FILOMATA - Szkoła podstawowa

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła PodstawowaŚwietlicaCiekawe inicjatywy

JAKZADBAĆ O SWOJE ZDROWIE

24 Lutego 2019, 11:44

W styczniowejedycji cyklu pogadanek świetlicowychwymienialiśmy swoją wiedzę

i doświadczeniadotyczące tematu„Jakzadbać o swoje zdrowie“. Doszliśmy do wspólnego wniosku, że warto świadomie podejść do zdrowego odżywiania, snu,racjonalnego używania komputera i unikania hałasu. Dowiedzieliśmy się też, że budowanie przyjaźni, słuchanie spokojnej muzyki wpływają na to, jak się czujemy. W trakcie zajęć, oprócz rozmowy, znalazł się też czas na odgadywanie zagadek i układanie puzzli nawiązujących do tematu.


DOMINO

31 Stycznia 2019, 3:38

Jednym z ulubionych sposobów spędzania wolnego czasu w świetlicy stało się w tym roku szkolnym układanie domino. Klocki ustawiane są w różne kształty i na różnych przestrzeniach. Jedne tworzą zaplanowane kolorystycznie figury geometryczne, inne są po prostu ciągiem klocków, stojącym w linii prostej, czasem na płaskiej powierzchni, innym razem na różnych schodach czy platformach. Taka forma zabawy niewątpliwie uczy dzieci cierpliwości, logicznego myślenia i zespołowego działania oraz usprawnia motorykę.


ŚWIETLICOWA ZABAWA KARNAWAŁOWA

24 Stycznia 2019, 12:14

16 stycznia br. w świetlicy odbyła się Zabawa karnawałowa. Oprócz szalonych tańców na parkiecie przy dźwiękach najnowszych i trochę starszych hitów, jej uczestnicy mogli wziąć udział w różnych konkursach i zabawach. W „Tańcu na gazecie” najlepszaokazała się para złożona zPoli z kl. I b i Liliany z kl. IV b. Zuzia z kl. IV b pokonawszy swoich czternastu konkurentów wygrała konkurs „Znikające krzesło”.  W „Tańcu z balonem” niepokonane okazały się dziewczynki z kl. IV b – Emilka R. i Natalia. Z piciem wody przez słomkę najszybciej poradził sobie Łukasz z V b, a zwycięzcą konkursu na najciekawszy strój karnawałowy została Patrycja z kl. IV a. Dużą frajdę dzieciom sprawiły również tańce prowadzone przez naszych karnawałowych animatorów: Łukasza z V b, Hanię z III b, Monikę, Hanię i Angelinę z I a, Hanię z I b oraz panią Natalię.

Wszystkim dziękujemy za wspaniałą zabawę


Spotkanie z autorką ilustracji dla dzieci

24 Stycznia 2019, 11:34

W dniu 11.01.2019 roku odbyło się bardzo ciekawe świetlicowe spotkanie z panią Joanną Cypriak vel Czupryniak, autorką barwnych i niezwykle ciekawych ilustracji. Autorka opowiedziała uczestnikom spotkania o swojej artystycznej drodze rozwoju, o swoich pasjach i skłonnościach. Dzieci podzieliły się z panią Joasią swoimi zainteresowaniami plastycznymi, marzeniami na przyszłość... Uczestnicy wzięli udział również w kreatywnych warsztatach ilustratorskich, powstały bardzo ciekawe i różnorodne prace. Gratulujemy wszystkim małym artystom i życzymy dalszych sukcesów na niwie sztuki


ODZNAKI HIP-cia

3 Grudnia 2018, 1:00

Kolejny rok w naszej świetlicy realizowany jest Projekt Bohaterskiej Wyobraźni prof. Zimbardo „Jak bierni obserwatorzy mogą stać się bohaterami?”. W ramach projektu uczestnicy zajęć świetlicowych otrzymują Odznaki HIP-cia za bezinteresowną pomoc koleżance /koledze lub poświęcenie swojego czasu na różne formy zaangażowania na rzecz drugiej osoby, czy całej grupy świetlicowej. Realizując projekt uczymy dzieci bardzo trudnej umiejętności, jaką jest wykazanie się zachowaniem odmiennym, niż zazwyczaj prezentuje „tłum gapiów”. Omawiając różne sytuacje, które zdarzyły się w świetlicy, ćwiczymy, jak nie być obojętnym na potrzeby drugiego człowieka, jak działać zamiast tylko obserwować myśląc, że ktoś inny pomoże, jak nie obawiać się wyśmiania, nawet jeśli niewłaściwie ocenimy sytuację.

Na zdjęciu przedstawiamy naszych codziennych „ZWYCZAJNYCH – NIEZWYCZAJNYCH” bohaterów, którzy 23 listopada br. uhonorowani zostali Odznakami HIP-cia.


JAK JEŚĆ ZDROWO I Z KULTURĄ

3 Grudnia 2018, 3:26

W ramach  naszego cyklu „Rozmowy świetlicowe” wzięliśmy na tapetę zagadnienie

 „Jak jeść zdrowo i z kulturą?”.   

Na to pytanie łatwiej było nam odpowiedzieć po obejrzeniu reportażu filmowego

„Jestem tym, co jem”.

Była to okazja, aby dowiedzieć się:

·      o warsztatach stowarzyszenia SLOW FOOD promujących zdrowe żywienie,

·      w jakich proporcjach należy spożywać poszczególne produkty żywnościowe,

·      jak czerpać satysfakcję z samodzielnego przygotowania zdrowego posiłku,

·      o tym, że czas posiłku to wielka przyjemność spędzania czasu przy stole z bliskimi osobami,

·      o tym, jak ważna jest dbałość o estetyczne nakrycie stołu zgodnie z zasadami savoir-vivre’u i jak  jest ważnym elementem przyjemności biesiadowania,

·      o prawidłowym stylu życia - poza siedzeniem przy stole trzeba dbać o aktywność fizyczną, uprawiać sport, pić dużo wody.

                                                    NA ZDROWIE!!!!

 


NASZE ROZMOWY

3 Grudnia 2018, 3:24

Temat „Pejzaż górski” był pierwszym, wrześniowym motywem naszych świetlicowych spotkań edukacyjno – dyskusyjnych. Na głównej ścianie świetlicy pojawił się wspaniały, tworzony wspólnymi siłami obraz przedstawiający krajobraz tatrzański. Dzięki naszej pracy plastycznej i rozmowom wokół slajdów prezentacji wizualnej nauczyliśmy się piętrowego rozmieszczenia roślinności w niskich i wysokich partiach gór oraz żyjących tam zwierząt.


ZABAWA KARNAWAŁOWA

24 Stycznia 2018, 7:00

11 stycznia 2018 roku w naszej świetlicy odbyła się zabawa karnawałowa. Uczniowie bawili się w rytm popularnych hitów muzycznych. Podczas imprezy jej uczestnicy mieli okazję wziąć udział w różnych konkursach. „Złap kubek” polegał na przeniesieniu wieży z kubków za pomocą specjalnie do tego przygotowanych sznurów i gumki recepturki – tu liczyła się szybkość, ale najważniejsza była współpraca zespołu. Kolejną zabawą konkursową była „Mumia” polegająca na stworzeniu tytułowej „Mumii” poprzez zawinięcie jednej osoby z pary w papier toaletowy. Następnie odbył się konkurs pt. „Zgadnij co to?”, w którym uczestnik mający zawiązane oczy musiał zgadnąć jakie przedmioty są w worku. Na naszym balu pojawiła się również zabawa „Klamerki” ucząca współpracy w grupie, ponieważ uczniowie musieli podawać sobie cukierka, używając do tego klamerek.Konkursy były fantastyczną przerwą od wyczerpujących tańców. Nasi uczniowieprzygotowali się na bal wcielając się m. in. w królewny, łabędzie, baletnice, Indianki, tygrysy, pingwiny, dlatego też odbył się konkurs na „najciekawszy strój”. Zdaniem jurorów I miejsce zdobył Mikołaj Synowiec (kl. II b), II miejsce–Liliana Pactwa (kl. III b) i III miejsce –Dominik Niedźwiedź (kl. I b). Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.

 


WYSTAWA „WIOSENNY TRYPTYK” W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ

1 Maja 2017, 11:22

W Galerii pod Rurami, mieszczącej się w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach – Filia w Gliwicach, trwa wystawa prac plastycznych naszych uczniów. Wystawa zatytułowana „Wiosenny tryptyk” jest owocem ubiegłorocznych działań twórczych w świetlicy, w czasie których dzieci poznawały nową techniką plastyczną, zwaną kalkografią. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród bardzo młodych, jak i dorosłych czytelników odwiedzających bibliotekę.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy i po raz kolejny dziękujemy pracownikom biblioteki za współpracę i czasowe udostępnienie Galerii pod Rurami naszym „filomackim artystom”.

 


SPOTKANIA Z FUNKCJONARIUSZAMI STRAŻY MIEJSKIEJ W GLIWICACH

1 Maja 2017, 11:18

W marcu i kwietniu w naszej świetlicy odbyły się kolejne spotkania z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Gliwicach.

Na spotkaniu marcowym dzieci zapoznały się z podstawowymi wiadomościami o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacji poparzenia, utraty przytomności oraz utraty oddechu. W trakcie zajęć przypomniane zostały numery alarmowe, a dzieci miały możliwość poćwiczyć wzywanie pomocy, układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz przeprowadzanie resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

 

Kwietniowe spotkanie dotyczyło tematu opiekowania się zwierzętami domowymi oraz bezpiecznego zachowania w czasie kontaktów z nieznajomymi i agresywnymi psami.

Na zakończenie spotkań nasi goście cierpliwie odpowiadali na wszelkie pytania stawiane przez dzieci, co dodatkowo poszerzało omawiane tematy i uatrakcyjniało zajęcia.