FILOMATA - Szkoła podstawowa

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła PodstawowaŚwietlicaKonkursy

IV POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNO – LITERACKI

9 Kwietnia 2019, 10:10

W marcu odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego etapu IV Powiatowego konkursu plastyczno – literackiego „Inne zakończenie”. Konkurs współorganizowany jest przez naszą szkołę oraz Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Katowicach Filia w Gliwicach. Polega on na napisaniu przez dziecko autorskiego zakończenia do zaproponowanego przez organizatorów opowiadania i zilustrowaniu powstałego tekstu pracą plastyczną. Tegorocznym bohaterem opowiadań i obrazków jest wiatr Zefirek oraz jego przygody.

W szkolnym etapie konkursu wzięło udział 16. uczniów, którzy w czasie zajęć świetlicowych stworzyli swoje ciekawe i bardzo różnorodne prace. Po zakończeniu etapu tworzenia i przygotowaniu wystawy na klatce schodowej, odbyło się głosowanie na najciekawsze opowiadania i ilustracje.
W młodszej grupie wiekowej I miejsce zajęły ex aequo Julka z kl. III a i Emilka z kl. III a. Na drugim miejscu szkolny etap konkursu ukończyła Nina z kl. I b oraz Magda z kl. III a, które również zdobyły taką samą ilość punktów. III miejsce przypadło w udziale Oli z kl. II b. W starszej grupie wiekowej na konkurs zgłoszona została tylko jedna praca. Jej autorką jest Zosia z kl. V b i to ona zajęła, bardzo zasłużone, I miejsce.

 

 

Gratulujemy!!!


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

9 Kwietnia 2019, 10:08

22 marca br. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie Szkolnego konkursu plastycznego z okazji Pierwszego Dnia Wiosny.

Konkurs skierowany był do grup klasowych. Zadaniem każdej klasy było wykonie obrazu Pani Wiosny według własnego pomysłu, bazującego na zarysowanym szkicu postaci. Tworzenie prac konkursowych trwało dwa tygodnie, w czasie których uczniowie zmagali się z typowymi dla pracy w grupie problemami: sposobem wyboru najciekawszych pomysłów, pojawiającymi się nieporozumieniami, równym podziałem prac dla wszystkich uczniów z danej klasy, czy niespodziankami natury technicznej, jak przypadkowe plamy, czy rozlana na pracę woda… Mimo wszystkich trudnych sytuacji, dziewięć klas z naszej szkoły pomyślnie ukończyło etap tworzenia i wzięło udział w konkursie.

Wszystkie prace zostały ocenione przez specjalnie powołane jury, w skład którego weszli: pani dyrektor, nauczyciel plastyki, przewodniczący SU i zastępca przewodniczącego SU. Jury przyznało po jednej nagrodzie głównej w młodszym i starszym etapie nauczania oraz słodkie nagrody pocieszenia dla wszystkich uczestników konkursu. Tegorocznymi zwycięzcami zostały klasy: I a i V a.

Wszystkim klasom serdecznie gratulujemy pomysłowości i odpowiedzialności za powierzone zadanie.

Zapraszamy do oglądania prac zarówno w galerii zdjęć, jak również w galerii znajdującej się na klatce schodowej.


MAM TALENT 2019

7 Marca 2019, 2:29

8 lutego br. odbyła się w świetlicy kolejna edycja konkursu MAM TALENT, którą w tym roku poprowadził Bartek z kl. V b. W trakcie imprezy19. uczestników z klas I – VI zaprezentowało swoje różnorodne i widowiskowe talenty: taniec, malowanie i rysowanie obrazów, śpiew, gimnastykę artystyczną, recytację wiersza, układanie kostki Rubika, mówienie w języku koreańskim, taniec z wstążką, grę na instrumencie, gimnastykę artystyczną z obręczą oraz chodzenie na szczudłach.Wszystkie występy nagradzane były gromkimi brawami przez żywiołowo reagującą publiczność oraz oceniane przez specjalnie na ten dzień powołane jury w składzie: przewodnicząca jury – pani Ewa, uczennica kl. VI b – Magda oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego – Florian.

Po zakończeniu wszystkich występów jury ogłosiło wyniki konkursu. Wyróżnienia otrzymali:Nina z kl. I b oraz Monika z kl. I a za prezentację swojej twórczości plastycznej, Zuzia z kl. I b za pokaz układu gimnastyki artystycznej, zespół dziewcząt z kl. II b (Helena, Ewa, Ola, Zosia) za wykonanie tańca, duet z kl. III b (Alicja i Hania) za grę na ukulele i śpiew piosenki, Pola z kl. III b za śpiew piosenki oraz Filip z kl. V b za pokaz chodzenia na szczudłach. Oprócz wyróżnień jury przyznało trzy nagrody: III miejsce otrzymała Zosia z kl. II b za prezentację swojej twórczości malarskiej, II miejsce zajął Szymon z kl. VI a, który rozbawił publiczność i jury układaniem kostek Rubika. Tegoroczną edycją MAM TALENT wygrała Alicja z kl. III b, która przedstawiła niezwykle interesującą interpretację wiersza.

 

Wszystkim uczestnikom MAM TALENT gratulujemy odwagi i wspaniałych występów i już dziś zapraszamy na kolejną edycję konkursu


ŚWIETLICOWE CHOINKI

31 Stycznia 2019, 3:20


X REGIONALNY KONKURS PLASTYCZNY

2 Stycznia 2019, 3:08

Na początku listopada, w wyjątkowym roku, w którym Polacy świętują setną rocznicę odzyskania niepodległości, do naszej szkoły dotarła informacja o organizowanym przez SP nr 7 w Gliwicach konkursie plastycznym. Jego tytuł brzmiał „Symbole Narodowe Polski na 100 – lecie Niepodległości”, a zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy plastycznej prezentującej godło Polski. Uczniowie z klas 1 – 3 mogli bazować na szablonie, uczniowie z klas 4 – 8 musieli liczyć tylko na własne umiejętności. Z naszej szkoły w tym konkursie wzięły udział trzy osoby, które swoje prace przygotowały w czasie zajęć świetlicowych: Karolina z kl. III a zrobiła białego orła z kuleczek bibuły, Madzia z kl. III a stworzyła orła za pomocą wyciętych z papieru piórek, a Maja z kl. IV b naszkicowała orła ołówkiem.

Ku naszej ogromnej radości, Madzia zajęła III miejsce w konkursie.
 

Serdecznie gratulujemy!!!

Przeżywając wyjątkowy rok, w którym Polacy świętują setną rocznicę odzyskania niepodległości, w listopadzie chętni uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe włączyli się w tworzenie prac na konkurs międzyszkolny. Ich zadaniem było wykonanie godła Polski.

Z naszej szkoły w tym konkursie wzięły udział trzy osoby: Karolina Foit z kl. III a, Magda Wieczorek z kl. III a i Maja Pająk z kl. IV b.

Ku naszej ogromnej radości Magda zajęła III miejsce w konkursie


XXI Międzyświetlicowy Wojewódzki Konkurs Plastyczny

12 Grudnia 2018, 1:34

Maja z kl. IV b zajęła II miejsce w XXI Międzyświetlicowym Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt. „Kartka Bożonarodzeniowa lub Noworoczna”.
Konkurs, zorganizowany przez świetlicę SP nr 7 w Gliwicach, cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięły w nim udział 62. szkoły podstawowe, z których nadesłano aż 821 prac.

Zadaniem uczniów było, jak łatwo się domyśleć, wykonanie strony tytułowej kartki świątecznej. Z naszej szkoły to wyzwanie podjęło 6. uczniów: Lena z kl. I b wykonała kartkę z gwiazdkami, Zosia z kl. I b przygotowała kartkę z choinką i prezentami, Adaś z kl. I a swoją kartkę ozdobił mieniącą się choinką, Amelia z kl. IV b wyszyła na kartce gwiazdę, Olga z kl. IV b wyszyła bombkę zawieszoną na świerkowej gałązce, a nasza laureatka Maja – nitką stworzyła obraz przedstawiający choinki i gwiazdę betlejemską widoczną na rozgwieżdżonym niebie.

W galerii zdjęć prezentujemy prace naszych uczniów oraz zdjęcia z uroczystości wręczenia nagród, w którym wzięła udział Maja.

Mai gratulujemy sukcesu, a wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za godne reprezentowanie naszej świetlicy i szkoły.


MISTRZ GIER PLANSZOWYCH

12 Grudnia 2018, 1:08

W listopadzie, w naszej świetlicy, odbywał się konkurs zatytułowany „Mistrz gier planszowych”. Wzięło w nim udział blisko 70. uczniów, którzy postanowili sprawdzić swoje szczęście i umiejętności w dwóch grach planszowych: „Drabiny i węże” oraz „Urwis” i w grze stolikowej „Bierki”. Emocji było co niemiara, a faza eliminacyjna trwała blisko miesiąc. W ostatnim tygodniu listopada odbyły się finały i poznaliśmy trzech zwycięzców:

 • Mistrzem  „Urwisa” został Przemek z kl. III b, który w finale pokonał Patrycję z IV a,
 • Tytuł Mistrza „Bierek” – po zaciętej grze i dogrywce z Wiktorem z kl. IV b – otrzymał Jaś z kl. III b,
 • Pierwszy do mety (przed Helenką z kl. II b i Frankiem z kl. I b) w grze „Drabiny i węże” dotarł Łukasz z kl. V b i to w jego ręce powędrował pamiątkowy dyplom oraz tytuł mistrza.

G R A T U L U J E M Y !!!


KONKURS

3 Grudnia 2018, 12:50

Zosia Zbierzkowska z kl. V b zdobyła wyróżnienie w XX Wojewódzkim konkursie plastyczno – literackim „Polska – moja Ojczyzna”. Konkurs zorganizowany został przez Zespół Szkół nr 11 w Gliwicach pod honorowym patronatem Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach i Prezydenta Miasta Gliwice.

 

Zadaniem uczestników konkursu było napisanie wiersza składającego się z dwunastu wersów i zilustrowaniu go obrazem – cała praca musiała zawierać treści związane z tematem: „Polska – moja Ojczyzna”.

W kategorii klas IV – VI w konkursie wzięło udział 242. uczniów, a Zosia znalazła się w gronie 7. osób nagrodzonych!!!

Serdecznie gratulujemy Zosi sukcesu, a poniżej prezentujemy jej wiersz i ilustrację:

 

POLSKA – MOJA OJCZYZNA

 

Polska to moja Ojczyzna,

nie jest to tylko na mapie płaszczyzna.

Jest to kraj, w którym mieszkam od zawsze,

żadne inne państwo nie jest dla mnie ciekawsze.

 

Moja Ojczyzna w przeszłości

często nie miała wolności.

Dzięki bohaterstwu żołnierzy i ich ofiarności,

możemy dziś obchodzić Święto Niepodległości.

 

Kocham Polskę i dobrze się w niej czuję,

chcę ją poznawać, więc ciągle podróżuję.

Podziwiam piękno różnych wsi i miast,

uwielbiam smak regionalnych potraw i ciast.


KONKURS PLASTYCZNY „JESIENNE ANIOŁY”

15 Listopada 2018, 11:57

Październikowe popołudnia w naszej świetlicy upłynęły pod znakiem twórczego działania, a stało się tak za sprawą konkursu plastycznego zatytułowanego „Jesienne anioły”. Zadaniem uczestników tego artystycznego wyzwania było wykonanie postaci anioła z białego brystolu i udekorowanie go „darami jesieni”: kolorowymi liśćmi, nasionami klonu, czapeczkami żołędzi, owocami jarzębiny czy dzikiej róży, pestkami dyni itp.Po zakończeniu tworzenia, rozpoczęło się tajne głosowanie, w którym wzięli udział uczestnicy zajęć świetlicowych oraz pracownicy szkoły. 7 listopada poznaliśmy wyniki konkursu. Spośród 49 anielskich postaci, najwięcej głosów otrzymał anioł wykonany przez Polę Czech z kl. III b. SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

 


KONKURS „KAMYKOWE INSPIRACJE”

18 Czerwca 2018, 4:18

Patrycja Zawada z kl. III a zajęła I miejsce w świetlicowym konkursie manualnym, zatytułowanym „Kamykowe inspiracje”.

Konkurs polegał na wykonaniu obrazuo dowolnej tematyce, z tworzywa, którym tym razem były kamyczki o różnym kształcie, wielkości i kolorze oraz inne naturalne materiały, np. patyki. W konkursie wzięło udział 32. uczniów SP FILOMATA, którzy po raz kolejny wykazali się oryginalnością i kreatywnością.
Naszym „małym artystom” gratulujemy twórczych pomysłów.