FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

AKADEMIA FILOMATY – JUŻ CZAS !!!

31 Maja 2018, 6:51

Zgodnie z tradycją, już po raz 19 Akademia FILOMATY  w ostatni dniu roku szkolnego przyzna nagrody:

PRIMUS INTER PARES - nagroda dla najlepszego ucznia,
SOCIETATI CONSULENS - nagroda dla najaktywniejszego społecznika,
CORPORE FIRMISSIMUS - nagroda dla najlepszego sportowca,
ARTIFEX OPTIMUS
- nagroda na najlepszego artysty.

Już czas, aby klasy nominowały swoich kandydatów do poszczególnych nagród. Wnioski, w zaklejonych kopertach, należy złożyć do 15 czerwca w sekretariacie szkoły.

Regulamin Akademii FILOMATY

WNIOSKI:

PRIMUS INTER PARES
SOCIETATI CONSULENS
CORPORE FIRMISSIMUS
ARTIFEX OPTIMUS

 


POZDROWIENIA OD PRZYJACIELA FILOMATÓW PROF. PHILIPA ZIMBARDO

25 Maja 2018, 7:40

Kolejna wizyta Profesora Philipa Zimbardo i możliwość spotkania, tym razem w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Profesor opowiedział o swoich badaniach nad nieśmiałością, przypomniał historię swojego najsłynniejszego eksperymentu psychologicznego, powiedział także, na czym polega wg niego bycie bohaterem w dzisiejszych czasach.
Zapytał też, co słychać w FILOMACIE, jakie efekty przynosi Projekt Bohaterskiej Wyobraźni i przekazał pozdrowienia wszystkim uczniom.
Mamy nadzieję, że będziemy raz jeszcze mogli gościć Philipa Zimbardo w filomackich progach. Z radością przekazujemy słowa Profesora:)

zobacz film

 


JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!

25 Maja 2018, 7:35

Przed nami kolejna, trzecia już edycja akcji promującej czytanie „Jak nie czytam, jak czytam” – bicie rekordu czytania w jednym momencie. W zeszłym roku w akcji wzięło udział 459409 uczniów, w tym również Filomaci. Tegoroczna edycja organizowana będzie 8 czerwca o godzinie 10.00. Spotykamy się w tym czasie wszyscy w jednym miejscu, czytamy i robimy zdjęcie. Najciekawsze zdjęcia zostaną nagrodzone. Zabierzcie w tym dniu ze sobą ulubioną książkę! Możecie także przebrać się za ulubionego bohatera literackiego i wziąć udział w konkursie na najlepsze przebranie. Oprócz nagród książkowych dla naszej Filoteki, ufundowanych przez organizatora akcji – miesięcznik „Biblioteka w szkole” oraz pozostałych sponsorów, możecie wygrać nagrody w naszym wewnątrzszkolnym konkursie. Zachęcamy! Zdjęcia z poprzednich edycji można znaleźć na stronie organizatora konkursu (https://czytamy.org/) oraz na szkolnym FB.
Pochwal się czytaniem!
Dodatkowo można pochwalić się czytaniem indywidualnie – organizatorzy zachęcają w tym roku do zabawy #JakCzytam. Co trzeba zrobić?
1. Zrób sobie selfie z właśnie czytaną książką.
2. Wstaw je na swój profil na facebooku lub instagramie z hashtagiem #JakCzytam.
3. Zmień ustawienia prywatności zdjęcia na „publiczne”, by można je było odszukać po hashtagu.
4. Weź udział w losowaniu nagród.


MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL RYSUNKU

20 Maja 2018, 7:31

18.05.2018 roku w Zabrzu odbył się 21. Międzynarodowy Festiwal Rysunku. Udział wzięły w nim także uczennice klasy I LO FILOMATY. Impreza odbyła się w Hali MOSIR. Uczestnicy mogli wybrać sobie dowolnego modela lub modeli, których chcieli uwiecznić. Każda technika była dozwolona: od szkiców węglem przez suche pastele i akwarele do szkiców ołówkiem. Ten, kto chciał, mógł zostawić swoją pracę do oceny jurorom - ci ogłoszą wyniki po wakacjach. O dobrą atmosferę dbały również liczne zespoły muzyczne. W festiwalu udział może wziąć każdy, niezależnie od wieku, o czym możecie się przekonać sami, biorąc w nim udział za rok.

Natalia Smietana


SPRZĄTAMY ŚWIAT

15 Maja 2018, 7:28

15 maja wzięliśmy udział w akcji sprzątania świata. Serdecznie dziękujemy naszym uczniom za zaangażowanie.


MERCI BEAUCOUP POUR VOTRE VISITE ET À LA PROCHAINE!

13 Maja 2018, 7:17

10 maja po raz kolejny gościła u nas lektorka z Belgii - Pani Manon Cuppens. Atmosfera była niezwykle przyjemna, uczniowie nie tylko poznawali nowe słownictwo, ale również bawili się świetnie, a lekcje minęły w okamgnieniu. Manon wprowadza uczniów w świat języka francuskiego i jednocześnie umożliwia swobodne porozumiewanie się w tym języku.

 


MATURA 2018

4 Maja 2018, 7:05

Kochani - trzymamy za Was kciuki i życzymy, aby wszystkie pytania trafiły w sedno, abyście pisali z łatwością i lekkością i wykorzystali w pełni swoją wiedzę i umiejętności. I wysyłamy w Waszą stronę same dobre, pełne życzliwości i mocy myśli. POWODZENIA!


POŻEGNANIE KLASY TRZECIEJ

29 Kwietnia 2018, 1:03

Za nami uroczystość ukończenia szkoły przez klasę III LO. Takie chwile chcemy świętować i zatrzymać w pamięci, sercu. Było wzruszająco i uroczyście.

Kochani Absolwenci, za nami trzy lata wspólnej drogi. Byliśmy obok – Nauczyciele i Rodzice, służąc Wam wsparciem, starając się o jak najlepszą jakość Waszej edukacji. Dzieliliśmy Wasze problemy i Wasze sukcesy. Byliśmy obok, kiedy było trudno i kiedy było pięknie. Pracowaliśmy, aby zostawić w Waszych sercach i głowach siłę, która będzie Wam towarzyszyć na kolejnym etapie Waszej drogi. Dalej idziecie sami, a my wiemy, że wszystko, czego potrzebujecie, macie w sobie.

Pamiętajcie, że jako Absolwenci FILOMATY jesteście u nas zawsze oczekiwanymi Gośćmi. Zaglądajcie do szkoły, kiedy tylko macie taką ochotę. Prezydentem Rzeczpospolitej Absolwenckiej, wolą całej klasy, została Zofia Sznajder. Symbolicznie władzę przekazała Jej Katarzyna Bek, Prezydent Absolwentów rocznika 2017.

zobacz więcej zdjęć


WIWAT MAJ, TRZECI MAJ....

27 Kwietnia 2018, 1:16

27 kwietnia klasa obchodziliśm rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Gospodarzem uroczystości była klasa 7a SP. Serdecznie dziękujemy.


TARGI NOWYCH TECHNOLOGII MEDIA TENT – SMART LIFE

20 Kwietnia 2018, 8:11

13 kwietnia w hali sportowej przy ul. Górnych Wałów w Gliwicach odbyły się Targi Nowych Technologii Media Tent – Smart Life, podczas których można było przejechać się na elektronicznej deskorolce, zwiedzić ogród na Marsie, spróbować potraw molekularnych, sterować robotem i wirtualnie pospacerować po dachach wieżowców. FILOMATĘ reprezentował zespół w składzie: Krzysztof Spyra, Marcin Pierzchała i Piotr Łubko. Na naszym stoisku można było spróbować zaprogramować robota, zbudować go oraz przetestować na nim stworzony przez siebie program.