FILOMATA - Szkoła Podstawowa I-VI

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła PodstawowaKronika Szkoły2010/2011

Wycieczka do Palmiarni

20 Czerwca 2011, 11:57

 W czwartek 9 czerwca klasy 0 „a” i 0 „b” wybrały się do Palmiarni. Głównym celem wycieczki było pogłębienie wiedzy przyrodniczej dzieci poprzez bezpośrednią obserwację oraz rozbudzanie zainteresowań związanych z przyrodą. „ Zeróweczki ” miały okazję zobaczyć  rośliny rozmieszczone w czterech pawilonach tematycznych: rośliny użytkowe, tropikalne, pawilon historyczny i pawilon sukulentów, a także akwaria z żółwiami, gady w terrariach czy egzotyczne papugi i kanarki.  Wycieczka sprawiła, że dzieciom miło upłynął dzień, a jednocześnie umożliwiła zdobycie wiedzy w sposób znacznie ciekawszy niż z książek i ilustracji.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć


10 Czerwca 2011, 7:18

 

Zerówki były 3 czerwca w Ogrodzie Botanicznym w Zabrzu. Obiekt ten powstał w 1938 roku. Ma część botaniczną, parkową, szklarnie oraz plac zabaw. Są tu dwa stawy naturalne oraz sztuczne oczko wodne z wyspą. Zwiedzanie tego miejsca to wielka przyjemność. Obcowanie z przyrodą, malownicze ścieżki dydaktyczne, oraz zabawy na powietrzu wśród kwitnących roślin na długo pozostaną w pamięci najmłodszych Filomatów. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia tej oazy zieleni.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć


FILOMACIK 2011

6 Czerwca 2011, 2:24

Szkoła Podstawowa FILOMATA już po raz piąty była organizatorem Miejskiego Konkursu Matematycznego dla gliwickich 6- latków. W tym roku do zmagań z „królową nauk” zgłosiło się osiem drużyn z gliwickich przedszkoli i szkół podstawowych prowadzących klasy zerowe.

Sześciolatki wykazały się dojrzałością, umiejętnością współdziałania, dobrym tempem pracy oraz łatwością nawiązywania kontaktów.

Matematycznym zabawom towarzyszył uśmiech, dreszczyk emocji, zdrowa rywalizacja i chęć zwycięstwa. Miłą atmosferę konkursu podkreślił dodatkowo artystyczny popis nieco starszych Filomatów z klasy I a.

Jury po wnikliwych obliczeniach i debatach wyłoniło tegorocznych zwycięzców „Filomacika.”  W dniu 31 maja 2010 roku laureatami I nagrody zostali wychowankowie Przedszkola Miejskiego nr 16Paweł Bochyński i Jakub Olszewski. Na II miejscu uplasowały się dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 4 -  Kamil Krawczyk i Dominik Woszczyna. Miejsce III przypadło drużynie z Przedszkola Miejskiego nr 20 – Celinie Bączek i Alicji Zawadzkiej.  Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy  

i nagrody, których fundatorami byli rodzice uczniów klasy „O a” i „O b” SP FILOMATA. Zwycięzcom jeszcze raz gratulujemy, a wszystkim uczestnikom życzymy dalszych sukcesów.

 

Lp.

Placówka

Ilość pkt

Lokata

1.

Przedszkole Miejskie nr 16

ul. Sportowa 17

103 / 105

I

2.

Przedszkole Miejskie nr 4

ul. Barlickiego 16

102 / 105

II

3.

Przedszkole Miejskie nr 20

ul. Pszczyńska 18

101 /105

III

4.

Przedszkole Miejskie nr 37

ul. Gojawiczyńskiej 11

100 / 105

IV

5.

Przedszkole Miejskie nr 5

ul. Kozielska 73

95 / 105

V

6.

Szkoła Podstawowa nr 8

ul. Plonowa 3

95 / 105

V

7.

Przedszkole Miejskie nr 27

ul. Targosza 3

93 / 105

VI

8.

Szkoła Podstawowa nr 18

ul. Okrzei 16

91 / 105

VII

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Alicja Badura

 

Zapraszamy do galerii zdjęć


Zielona Szkoła kl. 4-6

6 Czerwca 2011, 2:18


ZIELONE KOLONIE W ZUBRZYCY GÓRNEJ

31 Maja 2011, 9:58

 

 Zapraszamy do galerii zdjęć

 

Klasa III przebywała dwa tygodnie na zielonej szkole w Zubrzycy Górnej w
Pensjonacie "Orawski Dwór". W pierwszym tygodniu towarzyszyła
jej klasa 0a, a w drugim klasa 0b. Można było zauważyć jak wszyscy wspólnie integrowali się. Nie było widać różnicy wieku. Trzecioklasiści
niejednokrotnie sami pomagali swoim młodszym kolegom czy koleżankom.
Miło było przyglądać się takim sytuacjom. Wszyscy wesoło się bawili
i spędzali czas realizując bogaty program.


Klasa trzecia tak opisała swój pobyt w Zubrzycy:
Wiwat maj, piękny maj!

22 Maja 2011, 8:24

 

 

Z okazji kolejnej rocznicy uchwalenia KONSTYTUCJI 3 MAJA* miał miejsce w naszej szkole uroczysty apel. Uczciliśmy ten dzień wspólnym odśpiewaniem hymnu. Potem uczniowie klas IV i V pięknie zatańczyli dla wszystkich Poloneza – polski taniec narodowy, który stanowił element ceremoniału dworskiego i był niegdyś formą parady szlachty przed monarchą. Następnie wysłuchaliśmy wierszy okolicznościowych i wiele dowiedzieliśmy się o tym ważnym dla nas, Polaków, dniu – 3. maja 1791 roku. Słowom towarzyszyły obrazy prezentacji multimedialnej przedstawiające  m.in. znany obraz Jana Matejki, czy Zamek Królewski w Warszawie.

Potrzebne są nam – dzieciom i młodzieży – takie żywe lekcje patriotyzmu i historii. Bez znajomości dziejów swojego kraju nie można iść do przodu, niemożliwy jest sukces. Trzeba o tym pamiętać.

 

 

*Uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

 

Zapraszamy do galerii zdjęć


Wiosna - najciekawsza pora roku

23 Kwietnia 2011, 5:59

 

ROZSTRZYGNIĘCIE

KONKURSU

„WIOSNA -NAJCIEKAWSZA PORA ROKU”

 

  

11 kwietnia 2011r. odbyło się podsumowanie Szkolnego Konkursu Plastycznego pt.

 „Wiosna –najciekawsza pora roku”. Do konkursu zgłoszono 50 prac z klas 0-III. Komisja oceniająca prace nie miała łatwego zadania, gdyż ich poziom był bardzo wysoki. Wybrano 20 najciekawszych prac, które zostały wyeksponowane na szkolnej wystawie. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody z rąk Pani Dyrektor. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia od organizatorów konkursu.

 

I miejsce-Zuzia Wicherek kl. Ib

I miejsce-Hania Szabla  kl. IIb

I miejsce-Dorota Cichoń kl. III  ( opis-album)

 

II miejsce-Wiktoria Gradzińska kl. Oa

II miejsce-Olga Karczmarek kl. Ob

II miejsce-Magdalena Ferenc kl. Ia

II miejsce -Julia Papee kl. IIa(opis-album)

II miejsce- Julia Czuban kl. IIa

II miejsce- Julia Kindrat kl. IIa

II miejsce-Julia Stachura kl. IIb

II miejsce-Magdalena Serafin kl. III

 

III miejsce-Olek Bosakowski kl. Oa

III miejsce-Kamil Kuras kl. Ob

III miejsce-Maksymilian Żółtowski

III miejsce-Kamil Żytki kl. Ia

III miejsce-Kinga Włoczyk kl. Ia

III miejsce-Zuzia Potoniec kl. Ib

III miejsce-Agata Sikora kl. Ib

III miejsce-Krzysztof Palatyński kl. Ib( opis-album)

III miejsce-Anna Sapierzyńska kl. III

 

 

 Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy.

Organizatorki konkursu : Irena Gondek i Sylwia Żółtańska

 

Zapraszamy do galerii zdjęć


Konkurs przyrodniczy „Przyjaciel Przyrody”

12 Kwietnia 2011, 2:12

 

 

W dniu 11 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs przyrodniczy dla najmłodszych klas. Przy doskonałej zabawie nasze „Zeróweczki” zmierzyły się z różnymi zadaniami. Dzieci ubrane na zielono zostały podzielone na trzy drużyny. Z wielkim zaangażowaniem rozwiązywały zagadki o tematyce przyrodniczej, zagadki dotyczące pór roku odpowiadały na różne pytania dotyczące zwierząt mieszkających w lesie jak także każdy zespół ułożył swoją planszę lasu. W naszym konkursie, każdy jest zwycięzcą, uczestnicy po ciężkiej pracy zostali nagrodzeni słodkim poczęstunkiem.                                                                                           

Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

 

zapraszamy do galerii zdjęć


5 Kwietnia 2011, 2:56

 

Zapraszamy do galerii zdjęć

 

To nie żart, to fakt. Nasze „Zeróweczki” były nocą w szkole!

Stare mury i duch szkoły były świadkami tego co się działo. Bajki czytane, oglądane i słuchane wieczorową porą były znacznie ciekawsze niż w dzień. Pląsy, zabawy integracyjne, podchody z latarkami, szukanie numerków – kluczy do zagadek, stworzyły okazję do poznania różnych zakamarków, które nocą jawią się zupełnie inaczej niż dobrze znane wszystkim miejsca.

Sporo emocji budziło wykupienie biletów na nocleg …. i nie wiadomo kiedy nadszedł ranek! Szkoda było się rozstawać!

Dzieci na zielonych koloniach będą miały okazję do nocowania w swoim towarzystwie. Jednak budynek szkoły już dziś tęskni za następną taką nocką, pełną gwaru i radości.


Pierwszaki w bibliotece

5 Kwietnia 2011, 2:42

Pierwszoklasiści poznali już wszystkie litery. Podczas wycieczki do Biblioteki Miejskiej zapoznali się z pracą bibliotekarza, dowiedzieli się jak wypożyczać książki  i jak je szanować.

Po krótkim sprawdzianie pani bibliotekarka pasowała wszystkich na czytelników  i wypożyczyła dzieciom  pierwszą w życiu książkę.

Gratulujemy i życzymy miłej lektury!

 

Zapraszamy do galerii zdjęć