FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

Siema!
W tym roku już po raz 26. gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Huraaaa, my po raz pierwszy w naszej szkole założyliśmy sztab. #345 to MY! Razem z całą Polską kwestować będzie naszych 20 wolontariuszy. Są to uczniowie z klas: 3G, I LO, II LO i III LO.
Zapraszamy serdecznie na Wielką Licytację, która odbędzie się w szkole 16.01.2018 r.
Bądźcie z nami 14 stycznia 2018 roku!

FRIDA KAHLO I DIEGO RIVERA. POLSKI KONTEKST

13 Stycznia 2018, 7:45

Wystawa „Frida Kahlo i Diego Rivera. Polski kontekst” jest pierwszą i jedyną w Polsce wystawą Kahlo i Rivery, wzbogaconą o mało znany polski wątek w życiu artystów. Tytułowy kontekst tworzą z jednej strony bardzo bliskie relacje artystów z autorkami o polskim pochodzeniu (Bernice Kolko i Fanny Rabel), z drugiej zaś obecność obrazów Kahlo i Rivery oraz grafik Fanny Rabel na Wystawie Sztuki Meksykańskiej w 1955 roku w Polsce.

Tę właśnie wystawę podziwiali 9 stycznia 2018 roku uczniowie klasy I LO w CK Zamek w Poznaniu.

 

 


I TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA

13 Stycznia 2018, 7:34

Dnia 9 stycznia 2018 roku odbył się w FILOMACIE I Turniej Jednego Wiersza, w którym udział wzięło 14 młodych poetów - uczniów gliwickich i zabrzańskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs poprzedziło spotkanie autorskie pana Pawła Lekszyckiego.

wyniki konkursu:

I nagroda Paulina Kroczek (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Gliwicach),
II nagroda Paweł Hetman(Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Zabrzu),
III nagroda Julia Kubasik (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Gliwicach) oraz wyróżnienie Arkadiusz Kasperczyk (Centrum Edukacyjne im. M. Skłodowskiej - Curie w Gliwicach).


4 Stycznia 2018, 6:59

Na zaproszenie szkolnego wolontariatu oraz filomackiego koła Amnesty International 3 stycznia naszą szkołę odwiedził niesamowity gość - pan Kamil Cebulski z Fundacji ASBIRO im. Friedricha von Hayeka. Pan Kamil bardzo sugestywnie i emocjonalnie opowiedział nam o swoich podróżach po Afryce a także o charytatywnej działalności Fundacji w tej części świata. Dzięki niemu poznaliśmy bardzo ciekawe historie dotyczące budowania szkoły w Zambii, dostarczania wody pitnej mieszkańcom wsi zambijskich oraz o problemach we współpracy z zambijskim rządem, na jakie można „natrafić”, będąc wolontariuszem w tamtym rejonie świata. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Godności. Jego inicjatorem był uczeń kl. II LO, Mateusz Michnik.


 
Święta to cudowny czas dla wszystkich miłośników literatury. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupiliśmy książki, które zachwycą nawet najbardziej wybrednych czytelników.

Zapraszamy Was do naszej filomackiej biblioteki.

 aktualną listę książek znajdziecie w zakładce Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

KONKURS POZNAJ SWÓJ KRAJ

15 Grudnia 2017, 11:45

W piątej edycji konkursu Poznaj Swój Kraj,  organizowanym przez I LO w Gliwicach, drugie miejsce w Regionie zajął nasz Łukasz Domański, uczeń klasy II liceum. Motywem przewodnim w tej edycji,  z okazji Roku Wisły,  była Wisła - królowa polskich rzek.

Gratulujemy.


STYPENDIUM PREZESA RADY MINISTRÓW

3 Grudnia 2017, 6:29

 

 

28 listopada odbyła się uroczystość wręczenia Stypendiów Prezesa Rady Ministrów.  W tym roku laureatką tej prestiżowej nagrody została
Karolina Jałowiecka z zklasy III LO.

Serdecznie gratulujemy


NORDALIADA 2017

24 Listopada 2017, 5:29

NORDALIADA to konkurs adresowany do uczniów klasy siódmej szkoły podstawowej oraz szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych regionu górnośląskiego. W tym roku odbył się 23 listopada i przyciągnął liczną grupę fascynatów Skandynawii, którzy przyjechali do FILOMATY m.in. z: Bytomia, Katowic, Świętochłowic i Zabrza.

Celami konkursu są: rozbudzanie zainteresowań geografią krajów nordyckich i pokazanie umiejętności życia w symbiozie z piękną, ale i wymagającą Naturą Północy oraz rozwijanie umiejętności wykorzystywania posiadanej wiedzy podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów o tematyce geograficzno-przyrodniczej związanej ze Skandynawią.

W tym roku szkolnym współorganizatorem konkursu, obok Zespołu Szkół FILOMATA w Gliwicach, było Polskie Towarzystwo Geograficzne (Oddział Katowice), a patronem Wyższa Szkoła Techniczna z Katowic. Kciuki za Konkursowiczów trzymali Panowie Ambasadorzy Królestwa Danii i Norwegii.

Jury po analizie prac konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody:
1. miejsce - Wojciechowi Hasce z III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Katowicach,
2. miejsce - Julii Maksysz z I Liceum Ogólnokształcące im. J. Smolenia w Bytomiu,
3. miejsce - Przemysławowi Nowakowskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi w Zabrzu,
oraz wyróżnienie, które otrzymał Jakub Bryłka z ZSO nr 1 w Świętochłowicach.

Laureatom oraz wszystkim Konkursowiczom serdecznie gratulujemy!

zobacz zdjęcia