FILOMATA - Szkoła Podstawowa I-VI

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła PodstawowaŚwietlicaKonkursy

KONKURS PLASTYCZNY „ŚWIĄTECZNY WITRAŻ”

1 Stycznia 2020, 11:32

Marcelina Swach z kl. II a zajęła I miejsce w grudniowym konkursie plastycznym zatytułowanym „Świąteczny witraż”. Twórcze wyzwanie tym razem podjęło 51 uczniów z naszej szkoły, którzy wykonali piękne, kolorowe witraże. Mimo tego, iż ozdoby, zamiast ze szkła, zrobione zostały z brystolu i gładkiej bibuły, to i tak przenikające przez nie światło słoneczne daje niesamowite efekty. Witraże przekazane zostały do sprzedaży w czasie wigilijnego kiermaszu, z którego dochód kolejny raz wesprze rozbudowę gliwickiego hospicjum.

 

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wytrwałości i twórczego zapału, a Marcelinie – sukcesu


XI WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY „SYMBOLE NARODOWE POLSKI”

1 Stycznia 2020, 11:28

Z ogromną dumą i radością informujemy, że nasza uczennica Nina Harat z kl. II b zajęła III miejsce w XI Wojewódzkim konkursie plastycznym „Symbole narodowe Polski”.
Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 11 w Gliwicach i polegał na wykonaniu godła Polski.

 

GRATULUJEMY!!!

 

 


KONKURS PLASTYCZNY „JESIENNE DRZEWO”

14 Listopada 2019, 11:30

30 października br. poznaliśmy laureata świetlicowego konkursu plastycznego, zatytułowanego „Jesienne drzewo”. Został nim Tadzio z kl. II b, którego praca w głosowaniu otrzymała najwięcej punktów.

Tadziowi gratulujemy sukcesu, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za liczny udział w tym twórczym wyzwaniu i stworzenie pięknych drzewek, które zdobią obecnie wnętrze świetlicy.

 


X OGÓLNOPOLSKI KONKURS PLASTYCZNY POMIDOREK CZY SZCZYPIOREK – MAGICZNY ŚWIAT WIERSZY JANA BRZECHWY

17 Czerwca 2019, 8:37

Już po raz dziesiąty Szkoła Podstawowa nr 5 w Pyskowicach była organizatorem konkursu plastycznego dla wychowanków świetlic szkolnych pod honorowym patronatem Śląskiego Kuratora Oświaty oraz Burmistrza Miasta Pyskowice. W tym roku uczniom zaproponowany został temat „Pomidorek czy szczypiorek – magiczny świat wierszy Jana Brzechwy”. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej, płaskiej lub przestrzennej, ilustrującej wybrany wiersz Jana Brzechwy.

Na konkurs spłynęło 1436 prac z 206. szkół podstawowych z całego kraju, w tym dwie z naszej szkoły: Hania z kl. III a stworzyła pracę do wiersza „Tańcowała igła z nitką”, a Madzia z kl. III a zobrazowała wiersz „Papużka”.

Z ogromną dumą i radością informujemy o tym, iż Madzia zajęła III miejsce w konkursie!!!!!!

Madzi serdecznie gratulujemy sukcesu, a obydwu dziewczynkom dziękujemy za czas i trud włożony w przygotowanie prac i godne reprezentowanie naszej szkoły na forum szkół z całej Polski


ŚWIETLICOWY KONKURS WIEDZY

29 Maja 2019, 6:34

26 MAJA

ŚWIETLICOWY KONKURS WIEDZY „ NASZA SZKOŁA FILOMATA“

W ramach zajęć świetlicowych uczniowie wszystkich klas mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat naszej szkoły. Kim byli Filomaci? W jakich projektach uczestniczy nasza szkoła?Jakimi wartościami się kierujemy? Kim jest Mąż zaufania? Dlaczego żyrafa jest dla nas kimś ważnym? –oto wybrane pytania, które znalazły się w teście wiedzy.

Okazało się, że wszystkim uczestnikom konkursu przydało się przypomnieć lub zapoznać z ważnymi informacjami dotyczącymi życia i funkcjonowania szkoły.

W konkursie w kategoriach klasowych wygrali:

Klasa I – Marcelina z I a i Nina z I b

Klasa II- Helena i Daria z II b

Klasa III- Karolina i Staś z III a

Klasa IV  –Asia i Łukasz z IV a

Klasa VI i VI – Marta z V a


IV POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNO – LITERACKI

9 Kwietnia 2019, 10:10

W marcu odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego etapu IV Powiatowego konkursu plastyczno – literackiego „Inne zakończenie”. Konkurs współorganizowany jest przez naszą szkołę oraz Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Katowicach Filia w Gliwicach. Polega on na napisaniu przez dziecko autorskiego zakończenia do zaproponowanego przez organizatorów opowiadania i zilustrowaniu powstałego tekstu pracą plastyczną. Tegorocznym bohaterem opowiadań i obrazków jest wiatr Zefirek oraz jego przygody.

W szkolnym etapie konkursu wzięło udział 16. uczniów, którzy w czasie zajęć świetlicowych stworzyli swoje ciekawe i bardzo różnorodne prace. Po zakończeniu etapu tworzenia i przygotowaniu wystawy na klatce schodowej, odbyło się głosowanie na najciekawsze opowiadania i ilustracje.
W młodszej grupie wiekowej I miejsce zajęły ex aequo Julka z kl. III a i Emilka z kl. III a. Na drugim miejscu szkolny etap konkursu ukończyła Nina z kl. I b oraz Magda z kl. III a, które również zdobyły taką samą ilość punktów. III miejsce przypadło w udziale Oli z kl. II b. W starszej grupie wiekowej na konkurs zgłoszona została tylko jedna praca. Jej autorką jest Zosia z kl. V b i to ona zajęła, bardzo zasłużone, I miejsce.

 

 

Gratulujemy!!!


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

9 Kwietnia 2019, 10:08

22 marca br. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Szkolnego konkursu plastycznego z okazji Pierwszego Dnia Wiosny.

Konkurs skierowany był do grup klasowych. Zadaniem każdej klasy było wykonie obrazu Pani Wiosny według własnego pomysłu, bazującego na zarysowanym szkicu postaci. Tworzenie prac konkursowych trwało dwa tygodnie, w czasie których uczniowie zmagali się z typowymi dla pracy w grupie problemami: sposobem wyboru najciekawszych pomysłów, pojawiającymi się nieporozumieniami, równym podziałem prac dla wszystkich uczniów z danej klasy, czy niespodziankami natury technicznej, jak przypadkowe plamy, czy rozlana na pracę woda… Mimo wszystkich trudnych sytuacji, dziewięć klas z naszej szkoły pomyślnie ukończyło etap tworzenia i wzięło udział w konkursie.

Wszystkie prace zostały ocenione przez specjalnie powołane jury, w skład którego weszli: pani dyrektor, nauczyciel plastyki, przewodniczący SU i zastępca przewodniczącego SU. Jury przyznało po jednej nagrodzie głównej w młodszym i starszym etapie nauczania oraz słodkie nagrody pocieszenia dla wszystkich uczestników konkursu. Tegorocznymi zwycięzcami zostały klasy: I a i V a.

Wszystkim klasom serdecznie gratulujemy pomysłowości i odpowiedzialności za powierzone zadanie.

Zapraszamy do oglądania prac zarówno w galerii zdjęć, jak również w galerii znajdującej się na klatce schodowej.


MAM TALENT 2019

7 Marca 2019, 2:29

8 lutego br. odbyła się w świetlicy kolejna edycja konkursu MAM TALENT, którą w tym roku poprowadził Bartek z kl. V b. W trakcie imprezy19. uczestników z klas I – VI zaprezentowało swoje różnorodne i widowiskowe talenty: taniec, malowanie i rysowanie obrazów, śpiew, gimnastykę artystyczną, recytację wiersza, układanie kostki Rubika, mówienie w języku koreańskim, taniec z wstążką, grę na instrumencie, gimnastykę artystyczną z obręczą oraz chodzenie na szczudłach.Wszystkie występy nagradzane były gromkimi brawami przez żywiołowo reagującą publiczność oraz oceniane przez specjalnie na ten dzień powołane jury w składzie: przewodnicząca jury – pani Ewa, uczennica kl. VI b – Magda oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Florian.

Po zakończeniu wszystkich występów jury ogłosiło wyniki konkursu. Wyróżnienia otrzymali:Nina z kl. I b oraz Monika z kl. I a za prezentację swojej twórczości plastycznej, Zuzia z kl. I b za pokaz układu gimnastyki artystycznej, zespół dziewcząt z kl. II b (Helena, Ewa, Ola, Zosia) za wykonanie tańca, duet z kl. III b (Alicja i Hania) za grę na ukulele i śpiew piosenki, Pola z kl. III b za śpiew piosenki oraz Filip z kl. V b za pokaz chodzenia na szczudłach. Oprócz wyróżnień jury przyznało trzy nagrody: III miejsce otrzymała Zosia z kl. II b za prezentację swojej twórczości malarskiej, II miejsce zajął Szymon z kl. VI a, który rozbawił publiczność i jury układaniem kostek Rubika. Tegoroczną edycją MAM TALENT wygrała Alicja z kl. III b, która przedstawiła niezwykle interesującą interpretację wiersza.

 

Wszystkim uczestnikom MAM TALENT gratulujemy odwagi i wspaniałych występów i już dziś zapraszamy na kolejną edycję konkursu


ŚWIETLICOWE CHOINKI

31 Stycznia 2019, 3:20


X REGIONALNY KONKURS PLASTYCZNY

2 Stycznia 2019, 3:08

Na początku listopada, w wyjątkowym roku, w którym Polacy świętują setną rocznicę odzyskania niepodległości, do naszej szkoły dotarła informacja o organizowanym przez SP nr 7 w Gliwicach konkursie plastycznym. Jego tytuł brzmiał „Symbole Narodowe Polski na 100 – lecie Niepodległości”, a zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej prezentującej godło Polski. Uczniowie z klas 1 – 3 mogli bazować na szablonie, uczniowie z klas 4 – 8 musieli liczyć tylko na własne umiejętności. Z naszej szkoły w tym konkursie wzięły udział trzy osoby, które swoje prace przygotowały w czasie zajęć świetlicowych: Karolina z kl. III a zrobiła białego orła z kuleczek bibuły, Madzia z kl. III a stworzyła orła za pomocą wyciętych z papieru piórek, a Maja z kl. IV b naszkicowała orła ołówkiem.

Ku naszej ogromnej radości, Madzia zajęła III miejsce w konkursie.
 

Serdecznie gratulujemy!!!

Przeżywając wyjątkowy rok, w którym Polacy świętują setną rocznicę odzyskania niepodległości, w listopadzie chętni uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe włączyli się w tworzenie prac na konkurs międzyszkolny. Ich zadaniem było wykonanie godła Polski.

Z naszej szkoły w tym konkursie wzięły udział trzy osoby: Karolina Foit z kl. III a, Magda Wieczorek z kl. III a i Maja Pająk z kl. IV b.

Ku naszej ogromnej radości Magda zajęła III miejsce w konkursie