FILOMATA - Gimnazjum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - rozwijamy zainteresowania
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
 • -->
FilomataGimnazjum

Siema!
W tym roku już po raz 26. gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Huraaaa, my po raz pierwszy w naszej szkole założyliśmy sztab. #345 to MY! Razem z całą Polską kwestować będzie naszych 20 wolontariuszy. Są to uczniowie z klas: 3G, I LO, II LO i III LO.
Zapraszamy serdecznie na Wielką Licytację, która odbędzie się w szkole 16.01.2018 r.
Bądźcie z nami 14 stycznia 2018 roku!

SPOTKANIE Z MANON CUPPENS

13 Stycznia 2018, 7:59

We wtorek 9 stycznia uczniowie klasy III gimnazjum po raz kolejny spotkali się z Panią Manon Cuppens, która zaproponowała uczniom bardzo ciekawą grę - „Cranium”. Jest to multizadaniowa łamigłówka z nutką tajemnicy i mnóstwem zaskakujących zadań. Świetnie sprawdza się na zajęciach z języka obcego.
Serdecznie dziękujemy Pani Manon Cuppens.
Na kolejne spotkanie zapraszamy 15 lutego.

 

 


I TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA

13 Stycznia 2018, 7:34

Dnia 9 stycznia 2018 roku odbył się w FILOMACIE I Turniej Jednego Wiersza, w którym udział wzięło 14 młodych poetów - uczniów gliwickich i zabrzańskich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Konkurs poprzedziło spotkanie autorskie pana Pawła Lekszyckiego.

wyniki konkursu:

I nagroda Paulina Kroczek (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Gliwicach),
II nagroda Paweł Hetman(Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 w Zabrzu),
III nagroda Julia Kubasik (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Gliwicach) oraz wyróżnienie Arkadiusz Kasperczyk (Centrum Edukacyjne im. M. Skłodowskiej - Curie w Gliwicach).


TEATRALNY POCZĄTEK ROKU 2018

6 Stycznia 2018, 7:02

Jeżeli rozpoczynający się rok ma wyglądać jak jego początek, to rok FILOMATÓW będzie obfitował w świetne spektakle teatralne. 4 stycznia uczniowie klas siódmych szkoły podstawowej oraz gimnazjaliści klas: drugiej i trzecich udali się do teatru Banialuka w Bielsku-Białej, gdzie mieli przyjemność obejrzeć spektakl zatytułowany "Mr Scrooge". Przedstawienie jest adaptacją znanej powieści Karola Dickensa pt.: "Opowieść wigilijna"

 


4 Stycznia 2018, 6:59

Na zaproszenie szkolnego wolontariatu oraz filomackiego koła Amnesty International 3 stycznia naszą szkołę odwiedził niesamowity gość - pan Kamil Cebulski z Fundacji ASBIRO im. Friedricha von Hayeka. Pan Kamil bardzo sugestywnie i emocjonalnie opowiedział nam o swoich podróżach po Afryce a także o charytatywnej działalności Fundacji w tej części świata. Dzięki niemu poznaliśmy bardzo ciekawe historie dotyczące budowania szkoły w Zambii, dostarczania wody pitnej mieszkańcom wsi zambijskich oraz o problemach we współpracy z zambijskim rządem, na jakie można „natrafić”, będąc wolontariuszem w tamtym rejonie świata. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Godności. Jego inicjatorem był uczeń kl. II LO, Mateusz Michnik.


TECHNIKA WARSZATOWO

4 Grudnia 2017, 7:59

Gdy jedni w sobotnie przedpołudnie słodko leniuchują, drudzy od wczesnych godzin porannych pracują w warsztacie samochodowym. Wszystko to za sprawą zajęć z techniki, które, już poniekąd tradycyjnie, nasi gimnazjaliści realizują w Warsztatach Szkolnych Zespołu Szkół Samochodowych w Gliwicach. W czasie weekendowych zajęć, pod czujnym okiem instruktorów, uczennice oraz uczniowie klasy trzeciej gimnazjum uczyli się wymiany i wyważania opon, naprawy drobnych elementów instalacji samochodowej oraz dowiedzieli się na czym polega praca rozrusznika samochodowego. Niektórzy uczniowie, na tę okoliczność, zakupili również profesjonalne stroje robocze. Zgodni jesteśmy co do jednego - taka forma zajęć zdecydowanie łączy przyjemne z pożytecznym.


ECHA ZESZŁOROCZNEGO PROJEKTU

3 Grudnia 2017, 6:24

Z zeszłym roku szkolnym uczniowie obecnej klasy III G2 brali udział w projekcie

Gimnazjum FILOMATA było w tym projekcie partnerem Domu Pamięci Żydów Górnośląskich. Nasi uczniowie pod opieką Pani Izabeli Gielnik wykonali fantastyczną pracę – powstał film i wystawa zdjęć. Efekty można zobaczyć na stronie Muzeum Gliwicach – zachęcamy do obejrzenia.


NORDALIADA 2017

24 Listopada 2017, 5:29

NORDALIADA to konkurs adresowany do uczniów klasy siódmej szkoły podstawowej oraz szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych regionu górnośląskiego. W tym roku odbył się 23 listopada i przyciągnął liczną grupę fascynatów Skandynawii, którzy przyjechali do FILOMATY m.in. z: Bytomia, Katowic, Świętochłowic i Zabrza.

Celami konkursu są: rozbudzanie zainteresowań geografią krajów nordyckich i pokazanie umiejętności życia w symbiozie z piękną, ale i wymagającą Naturą Północy oraz rozwijanie umiejętności wykorzystywania posiadanej wiedzy podczas wykonywania zadań i rozwiązywania problemów o tematyce geograficzno-przyrodniczej związanej ze Skandynawią.

W tym roku szkolnym współorganizatorem konkursu, obok Zespołu Szkół FILOMATA w Gliwicach, było Polskie Towarzystwo Geograficzne (Oddział Katowice), a patronem Wyższa Szkoła Techniczna z Katowic. Kciuki za Konkursowiczów trzymali Panowie Ambasadorzy Królestwa Danii i Norwegii.

Jury po analizie prac konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody:
1. miejsce - Wojciechowi Hasce z III Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza w Katowicach,
2. miejsce - Julii Maksysz z I Liceum Ogólnokształcące im. J. Smolenia w Bytomiu,
3. miejsce - Przemysławowi Nowakowskiemu ze Szkoły Podstawowej nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi w Zabrzu,
oraz wyróżnienie, które otrzymał Jakub Bryłka z ZSO nr 1 w Świętochłowicach.

Laureatom oraz wszystkim Konkursowiczom serdecznie gratulujemy!

zobacz zdjęcia