FILOMATA - Szkoła podstawowa

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła PodstawowaŚwietlicaZajęcia plastyczne

ZIMA

18 Marca 2018, 11:01

Pogoda tej zimy sprawiła, że dzieci mogły zatęsknić  za lepieniem bałwanów. Bo choć przyszedł mróz to śniegu nadal się nie doczekaliśmy. Aby nie zapomnieć o śniegowych ulubieńcach, w mroźne popołudnie w naszej świetlicy, mimo braku śniegu uczniowie zrobili Olafy. Do ich wykonania potrzebne były skarpetki, które wypełnione zostały ryżem i watą oraz czarny i pomarańczowy filc, a także samoprzylepne oczka i druciki na rączki. Skarpetkowe Olafy szybko zagościły między innymi zabawkami na świetlicowym dywanie, uczniowie zbudowali dla nich nawet dom z klocków. Skarpetkowe bawanki dodały zimowego klimatu w naszej świetlicy


ANIOŁY

7 Stycznia 2018, 5:51

Anioły były i nadal są bardzo wdzięcznym tematem twórczości plastycznej, szczególnie w okresie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia. Owe tajemnicze, niebiańskie istoty często stają się elementami świątecznej dekoracji domów oraz tworzonych w tym czasie bożonarodzeniowych szopek.  Po dodaniu do nich pięknie ozdobionych papierowych głów i skrzydeł powstały małe arcydzieła. Mamy nadzieję, że już teraz zdobią one domy naszych małych artystów

 


JESIENNE RYSUNKI

23 Listopada 2017, 8:15

Za oknem jesień w pełni. Aby ją poczuć w naszej świetlicy, uczniowie wykonywalijesienne drzewka na kolorowym tle.Dzieci wycinały pnie i gałęzie drzew z brązowego papieru, a następnie przyklejały te części na kolorowe kartki. Elementem zaskoczenia w pracach plastycznych były odżywcze pestki dyni, które stały się liśćmi. Uczniowie pomalowali pestki kolorowymi farbami, tworząc piękne jesienne korony drzew.

 


MAKARONOWE OBRAZKI

6 Stycznia 2017, 8:58

Makaron zazwyczaj kojarzy się ze smacznym obiadem. Tymczasem w naszej świetlicy różne kształty i wielkości makaronu stały się inspiracją do tworzenia bardzo ciekawych i różnorodnych prac plastycznych. Żółto – kremowecząstki makaronu przyklejane na granatowych kartkach dały efekt wyrazistych, trójwymiarowych obrazów przedstawiających m. in. motywy świąteczne i zimowe, rośliny, zwierzęta oraz pojazdy. Wykonywanie takich prac niewątpliwie rozwinęło u dzieci wyobraźnię, umiejętności manualne i kompozycyjne, a przy okazji stało się ciekawym pomysłem na twórcze spędzanie wolnego czasu.

   


ŚWIETLICOWA TWÓRCZOŚĆ

10 Listopada 2016, 10:01

Rozpoczęła się jesień, w naszej świetlicy nadszedł czas na tworzenie jesiennych dekoracji.

W październiku dzieci mogły wykonać Kolorową Sowę z tutek, bibuły i kolorowego papieru.

 


LAND ART – „NA TEJ KORZE DRZEWA WIDZĘ…”

13 Czerwca 2016, 9:50

„Na tej korze drzewa widzę…” to kolejne w tym roku szkolnym działanie z zakresu sztuki ziemi. Tym razem w trakcie zajęć dzieci miały za zadanie przyjrzeć się dokładnie korze drzew rosnących na naszym podwórku szkolnym, wypatrzeć na niej jakiś inspirujący kształt i wykorzystując go namalować farbą obraz. W ten sposób powstały bardzo ciekawe i twórcze prace. Zapraszamy do galerii zdjęć.

     


WIOSENNY TRYPTYK

25 Maja 2016, 10:00

Zajęcia zatytułowane „Wiosenny tryptyk” umożliwiły uczestnikom zajęć świetlicowych poznanie nowej techniki graficznej, jaką jest kalkografia.

Tworzenie pracy składało się z kilku etapów: najpierw trzeba było zaprojektować wymyślony obraz i naszkicować go, a następnie wyciąć poszczególne elementy i ułożyć je na kartce papieru. Utworzona kompozycja przykrywana była czarną kalką i prasowana żelazkiem. W ten sposób powstawała baza do wykonania trzech prac z jednej. Pierwsza część tryptyku to obraz odbity na kalce, druga – to wycięte elementy „pobrudzone” kalką, które naklejane były na kolorową kartkę, a trzecia część kompozycji to ciemne tło, które dziecko wypełniało kolorem. Kalkografia bardzo spodobała się naszym uczniom. Wtrakcie zajęć powstało ponad 80 „Wiosennych tryptyków”. Wybrane prace można podziwiać w galerii zdjęć. Zapraszamy!!!

     


KROKODYL I INNE OBRAZY Z KWIATÓW KLONU

17 Maja 2016, 9:18

Olbrzymie drzewa klonu, rosnące na naszym podwórku szkolnym, dają nam mnóstwo elementów do wykorzystania w czasie tworzenia obrazów Land art. Jesienią są to przepiękne, różnokolorowe liście i „noski”, a wiosną – sypiące się z góry jasno zielone, drobniutkie kwiaty. Te kwiaty stały się inspiracją i tworzywem do wykonania bardzo ciekawych obrazów. Jako pierwszy powstał przestrzenny krokodyl, który wynurzył się z jeziora i tylko czekał, żeby złapać kogoś za nogę… Następnego dnia kwiaty klonu posłużyły do usypania ogromnego napisu LAND ART, który widoczny był nawet z drugiego piętra budynku naszej szkoły. Trzeciego dnia powstało drzewo z zawieszonym na nim pszczelim domkiem i krążącymi wokół owadami.

 


ZIELONE OBRAZY

17 Maja 2016, 9:13

„Zielone obrazy” to kolejne ćwiczenie wpisujące się w nurt działań Land art. Jak nie trudno się domyśleć, budulcem do realizacji tematu zajęć stała się trawa i wszystko to, co można było w czasie tworzenia znaleźć na podwórku szkolnym. Powstałe obrazy, które można oglądać w galerii zdjęć, przedstawiają różne buźki, głowy zwierzaków, proste symbole i napis. Wszystko – zgodnie z założeniem – w zielonej scenerii z pięknymi, kwiatowymi akcentami. Ach ta wiosna….

 


ŻÓŁTO – ZIELONE MALOWIDŁA W NATURZE

17 Maja 2016, 9:08

Wraz z rozpoczęciem wiosny w naszej świetlicy odbyły się kolejne zajęcia z zakresu sztuki Land art. Tym razem do „malowania” dzieci użyły kwiatów mniszka lekarskiego i stokrotek, a zielone podłoże obrazów zapewniła bujna trawa.