FILOMATA - Akademia Rozwoju

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - czas na zmiany
 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - czas na zmiany
FilomataSzkoleniaSYSTEM WEWNĘTRZNEJ RODZINY - spotkanie otwarte

7 Stycznia 2020, 10:32

SWR – SYSTEM WEWNĘTRZNEJ RODZINY

(IFS – INTERNAL FAMILY SYSTEMS)

czyli o tym, jak przyjrzeć się swoim konfliktom wewnętrznym i dostrzec różne części naszej osobowości

W związku z obecną sytuacją, zmieniamy formułę spotkania i proponujemy jego nową organizację, z przeniesieniem go do strefy on-line. Tym samym zapraszamy jeszcze wszystkie osoby, które chciałyby dołączyć.

Zapraszamy na spotkanie otwarte z KATARZYNĄ DWORACZYK, która zaprezentuje swoje doświadczenia z  terapią Systemu Wewnętrznej Rodziny (Internal Family System), stworzonego przez dra Richarda Schwartza. Mówi on o tym, że każdy z nas może jednocześnie doświadczać wielu różnych i pozornie sprzecznych ze sobą uczuć, stanów i myśli. Zgodnie z tą koncepcją naturalnym stanem ludzkiego umysłu jest posiadanie odmiennych osobowości, które składają się na całość tego, kim jesteśmy.

Dlatego jednocześnie chcemy jechać odwiedzić rodziców i piętnaście razy pojawia się myśl, by zawrócić, cieszymy się na weekend z mężem, a jednocześnie mamy listę zażaleń i skaczemy między radosną kolacją, a decyzją, by podzielić się smutkiem i rozczarowaniami. Nam jest trudno, a co dopiero naszym bliskim, by rozeznać się w tym, o co nam chodzi!

Katarzyna Dworaczyk na spotkaniu opowie o tym, jak powstają te podosobowości, jakie  jest ich zadanie, o co dbają i jakie mają przekonania. Opowie, jak zadbać o te części i zamiast je eliminować, zaopiekować się nimi, poznać je i przyjąć do wewnętrznej rodziny. Gdy okażemy części zainteresowanie, jest bardziej chętna, by opowiedzieć nam o swoich lękach, przekonaniach i wyborach. Bywa, że części powstały, gdy mieliśmy 5 czy 6 lat i takie mają sposoby działania. Obrażamy się, krzyczymy, płaczemy bezradnie, te części przejmują nad nami kontrolę. Kluczem jest uważność i oddzielenie naszego JA od podosobowości i zadbanie o nie, a nie pozwolenie, by przejęły dowodzenie nad nami.

Czym jest System Wewnętrznej Rodziny (SWR)?

SWR –System Wewnętrznej Rodziny, to koncepcja stworzona przez dra Richarda Schwartza, według której ludzka osobowość składa się z wielu części, które żyją w naszym wnętrzu, porozumiewają się lub kłócą tak, jak to dzieje się w rodzinie.

Podstawowe założenie SWR mówi o tym, że w centrum każdego z nas znajduje się JA – niepodatne na zranienia, pełne uważności, ciekawości i życzliwości. Współpraca z JA to bezpieczna i skuteczna droga do uleczenia części, które powstały w dzieciństwie, a dzisiaj zachowują się w sposób ekstremalny.

Wykształcenie tych części było konieczne kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu i wtedy odgrywały one niezwykle ważną rolę– teraz raczej przeszkadzają. SWR pomaga nam usłyszeć je i zrozumieć,  zamiast tłumić lub zwalczać.

Metoda Systemu Wewnętrznej Rodziny:

 • umożliwia nawiązanie empatycznego, delikatnego kontaktu z własnym wnętrzem,
 • wspiera w drodze do porozumienia się z JA, nienaruszonym centrum każdego człowieka, i tworzy więź pomiędzy JA a częściami,
 • uważnie i empatycznie dostrzega nasze części, wsłuchuje się w nie, odkrywa ich historie,
 • wyzwala nas ze szkodliwych wzorców zachowań, nawyków utrwalanych przez lata,
 • łączy ludzi z ich naturalną życiową energią, wspiera zdolność do samoleczenia.

Jak będą wygląday warsztaty online?

W pracy online, poprzez platformę ZOOM mamy do dyspozycji te same narzędzia co na sali szkoleniowej, czyli:

 • możemy przekazywać informacje (zdjęcia, prezentacje itp);
 • możemy notować na tablicy widocznej dla wszystkich wnioski z ćwiczeń czy inne informacje;
 • możemy się wszyscy widzieć i słyszeć;
 • możemy pracować w dowolnych podgrupach 2-3-4 osobowych, w zależności od ćwiczenia, co więcej trener może podejść do takiej podgrupy (do jej wirtualnego pokoju) i udzielać na bieżąco wsparcia i dawać feedback.

Co należy zrobić przed spotkaniem:

 • należy pobrać aplikację zoom https://zoom.us/download
 • należy sprawdzić czy urządzenie na którym będą Państwo pracować daje możliwość odbiory audio i video (jeśli nie należy wyposażyć się w kamerkę i mikrofon).

Platforma jest prosta w obsłudze, a gdyby tak dla kogoś nie było, oferujemy wsparcie - wchodzisz na szkolenie, klikasz tylko jeden link a resztę poprzez „kilka klików” robi już prowadząca.

Dla kogo?

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych rozwojem osobistym, ludzi, którzy chcą budować świadomość siebie, doświadczać w życiu więcej harmonii i jasności.

Podczas spotkania:

 • poznamy podstawowe założenia SWR,
 • dowiemy się, jak dochodzi do powstania wewnętrznych części,
 • być może  nazwiemy kilka własnych części
 • dowiemy się, na czym polegają wybrane techniki SWR, które pomagają wejść w kontakt z częściami

Kiedy?

17 kwietnia 2020r. od godz. 17.00  – 19.00

Gdzie?
Gliwice, ul. Bojkowska 20a, siedziba FILOMATY

Koszty?
- prosimy o wpłatę pomiędzy 20 - 50 zł. - na miarę własnych możliwości i chęci wspierania organizowanych przez nas spotkań otwartych,

-  dla Rodziców Dzieci uczęszczających do placówek FILOMATY udział w spotkaniu jest bezpłatny, prosimy tylko o wpisanie w formularzu zgłoszeniowym (w polu uwagi i pytania) imienia i nazwiska Dziecka.

Opłatę należy uiścić przelewem w ciągu 3 dni od daty potwierdzenia przez organizatora przyjęcia zgłoszenia.

Jeśli w chwili obecnej finanse są problemem, bardzo prosimy o kontakt z nami, postaramy się znaleźć wspólne rozwiązanie.

Jak się zapisać?
Jeśli zdecydujesz się na udział w spotkaniu, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Prowadzenie warsztatów:

Katarzyna Dworaczyk

Trenerka, mediatorka, mediatorka wewnętrzna, nieustanie poszukuje sposobów na to, aby ludzie rozumieli siebie nawzajem i siebie samych.
Od momentu, kiedy ponad dziesięć lat temu poznała Porozumienie bez Przemocy Marshalla Rosenberga, integruje je w swoim życiu; w pracy, na szkoleniach i w rodzinie.  Po urodzeniu córki i zakończeniu procesu certyfikacji Mediatorki Sądowej w 2013, zebrała swoje doświadczenie z biznesu, połączyła z procesami, które poznała na warsztatach i stworzyła metodę SNO rozwiązywania konfliktów z i między dziećmi. Od tego momentu współpracuje z przedszkolami, szkołami i instytucjami w całej Polsce, prowadząc warsztaty, wykłady i grupy praktyczne.
Oprócz pracy trenerskiej i prowadzenia sesji indywidualnych, działa artystycznie - napisała książkę Wszystko, co jest teraz zaczęło się tam, w której zilustrowała wydarzenia ze swojego dzieciństwa, publikuje opowieści graficzne w Polsce i za granicą, w ramach rezydencji artystycznych i wystaw pokazuje ludzkie historie, wyprowadzane z nich prawdy o życiu - ludziach, relacjach, świecie.  Tworzy filmy dokumentalne o babciach, które przeżyły II wojnę światową.
Jest także autorką książek: Minimediacje z dziećmi. O dzieleniu się, docenianiu, przepraszaniu i świętowaniu, Herstoria/ Herstory/ Historie 1918/1919 oraz Kim chciałaś być, gdy byłaś dzieckiem? Dzieckiem.
Razem z  Agnieszką Pietlicką stworzyły w Poznaniu Fundację „Miejsce Ludzi”.

Masz pytania?
Prosimy o kontakt:
- email: szkolenia@filomata.pl
- tel. 731231741 lub 32 270 76 65