FILOMATA - Szkoła Podstawowa I-VI

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła PodstawowaNasze projektyOdyseja Umysłu

ODYSEJOWE ZMAGANIA W KATOWICACH

23 Marca 2019, 6:02

Za nami eliminacje regionalne w Katowicach. Jesteśmy dumni z siebie i z tego czego dokonaliśmy. Wspaniale zaprezentowały się drużyny z klasy 3ab, 5a i 6b. Tym razem zwycięstwo przypadło drużynie OMEROMOBILA. Jedziemy do Gdyni na finał ogólnopolski.

Wszystkim drużynom gratulujemy!!!

 


ODYSEJOWE PRACE I CIĄG DALSZY

8 Stycznia 2019, 11:03

No cóż, jedni odpoczywają, a inni pracują! To kolejny pracowity dzień Odyseuszy z 5a. Jak widzicie powstaje Omeromobil!!! Będzie się działo!

Drugi dzień intensywnych prac trwa!!! Powstają coraz to nowsze dekoracje. Jest moc, są pomysły, jest zabawa!


WARSZTATY

8 Stycznia 2019, 10:55

Tym razem dziewczyny z 6b przeniosły się do świata magii. A wszystko za sprawą warsztatów z panem Rafałem Mulką- znanym ze swych umiejętności iluzjonistą. To była wspaniała przygoda. Dziękujemy!


ODYSEJA W 6B

13 Grudnia 2018, 2:24

U nas praca wre. Powstają dekoracje!


DALSZE PRACE

4 Listopada 2018, 8:36

Odyseusze pracują i zdobywają wciąż nowe umiejętności. Zobaczcie sami!!!

Na dzisiejszych zajęciach przyszedł czas na doskonalenie umiejętności krawieckich

 


ODYSEUSZKI 6B

19 Października 2018, 8:20

Dziewczyny z drużyny odysejowej rozpoczęły pracę nad scenografią do problemu długoterminowego- po raz kolejny spróbujemy swoich sił w budowie strukturki z drewna balsa!


ODYSEJOWE ZMAGANIA 5A

19 Października 2018, 8:16

Nowy sezon rozpoczęliśmy od przygotowań do konkursu. Na pierwszych warsztatach z Panem dr. Andrzejem Wilkiem rozkręciliśmy wiertarkę i poznawaliśmy budowę silnika. Już za chwilkę będziemy budować kar...... , ale o tym cicho, pokażemy, gdy będziemy gotowi!


PROBLEMY ODYSEI UMYSŁU

27 Września 2018, 11:13

Problem 1: Ekipa Omeratunkowa

W stworzonym przez zespół spektaklu szop imieniem Omer – uosobienie Odysei Umysłu – wyruszy w podróż do trzech różnych miejsc, gdzie wesprze kogoś w tarapatach i „uratuje sytuację”. Zabierze ze sobą zaufanego Pomocnika oraz jedną lub dwie walizki, mieszczące komplet elementów, z których zmontowany zostanie oryginalny Omero Mobil… Sterowany przez przynajmniej jednego jadącego na nim członka drużyny – wehikuł pozwoli ekipie Omera i Pomocnika zaradzić trzem problemom, wybranym z podanej listy. Za każdym razem wykona on w tym celu inną funkcję, pochodzącą z odrębnego zestawienia. Pomiędzy którymiś dwoma zadaniami pojazd zostanie rozłożony z powrotem na części, schowany do walizek i przeniesiony gdzieś indziej, skąd – po uprzednim ponownym wypakowaniu                           i poskładaniu go w całość – wyruszy w dalszą drogę. Na koniec, w dowód uznania dla dokonań Omero Mobilu, urządzona zostanie na jego cześć uroczysta parada.

 

Problem 2: Do zobaczenia w ukryciu

Odyseusze mają okazję przyrodnicze inspiracje przełożyć na techniczne rozwiązania – albowiem powinni skonstruować oryginalne stworzenie mechaniczne, potrafiące na różne sposoby wizualnie wtapiać się w otoczenie. Istota będzie starała się „ukryć na widoku” przed postacią Poszukiwacza, który z jakiegoś niebanalnego powodu pragnie ją odnaleźć… Podczas przygotowanego przez zespół przedstawienia, stworzenie trzykrotnie zmieni swój wygląd                 i z powodzeniem uniknie wyśledzenia, za każdym razem wykorzystując do tego celu inną metodę, wybraną z dostępnej listy. Wreszcie – dokonując ostatniej, czwartej przemiany – ujawni swą zaskakującą, prawdziwą naturę!

 

Problem 3: W pracowni mistrza Leonarda

Jakże inspirujące musiałyby być odwiedziny w warsztacie wielkiego Leonarda da Vinci! Uczestnicy stworzą i odegrają własną, autorską opowieść o wszechstronnie utalentowanym włoskim artyście i uczonym epoki Renesansu… W spektaklu pokazana zostanie scenografia wyobrażająca pracownię mistrza, a w niej repliki trzech jego znanych prac: reprodukcja któregoś z obrazów, trójwymiarowy model jakiegoś innego wytworu oraz reprezentacja jeszcze jednego dzieła historycznego, wybranego i odtworzonego przez drużynę w dowolny sposób. Na scenie – oprócz samego Leonarda – wystąpi postać Mecenasa, który zleci mu rozwiązanie określonego problemu, a także postać Krytykanta, którego drwiny i kpiny sprawią, że słynny twórca porzuci pewien oryginalny projekt – ogólnie nieznany,                          bo… wymyślony przez drużynę. Jak na ironię, podczas przedstawienia okaże się, że ów „wyśmiany wynalazek” to coś, co przyjęło się i jest współcześnie w powszechnym użyciu!

Problem 4: Balsa z polotem

Zadanie zespołu polega na zaprojektowaniu oraz zbudowaniu wyłącznie z drewna balsa –               i ewentualnie kleju – struktury, która podczas występu poddana będzie próbie udźwignięcia jak największego ciężaru. Zanim jednak zacznie się jej testowanie, niechroniona konstrukcja musi odbyć swobodny lot na określonym dystansie i przetrwać upadek… Struktura powinna zostać wyrzucona w powietrze zza jednej z trzech linii przy użyciu urządzenia skonstruowanego specjalnie w tym celu, przelecieć ponad barierką i samoistnie spocząć na gołej podłodze. Im dalej od barierki położona jest wybrana przez drużynę linia, tym więcej można zdobyć punktów – więc warto dobrze skalkulować ryzyko! „Rzut” konstrukcją należy ukazać jako część jakiejś zabawy niczym z wesołego miasteczka, zaś proces nakładania na nią sportowych odważników wpleść w fabułę spektaklu, konwencją przypominającego festyn. Podczas imprezy organizowane będą rozmaite gry losowe i zręcznościowe, do udziału                      w których zachęcać będzie postać Jarmarcznego Naganiacza – relacjonująca ponadto przebieg wydarzeń zgromadzonym widzom.

 

Problem 5: Spory o pozory

Drużyna przygotuje i przedstawi humorystyczny spektakl, opowiadający o oryginalnej postaci Szczwanego Mąciciela, który – zamierzając uzyskać nad czymś kontrolę – rozmyślnie stara się jakieś dwie grupy poróżnić i podjudzić do tego, by zwróciły się przeciwko sobie nawzajem… Podstępne zabiegi dwukrotnie okażą się skuteczne. Natomiast za trzecim razem liderzy obydwu obozów zrozumieją, że przez cały czas byli manipulowani. Pojąwszy ten fakt, przekonają innych, że ich kłótnie są – na przekór pozorom – bezsensowne i błahe, a zamiast wierzyć intrygantowi, lepiej jest posłuchać się nawzajem, poszukać porozumienia i wyciągnąć z całej sytuacji ważną życiową lekcję. Poszczególne spory zaprezentowane zostaną przy użyciu odmiennych środków wyrazu scenicznego, wzmocnionych dodatkowo efektami przyciągającymi uwagę sędziów oraz publiczności.

 

Problem dla Juniorów: Mali muzealnicy

Dzieci umieją w tym, co zwyczajne, dostrzec to, co niezwykłe… Chcielibyśmy, aby najmłodsi Odyseusze wykorzystali tę piękną zdolność do wymyślenia własnego, niepowtarzalnego muzeum! Zespół ma za zadanie stworzyć autorskie przedstawienie, w którym zaprezentowana zostanie placówka muzealna o unikalnej tematyce, a w niej trzy różne pomysłowe ekspozycje – z eksponatami wykonanymi przez członków drużyny. W spektaklu wystąpi postać Przewodnika, który oprowadzi widzów po wystawie i przedstawi im – napotkanych po drodze – pewnego zabawnego Artystę oraz Kustosza, gotowego objaśnić związek jednego lub więcej spośród pokazywanych przedmiotów z ideą „muzeum nieco innego niż wszystkie”…


Odysejowe warsztaty

26 Czerwca 2018, 6:03

Odyseuszki z 5b, pod czujnym okiem wykładowców z Politechniki Śląskiej, wzbogaciły wiedzę na temat balsy. Wakacje tuż, a my już przygotowujemy się do występów w przyszłym roku szkolnym.

 


ODYSEJA UMYSŁU

10 Marca 2018, 12:02

Jak co roku drużyny z naszej szkoły reprezentowały FILOMATĘ podczas eliminacji regionalnych Międzynarodowego Konkursu Kreatywności ODYSEJA UMYSŁU. Dwie drużyny uzyskały w Katowicach najwyższą lokatę i tym samym zapewniły sobie awans do etapu ogólnopolskiego w Gdyni. Towarzyszyli nam wierni kibice, którym bardzo dziękujemy za doping i wsparcie. Liczymy też, że będą z nami nad morzem. Dziękujemy wszystkim za "kciuki" i prosimy, trzymajcie je znowu 24 i 25 marca- "kosmici" z 4a i "łabędzie" z 5b z trenerką.