FILOMATA - Szkoła Podstawowa I-VI

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła PodstawowaŚwietlicaCiekawe inicjatywy

DLACZEGO TOPNIEJĄ LODOWCE

22 Lutego 2020, 11:04

Dnia 5 lutego rozpoczęliśmy nowy cykl spotkań świetlicowych pt:

„ Spotkanie z gościem“

Pierwszą zaproszoną przez nas osobą była mama Madzi Wieczorek (z klasy 4a), która podzieliła się wrażeniami z podróży do Chile, Argentyny i na Islandię. To spotkanie wpisało się znakomicie w  realizowany przez nas  ciąg rozmów „ Z ekologią na TY“.

A tym razem zastanawialiśmy się

„ DLACZEGO TOPNIEJĄ LODOWCE?“

Tematem wycieczki były miejsca, w których mama Magdy miała okazję zobaczyć skrzące jak diamenty i pomrukujące jak niedźwiedzie polarne lodowce.  W czasie prelekcji i oglądanych zdjęć dowiedzieliśmy się, że lodowce mają kilka miliardów lat,  

że czasem przyrastają, a czasem topnieją i trzymają w sobie tajemnice w postaci nieznanychwirusów. Rozmawialiśmy też o zagrożeniach wynikających z intensywnego procesu topnienia, które badane są przez glacjologów.

Sami zobaczcie….

czy ich piękno nie zapiera tchu w piersiach?


ŚWIETLICOWA ZABAWA KARNAWAŁOWA

22 Lutego 2020, 10:59

30 stycznia br. w świetlicy odbyła się zabawa karnawałowa. Oprócz dyskoteki, dla uczestników imprezy przygotowane zostały ciekawe i emocjonujące konkursy. Pierwszy z nich, zatytułowany „Przeprawa przez rzekę”, przeznaczony był dla dwóch drużyn. Polegał na przetransportowaniu kilkuosobowego zespołu z jednego brzegu rzeki na drugi. Na przewoźników wybrani zostali Karol i Natan z kl. V a. Kapitanowie musieli wykazać się dużym sprytem i sprawnością, gdyż przeprawa przez rzekę odbywała się przy pomocy dwuosobowej łódki. Szybsza w tej konkurencji okazała się ekipa Natana i to ona zasłużyła na miano zwycięzców. Następnym konkursem był taniec na gazecie. Z dziesięciu par najdłużej w tańcu na zmniejszającym się kawałku gazety, wytrwał duet stworzony przez Zosię i Magdę z kl. IV a. W „Krzesełkach” najlepszym refleksem i stalowymi nerwami wykazała się Zuzia z kl. V a. Kolejną konkurencją było jedzenie chrupka zawieszonego na nitce, którego oczywiście nie wolno było przytrzymywać dłońmi. To przezabawne wyzwanie wygrał Jaś z IV b.


UDAŁO SIĘ…. KARTKI WYSŁANE

5 Stycznia 2020, 12:13

I w tym roku akcja „MARZYCIELSKA POCZTA” przyniosła nam wiele radości i satysfakcji w sprawianiu przyjemności innym.  Nasze kartki z życzeniami wykonane w ramach zajęć świetlicowych otrzymają Filip Abramik z Katowic, Martyna Kurek z Niedrzwicy Dużej, Mateusz Halejcio z Rybnika, Nikola Kowalik z Lublina, Paweł Majewskim ze Strzeleczek, oraz nowa adresatka: Irmina Rychlicka z Kłębowiec. Mamy nadzieję, że Poczta Polska nie zawiedzie i kartki dotrą jeszcze przed świętami do rąk naszych przyjaciół.

Oby wszystkie marzenia się spełniły


ODZNAKI HIP-cia

1 Stycznia 2020, 11:06

Po raz kolejny w tym roku szkolnym w świetlicy przyznane zostały Odznaki HIP-cia. Otrzymali je uczniowie, który wykazali się bohaterską postawą w codziennym życiu szkolnym: widzieli osoby potrzebujące i sami oferowali swoją pomoc, często kosztem zabawy z rówieśnikami; reagowali, gdy pojawiało się choćby najmniejsze zagrożenie bezpieczeństwa dzieci i zgłaszali te sytuacje osobom dorosłym. Brawo dla: Zosi, Ali, i Zuzi z kl. I, Angeliny, Martyny, Zosi, Marceliny, Wiktora i Karola z kl. II, Amelki z kl. III oraz Bartka i Filipa z kl. VI.


DRZEWA RATUJĄ ŚWIAT

14 Listopada 2019, 11:28

30 października, w ramach cyklu „Nasze rozmowy“, odbyło się w świetlicy pierwsze spotkanie pt.:

Z ekologią na TY”.Dotyczyło ono ogromnej roli DRZEW w naszym środowisku.

W czasie pogadanki dzieci wykazały się bardzo dobrą znajomością gatunków drzew, ich liści, nasion i owoców. 

Nasz gość specjalny- Anna Sztohryn-Sudra, miłośnik natury i roślin, podzieliła się z nami ogromną wiedzą o sekretnym życiu drzew. Dowiedzieliśmy się od niej m. in. o tym, że drzewa potrafią się ze sobą kontaktować i przesyłać substancje odżywcze, a idea komputerowej sieci internetowej jest kopią systemu korzeniowego drzew.

W ramach nagrody za czynny udział w prelekcji Pani Ania obdarowała nas czekoladowymi grzybkami.


JAKZADBAĆ O SWOJE ZDROWIE

24 Lutego 2019, 11:44

W styczniowejedycji cyklu pogadanek świetlicowychwymienialiśmy swoją wiedzę

i doświadczeniadotyczące tematu„Jakzadbać o swoje zdrowie“. Doszliśmy do wspólnego wniosku, że warto świadomie podejść do zdrowego odżywiania, snu,racjonalnego używania komputera i unikania hałasu. Dowiedzieliśmy się też, że budowanie przyjaźni, słuchanie spokojnej muzyki wpływają na to, jak się czujemy. W trakcie zajęć, oprócz rozmowy, znalazł się też czas na odgadywanie zagadek i układanie puzzli nawiązujących do tematu.


DOMINO

31 Stycznia 2019, 3:38

Jednym z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu w świetlicy stało się w tym roku szkolnym układanie domino. Klocki ustawiane są w różne kształty i na różnych przestrzeniach. Jedne tworzą zaplanowane kolorystycznie figury geometryczne, inne są po prostu ciągiem klocków, stojącym w linii prostej, czasem na płaskiej powierzchni, innym razem na różnych schodach czy platformach. Taka forma zabawy niewątpliwie uczy dzieci cierpliwości, logicznego myślenia i zespołowego działania oraz usprawnia motorykę.


ŚWIETLICOWA ZABAWA KARNAWAŁOWA

24 Stycznia 2019, 12:14

16 stycznia br. w świetlicy odbyła się Zabawa karnawałowa. Oprócz szalonych tańców na parkiecie przy dźwiękach najnowszych i trochę starszych hitów, jej uczestnicy mogli wziąć udział w różnych konkursach i zabawach. W „Tańcu na gazecie” najlepszaokazała się para złożona zPoli z kl. I b i Liliany z kl. IV b. Zuzia z kl. IV b pokonawszy swoich czternastu konkurentów wygrała konkurs „Znikające krzesło”.  W „Tańcu z balonem” niepokonane okazały się dziewczynki z kl. IV b – Emilka R. i Natalia. Z piciem wody przez słomkę najszybciej poradził sobie Łukasz z V b, a zwycięzcą konkursu na najciekawszy strój karnawałowy została Patrycja z kl. IV a. Dużą frajdę dzieciom sprawiły również tańce prowadzone przez naszych karnawałowych animatorów: Łukasza z V b, Hanię z III b, Monikę, Hanię i Angelinę z I a, Hanię z I b oraz panią Natalię.

Wszystkim dziękujemy za wspaniałą zabawę


Spotkanie z autorką ilustracji dla dzieci

24 Stycznia 2019, 11:34

W dniu 11.01.2019 roku odbyło się bardzo ciekawe świetlicowe spotkanie z panią Joanną Cypriak vel Czupryniak, autorką barwnych i niezwykle ciekawych ilustracji. Autorka opowiedziała uczestnikom spotkania o swojej artystycznej drodze rozwoju, o swoich pasjach i skłonnościach. Dzieci podzieliły się z panią Joasią swoimi zainteresowaniami plastycznymi, marzeniami na przyszłość... Uczestnicy wzięli udział również w kreatywnych warsztatach ilustratorskich, powstały bardzo ciekawe i różnorodne prace. Gratulujemy wszystkim małym artystom i życzymy dalszych sukcesów na niwie sztuki


ODZNAKI HIP-cia

3 Grudnia 2018, 1:00

Kolejny rok w naszej świetlicy realizowany jest Projekt Bohaterskiej Wyobraźni prof. Zimbardo „Jak bierni obserwatorzy mogą stać się bohaterami?”. W ramach projektu uczestnicy zajęć świetlicowych otrzymują Odznaki HIP-cia za bezinteresowną pomoc koleżance /koledze lub poświęcenie swojego czasu na różne formy zaangażowania na rzecz drugiej osoby, czy całej grupy świetlicowej. Realizując projekt uczymy dzieci bardzo trudnej umiejętności, jaką jest wykazanie się zachowaniem odmiennym, niż zazwyczaj prezentuje „tłum gapiów”. Omawiając różne sytuacje, które zdarzyły się w świetlicy, ćwiczymy, jak nie być obojętnym na potrzeby drugiego człowieka, jak działać zamiast tylko obserwować myśląc, że ktoś inny pomoże, jak nie obawiać się wyśmiania, nawet jeśli niewłaściwie ocenimy sytuację.

Na zdjęciu przedstawiamy naszych codziennych „ZWYCZAJNYCH – NIEZWYCZAJNYCH” bohaterów, którzy 23 listopada br. uhonorowani zostali Odznakami HIP-cia.