FILOMATA - Szkoła podstawowa

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła PodstawowaŚwietlicaCiekawe inicjatywy

ZABAWA KARNAWAŁOWA

24 Stycznia 2018, 7:00

11 stycznia 2018 roku w naszej świetlicy odbyła się zabawa karnawałowa. Uczniowie bawili się w rytm popularnych hitów muzycznych. Podczas imprezy jej uczestnicy mieli okazję wziąć udział w różnych konkursach. „Złap kubek” polegał na przeniesieniu wieży z kubków za pomocą specjalnie do tego przygotowanych sznurów i gumki recepturki – tu liczyła się szybkość, ale najważniejsza była współpraca zespołu. Kolejną zabawą konkursową była „Mumia” polegająca na stworzeniu tytułowej „Mumii” poprzez zawinięcie jednej osoby z pary w papier toaletowy. Następnie odbył się konkurs pt. „Zgadnij co to?”, w którym uczestnik mający zawiązane oczy musiał zgadnąć jakie przedmioty są w worku. Na naszym balu pojawiła się również zabawa „Klamerki” ucząca współpracy w grupie, ponieważ uczniowie musieli podawać sobie cukierka, używając do tego klamerek.Konkursy były fantastyczną przerwą od wyczerpujących tańców. Nasi uczniowieprzygotowali się na bal wcielając się m. in. w królewny, łabędzie, baletnice, Indianki, tygrysy, pingwiny, dlatego też odbył się konkurs na „najciekawszy strój”. Zdaniem jurorów I miejsce zdobył Mikołaj Synowiec (kl. II b), II miejsce–Liliana Pactwa (kl. III b) i III miejsce –Dominik Niedźwiedź (kl. I b). Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.

 


WYSTAWA „WIOSENNY TRYPTYK” W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ

1 Maja 2017, 11:22

W Galerii pod Rurami, mieszczącej się w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach – Filia w Gliwicach, trwa wystawa prac plastycznych naszych uczniów. Wystawa zatytułowana „Wiosenny tryptyk” jest owocem ubiegłorocznych działań twórczych w świetlicy, w czasie których dzieci poznawały nową techniką plastyczną, zwaną kalkografią. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród bardzo młodych, jak i dorosłych czytelników odwiedzających bibliotekę.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy i po raz kolejny dziękujemy pracownikom biblioteki za współpracę i czasowe udostępnienie Galerii pod Rurami naszym „filomackim artystom”.

 


SPOTKANIA Z FUNKCJONARIUSZAMI STRAŻY MIEJSKIEJ W GLIWICACH

1 Maja 2017, 11:18

W marcu i kwietniu w naszej świetlicy odbyły się kolejne spotkania z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Gliwicach.

Na spotkaniu marcowym dzieci zapoznały się z podstawowymi wiadomościami o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacji poparzenia, utraty przytomności oraz utraty oddechu. W trakcie zajęć przypomniane zostały numery alarmowe, a dzieci miały możliwość poćwiczyć wzywanie pomocy, układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz przeprowadzanie resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

 

Kwietniowe spotkanie dotyczyło tematu opiekowania się zwierzętami domowymi oraz bezpiecznego zachowania w czasie kontaktów z nieznajomymi i agresywnymi psami.

Na zakończenie spotkań nasi goście cierpliwie odpowiadali na wszelkie pytania stawiane przez dzieci, co dodatkowo poszerzało omawiane tematy i uatrakcyjniało zajęcia.


ZABAWA KARNAWAŁOWA

12 Stycznia 2017, 9:16

4 stycznia 2017 roku w naszej świetlicy odbyła się zabawa karnawałowa. Jej uczestnicy mogli do woli wytańczyć się przy dźwiękach popularnych hitów oraz wziąć udział w przygotowanych na ten dzień zabawach i konkursach.

   


DRUGIE SPOTKANIE ZE STRAŻNIKAMI MIEJSKIMI

12 Stycznia 2017, 8:31

W grudniu odbyło się drugie spotkanie pt: „Bezpieczne i świadome kontakty z psami”.  Prelekcja dotyczyła zarówno kontaktów z psami, jak również z innymi zwierzętami. Strażnicy miejscy przedstawili dzieciom sposób postępowania w sytuacjach zagrożenia – dzieci ruszyły wyobraźnię i chętnie próbowały ustawić swoje ciało bezpiecznie.

 


SPOTKANIA ZE STRAŻNIKAMI MIEJSKIMI

12 Stycznia 2017, 8:29

W tym roku szkolnym świetlica rozpoczęła współpracę z Wydziałem Profilaktyki i Komunikacji Społecznej w Gliwicach. Przedstawiciele Straży Miejskiej przeprowadzą cykl zajęć skierowanych do uczniów szkół podstawowych, które będą obejmowały różną tematykę.

W październiku odbyło się pierwsze spotkanie, na którym strażnicy miejscy przybliżyli dzieciom ich pracę. W czasie prelekcji wytłumaczyli różnice między Policją, a Strażą Miejską oraz  jak można rozpoznać strażnika. Dodatkowo najmłodsi dowiedzieli się, czym zajmują się strażnicy miejscy oraz w jakiej sytuacji można zwrócić się do nich o pomoc. Dzieci miały też okazję, dopytać, kto może zostać strażnikiem oraz jak wygląda praca w poszczególnych wydziałach jednostki. Otrzymały  również praktyczne wskazówki, jak zachować się w pewnych niebezpiecznych sytuacjach: tj. zagubienie, kontakty z nieznajomymi, bądź wypadek. Na zakończenie dzieci dostały wyróżnienia w postaci symbolicznych naklejek z emblematem straży. Nasi uczniowie mogli przez chwilę poczuć się, jak czuwający nad porządkiem i bezpieczeństwem funkcjonariusze Straży Miejskiej!

 


SŁODKIE JEŻYKI

29 Listopada 2016, 9:23

Poniedziałek 21 listopada bardzo słodko zapisał się w pamięci uczestników zajęć świetlicowych. Stało się to za sprawą zajęć kulinarnych, w czasie których dzieci przygotowały pyszny deser zatytułowany „Słodkie jeżyki”.

Przygotowanie jeżyków składało się z kilku etapów. Najpierw trzeba było ugotować specjalną masę czekoladową składającą się z mleka, masła, cukru, mleka w proszku, cukru waniliowego i kakao. Po przestudzeniu masy uczniowie rozpoczęli tworzenie i dekorowanie przysmaków. Do tego wykorzystali wafle w kształcie jeży, które posmarowane zostały masą i udekorowane ryżem preparowanym przypominającym kolce.

Po tych wszystkich przygotowaniach nastąpił najciekawszy i bardzo oczekiwany moment, czyli degustacja. Słodkie jeżyki okazały się przepyszne i szybko zniknęły w dziecięcych brzuchach

   


WARSZTATY „LAND ART” DLA NAUCZYCIELI

13 Czerwca 2016, 9:58

24 maja w naszej świetlicy, w ramach współpracy z doradcą metodycznym ds. pedagogów szkolnych i wychowawców świetlic oraz Gliwickim Ośrodkiem Metodycznym, odbyły się Warsztaty „Land art” dla nauczycieli pracujących w gliwickich i pyskowickich szkołach.

  

  


POKONKURSOWA WYSTAWA PRAC W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ

25 Maja 2016, 10:04

     

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach Filia w Gliwicach (http://www.pbw.gliwice.pl/)trwa pokonkursowa wystawa prac uczniów z naszej szkoły.


JĘZYKOWE ŁAMAŃCE

17 Maja 2016, 9:22

W trosce o podnoszenie umiejętności poprawnej wymowy, uczniom uczęszczającym do świetlicy zaproponowane zostały zajęcia dykcyjne zatytułowane „Językowe łamańce”.Polegały one na nauce i ćwiczeniu różnych zdań, bogatych w trudne do wymówienia wyrazy (np. „Dromader z Durbanu turban pożarł panu.”, „Drgawki kawki wśród trawki – sprawka czkawki te drgawki.”, „Włóż płaszcz w deszcz.”, „Raz żabka z Rabki dostała sapki, bo zamiast butków nosi w deszcz klapki.”). Dzieci, wypowiadając zabawne wprawki dykcyjne, dbały o to, aby nie tylko każde słowo w zdaniu, ale również każda litera w poszczególnych słowach były wypowiedziane i usłyszane przez słuchaczy. Ćwiczeniu dykcji towarzyszyło kolorowanie obrazków przedstawiających wypowiadane sekwencje.