cię różnorodność ich charakterów, potrzeb, które są ważne w danym momencie, sposobów, jakie wybierają, aby radzić sobie ze światem. Czasem rodzice mówią żartobliwie: moje dzieci są z różnego kompletu - co zrobiliśmy nie tak?

A może ta różnorodność jest dla Ciebie źródłem radości?

Jeśli chcemy zrozumieć siebie, musimy zrozumieć także naszą wyjątkowość.

Biologia uczy, że każdy z nas jest wyjątkowy już na samym początku naszego istnienia. Nasz rozwój jest realizacją potencjału, którego główną cechą jest właśnie niepowtarzalność. Na spotkaniu dowiemy się, jak bardzo ważne jest to, że każdy człowiek to unikat, i jak cenna jest różnorodność z tego wynikająca.

Kiedy widzimy grupę rówieśników bawiących się na szkolnym boisku, zakładamy, że są oni do siebie podobni, więc można stworzyć dla nich jeden wspólny zestaw propozycji dydaktycznych. Taki uniwersalny system szkolny powinien pozwolić im budować i doskonalić zbiór kompetencji niezbędnych w przyszłości. W naszej grupie znajdziemy jednak dzieci o różnych potrzebach, zainteresowaniach i pragnieniach, z niepowtarzalnymi sposobami radzenia sobie ze światem. Mechanizmy, które sprzyjają różnorodności, są wpisane w rozwój człowieka. Mierząc wszystkich jedną miarą, narażamy się na straty, których nie można będzie odrobić. Dla dzieci oznacza to nieodkryte talenty, brak motywacji i przekonanie, że inny sposób myślenia to ich problem. Dla nas wszystkich może stać się przyczyną porażki w przyszłości, kiedy zabraknie ludzi myślących w nietypowy sposób, zdolnych rozwiązać problemy, których dzisiaj nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. (fragment opisu zaczerpnięty z książki "Unikat" M.Kaczmarzyka)

Dobrze by było, abyśmy (zwłaszcza jako rodzice i nauczyciele) widzieli w różnorodności wartość i umieli budować na tym potencjale siłę dziecka czy nastolatka. To stanie się ich mocą na całe życie. O tym właśnie będzie to spotkanie - zapraszamy serdecznie!

Kiedy?

9 października (wtorek) godz. 17.00 - 19.00

Gdzie?

GLIWICE, ul. Bojkowska 20a, Siedziba FILOMATY, tel. 322707665

Koszty?

- prosimy o wpłatę pomiędzy 15 - 40 zł. - na miarę Twoich możliwości i chęci wspierania organizowanych przez nas spotkań otwartych

Opłatę należy uiścić przelewem w ciągu 3 dni od daty potwierdzenia przez organizatora przyjęcia zgłoszenia.

Jeśli w chwili obecnej finanse są dla Ciebie problemem, bardzo prosimy skontaktuj się z nami, postaramy się znaleźć rozwiązanie.

Jak się zapisać?

Jeśli zdecydujesz się na udział w szkoleniu, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Książki

Podczas spotkania będzie możliwy zakup książek dr. Marka Kaczmarzyka (dla chętnych oczywiście z autografem Autora):

- Unikat (najnowsza książka, która opisuje bilogię różnorodności)

- Szkoła neuronów

Prowadzenie spotkania:

dr Marek Kaczmarzyk - nauczyciel i wykładowca, biolog, neurodydaktyk, autor podręczników i programów szkolnych, popularyzator nauki. Od roku 2000 prowadzi Pracownię Dydaktyki Biologii (na Wydz. Biologii Uniwersytetu Śląskiego), koordynator i autor licznych projektów edukacyjnych dla młodzieży oraz dorosłych. Proponuje spojrzenie na edukację z perspektywy neuronauk.