FILOMATA - Szkoła podstawowa

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła PodstawowaŚwietlicaKonkursy

MAM TALENT 2019

7 Marca 2019, 2:29

8 lutego br. odbyła się w świetlicy kolejna edycja konkursu MAM TALENT, którą w tym roku poprowadził Bartek z kl. V b. W trakcie imprezy19. uczestników z klas I – VI zaprezentowało swoje różnorodne i widowiskowe talenty: taniec, malowanie i rysowanie obrazów, śpiew, gimnastykę artystyczną, recytację wiersza, układanie kostki Rubika, mówienie w języku koreańskim, taniec z wstążką, grę na instrumencie, gimnastykę artystyczną z obręczą oraz chodzenie na szczudłach.Wszystkie występy nagradzane były gromkimi brawami przez żywiołowo reagującą publiczność oraz oceniane przez specjalnie na ten dzień powołane jury w składzie: przewodnicząca jury – pani Ewa, uczennica kl. VI b – Magda oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Florian.

Po zakończeniu wszystkich występów jury ogłosiło wyniki konkursu. Wyróżnienia otrzymali:Nina z kl. I b oraz Monika z kl. I a za prezentację swojej twórczości plastycznej, Zuzia z kl. I b za pokaz układu gimnastyki artystycznej, zespół dziewcząt z kl. II b (Helena, Ewa, Ola, Zosia) za wykonanie tańca, duet z kl. III b (Alicja i Hania) za grę na ukulele i śpiew piosenki, Pola z kl. III b za śpiew piosenki oraz Filip z kl. V b za pokaz chodzenia na szczudłach. Oprócz wyróżnień jury przyznało trzy nagrody: III miejsce otrzymała Zosia z kl. II b za prezentację swojej twórczości malarskiej, II miejsce zajął Szymon z kl. VI a, który rozbawił publiczność i jury układaniem kostek Rubika. Tegoroczną edycją MAM TALENT wygrała Alicja z kl. III b, która przedstawiła niezwykle interesującą interpretację wiersza.

 

Wszystkim uczestnikom MAM TALENT gratulujemy odwagi i wspaniałych występów i już dziś zapraszamy na kolejną edycję konkursu


ŚWIETLICOWE CHOINKI

31 Stycznia 2019, 3:20


X REGIONALNY KONKURS PLASTYCZNY

2 Stycznia 2019, 3:08

Na początku listopada, w wyjątkowym roku, w którym Polacy świętują setną rocznicę odzyskania niepodległości, do naszej szkoły dotarła informacja o organizowanym przez SP nr 7 w Gliwicach konkursie plastycznym. Jego tytuł brzmiał „Symbole Narodowe Polski na 100 – lecie Niepodległości”, a zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej prezentującej godło Polski. Uczniowie z klas 1 – 3 mogli bazować na szablonie, uczniowie z klas 4 – 8 musieli liczyć tylko na własne umiejętności. Z naszej szkoły w tym konkursie wzięły udział trzy osoby, które swoje prace przygotowały w czasie zajęć świetlicowych: Karolina z kl. III a zrobiła białego orła z kuleczek bibuły, Madzia z kl. III a stworzyła orła za pomocą wyciętych z papieru piórek, a Maja z kl. IV b naszkicowała orła ołówkiem.

Ku naszej ogromnej radości, Madzia zajęła III miejsce w konkursie.
 

Serdecznie gratulujemy!!!

Przeżywając wyjątkowy rok, w którym Polacy świętują setną rocznicę odzyskania niepodległości, w listopadzie chętni uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe włączyli się w tworzenie prac na konkurs międzyszkolny. Ich zadaniem było wykonanie godła Polski.

Z naszej szkoły w tym konkursie wzięły udział trzy osoby: Karolina Foit z kl. III a, Magda Wieczorek z kl. III a i Maja Pająk z kl. IV b.

Ku naszej ogromnej radości Magda zajęła III miejsce w konkursie


XXI Międzyświetlicowy Wojewódzki Konkurs Plastyczny

12 Grudnia 2018, 1:34

Maja z kl. IV b zajęła II miejsce w XXI Międzyświetlicowym Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt. „Kartka Bożonarodzeniowa lub Noworoczna”.
Konkurs, zorganizowany przez świetlicę SP nr 7 w Gliwicach, cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięły w nim udział 62. szkoły podstawowe, z których nadesłano aż 821 prac.

Zadaniem uczniów było, jak łatwo się domyśleć, wykonanie strony tytułowej kartki świątecznej. Z naszej szkoły to wyzwanie podjęło 6. uczniów: Lena z kl. I b wykonała kartkę z gwiazdkami, Zosia z kl. I b przygotowała kartkę z choinką i prezentami, Adaś z kl. I a swoją kartkę ozdobił mieniącą się choinką, Amelia z kl. IV b wyszyła na kartce gwiazdę, Olga z kl. IV b wyszyła bombkę zawieszoną na świerkowej gałązce, a nasza laureatka Maja – nitką stworzyła obraz przedstawiający choinki i gwiazdę betlejemską widoczną na rozgwieżdżonym niebie.

W galerii zdjęć prezentujemy prace naszych uczniów oraz zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród, w którym wzięła udział Maja.

Mai gratulujemy sukcesu, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za godne reprezentowanie naszej świetlicy i szkoły.


MISTRZ GIER PLANSZOWYCH

12 Grudnia 2018, 1:08

W listopadzie, w naszej świetlicy, odbywał się konkurs zatytułowany „Mistrz gier planszowych”. Wzięło w nim udział blisko 70. uczniów, którzy postanowili sprawdzić swoje szczęście i umiejętności w dwóch grach planszowych: „Drabiny i węże” oraz „Urwis” i w grze stolikowej „Bierki”. Emocji było co niemiara, a faza eliminacyjna trwała blisko miesiąc. W ostatnim tygodniu listopada odbyły się finały i poznaliśmy trzech zwycięzców:

 • Mistrzem  „Urwisa” został Przemek z kl. III b, który w finale pokonał Patrycję z IV a,
 • Tytuł Mistrza „Bierek” – po zaciętej grze i dogrywce z Wiktorem z kl. IV b – otrzymał Jaś z kl. III b,
 • Pierwszy do mety (przed Helenką z kl. II b i Frankiem z kl. I b) w grze „Drabiny i węże” dotarł Łukasz z kl. V b i to w jego ręce powędrował pamiątkowy dyplom oraz tytuł mistrza.

G R A T U L U J E M Y !!!


KONKURS

3 Grudnia 2018, 12:50

Zosia Zbierzkowska z kl. V b zdobyła wyróżnienie w XX Wojewódzkim konkursie plastyczno – literackim „Polska – moja Ojczyzna”. Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkół nr 11 w Gliwicach pod honorowym patronatem Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach i Prezydenta Miasta Gliwice.

 

Zadaniem uczestników konkursu było napisanie wiersza składającego się z dwunastu wersów i zilustrowaniu go obrazem – cała praca musiała zawierać treści związane z tematem: „Polska – moja Ojczyzna”.

W kategorii klas IV – VI w konkursie wzięło udział 242. uczniów, a Zosia znalazła się w gronie 7. osób nagrodzonych!!!

Serdecznie gratulujemy Zosi sukcesu, a poniżej prezentujemy jej wiersz i ilustrację:

 

POLSKA – MOJA OJCZYZNA

 

Polska to moja Ojczyzna,

nie jest to tylko na mapie płaszczyzna.

Jest to kraj, w którym mieszkam od zawsze,

żadne inne państwo nie jest dla mnie ciekawsze.

 

Moja Ojczyzna w przeszłości

często nie miała wolności.

Dzięki bohaterstwu żołnierzy i ich ofiarności,

możemy dziś obchodzić Święto Niepodległości.

 

Kocham Polskę i dobrze się w niej czuję,

chcę ją poznawać, więc ciągle podróżuję.

Podziwiam piękno różnych wsi i miast,

uwielbiam smak regionalnych potraw i ciast.


KONKURS PLASTYCZNY „JESIENNE ANIOŁY”

15 Listopada 2018, 11:57

Październikowe popołudnia w naszej świetlicy upłynęły pod znakiem twórczego działania, a stało się tak za sprawą konkursu plastycznego zatytułowanego „Jesienne anioły”. Zadaniem uczestników tego artystycznego wyzwania było wykonanie postaci anioła z białego brystolu i udekorowanie go „darami jesieni”: kolorowymi liśćmi, nasionami klonu, czapeczkami żołędzi, owocami jarzębiny czy dzikiej róży, pestkami dyni itp.Po zakończeniu tworzenia, rozpoczęło się tajne głosowanie, w którym wzięli udział uczestnicy zajęć świetlicowych oraz pracownicy szkoły. 7 listopada poznaliśmy wyniki konkursu. Spośród 49 anielskich postaci, najwięcej głosów otrzymał anioł wykonany przez Polę Czech z kl. III b. SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

 


KONKURS „KAMYKOWE INSPIRACJE”

18 Czerwca 2018, 4:18

Patrycja Zawada z kl. III a zajęła I miejsce w świetlicowym konkursie manualnym, zatytułowanym „Kamykowe inspiracje”.

Konkurs polegał na wykonaniu obrazuo dowolnej tematyce, z tworzywa, którym tym razem były kamyczki o różnym kształcie, wielkości i kolorze oraz inne naturalne materiały, np. patyki. W konkursie wzięło udział 32. uczniów SP FILOMATA, którzy po raz kolejny wykazali się oryginalnością i kreatywnością.
Naszym „małym artystom” gratulujemy twórczych pomysłów.

 


XV MIĘDZYSZKOLNY KONKURS LITERACKO – PLASTYCZNY „Z KULTURĄ NA TY”

10 Czerwca 2018, 9:15

25 maja br., w Szkole Podstawowej nr 28 w Gliwicach, odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie XV Międzyszkolnego konkursu literacko – plastycznego „Z kulturą na ty”. W konkursie tym wzięły udział trzy osoby z naszej szkoły: Zofia Zbierzkowska z kl. IV b, Patryk Spałek z kl. IV b i Magdalena Woźniak z kl. VI a.

   
Nasi reprezentanci przygotowali swoje prace konkursowew czasie zajęć świetlicowych. Składały się one z dwóch części: wiersza zainspirowanego słowami Stefana Packa: „Ojczyzna, to nie kraj, w którym mieszkasz, ale kraj, którego potrzebujesz i który potrzebuje ciebie” oraz ilustracji do wiersza.

Ku naszej ogromnej radości, Zosia zajęła III miejsce w konkursie, a Patryk otrzymał wyróżnienie.

Zosi i Patrykowi serdecznie gratulujemy sukcesu, a wszystkim reprezentantom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.


KRZYŻYKOWE OBRAZKI

10 Czerwca 2018, 9:12

30 maja 2018 r. w naszej świetlicy, odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu manualnego „Krzyżykowe obrazki”. Polegał ona na wyszyciu metodą haftu krzyżykowego.  Uczniowie wyszywali przy pomocy muliny i kordonków na kanwie czyli białej tkaninie z usztywnianych nici. Powstały piękne prace o różnej tematyce, m.in.: koty, sowy, pączek, lisy, motyle, serca). W konkursie wzięło udział 32. uczestników. Tajne głosowanie, w którym wzięli udział uczestnicy świetlicy oraz nauczyciele wyłoniło zwycięzcę konkursu. I miejsce zdobyły sowy autorstwa Mai Pająk z klasy III b.

Serdecznie gratulujemy!!!