FILOMATA - Szkoła podstawowa

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła PodstawowaŚwietlicaCiekawe inicjatywy

ODZNAKI HIP-cia

3 Grudnia 2018, 1:00

Kolejny rok w naszej świetlicy realizowany jest Projekt Bohaterskiej Wyobraźni prof. Zimbardo „Jak bierni obserwatorzy mogą stać się bohaterami?”. W ramach projektu uczestnicy zajęć świetlicowych otrzymują Odznaki HIP-cia za bezinteresowną pomoc koleżance /koledze lub poświęcenie swojego czasu na różne formy zaangażowania na rzecz drugiej osoby, czy całej grupy świetlicowej. Realizując projekt uczymy dzieci bardzo trudnej umiejętności, jaką jest wykazanie się zachowaniem odmiennym, niż zazwyczaj prezentuje „tłum gapiów”. Omawiając różne sytuacje, które zdarzyły się w świetlicy, ćwiczymy, jak nie być obojętnym na potrzeby drugiego człowieka, jak działać zamiast tylko obserwować myśląc, że ktoś inny pomoże, jak nie obawiać się wyśmiania, nawet jeśli niewłaściwie ocenimy sytuację.

Na zdjęciu przedstawiamy naszych codziennych „ZWYCZAJNYCH – NIEZWYCZAJNYCH” bohaterów, którzy 23 listopada br. uhonorowani zostali Odznakami HIP-cia.


ZABAWA KARNAWAŁOWA

24 Stycznia 2018, 7:00

11 stycznia 2018 roku w naszej świetlicy odbyła się zabawa karnawałowa. Uczniowie bawili się w rytm popularnych hitów muzycznych. Podczas imprezy jej uczestnicy mieli okazję wziąć udział w różnych konkursach. „Złap kubek” polegał na przeniesieniu wieży z kubków za pomocą specjalnie do tego przygotowanych sznurów i gumki recepturki – tu liczyła się szybkość, ale najważniejsza była współpraca zespołu. Kolejną zabawą konkursową była „Mumia” polegająca na stworzeniu tytułowej „Mumii” poprzez zawinięcie jednej osoby z pary w papier toaletowy. Następnie odbył się konkurs pt. „Zgadnij co to?”, w którym uczestnik mający zawiązane oczy musiał zgadnąć jakie przedmioty są w worku. Na naszym balu pojawiła się również zabawa „Klamerki” ucząca współpracy w grupie, ponieważ uczniowie musieli podawać sobie cukierka, używając do tego klamerek.Konkursy były fantastyczną przerwą od wyczerpujących tańców. Nasi uczniowieprzygotowali się na bal wcielając się m. in. w królewny, łabędzie, baletnice, Indianki, tygrysy, pingwiny, dlatego też odbył się konkurs na „najciekawszy strój”. Zdaniem jurorów I miejsce zdobył Mikołaj Synowiec (kl. II b), II miejsce–Liliana Pactwa (kl. III b) i III miejsce –Dominik Niedźwiedź (kl. I b). Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę.

 


WYSTAWA „WIOSENNY TRYPTYK” W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ

1 Maja 2017, 11:22

W Galerii pod Rurami, mieszczącej się w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. Lompy w Katowicach – Filia w Gliwicach, trwa wystawa prac plastycznych naszych uczniów. Wystawa zatytułowana „Wiosenny tryptyk” jest owocem ubiegłorocznych działań twórczych w świetlicy, w czasie których dzieci poznawały nową techniką plastyczną, zwaną kalkografią. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród bardzo młodych, jak i dorosłych czytelników odwiedzających bibliotekę.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy i po raz kolejny dziękujemy pracownikom biblioteki za współpracę i czasowe udostępnienie Galerii pod Rurami naszym „filomackim artystom”.

 


SPOTKANIA Z FUNKCJONARIUSZAMI STRAŻY MIEJSKIEJ W GLIWICACH

1 Maja 2017, 11:18

W marcu i kwietniu w naszej świetlicy odbyły się kolejne spotkania z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Gliwicach.

Na spotkaniu marcowym dzieci zapoznały się z podstawowymi wiadomościami o udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej w sytuacji poparzenia, utraty przytomności oraz utraty oddechu. W trakcie zajęć przypomniane zostały numery alarmowe, a dzieci miały możliwość poćwiczyć wzywanie pomocy, układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej oraz przeprowadzanie resuscytacji krążeniowo – oddechowej.

 

Kwietniowe spotkanie dotyczyło tematu opiekowania się zwierzętami domowymi oraz bezpiecznego zachowania w czasie kontaktów z nieznajomymi i agresywnymi psami.

Na zakończenie spotkań nasi goście cierpliwie odpowiadali na wszelkie pytania stawiane przez dzieci, co dodatkowo poszerzało omawiane tematy i uatrakcyjniało zajęcia.


ZABAWA KARNAWAŁOWA

12 Stycznia 2017, 9:16

4 stycznia 2017 roku w naszej świetlicy odbyła się zabawa karnawałowa. Jej uczestnicy mogli do woli wytańczyć się przy dźwiękach popularnych hitów oraz wziąć udział w przygotowanych na ten dzień zabawach i konkursach.

   


DRUGIE SPOTKANIE ZE STRAŻNIKAMI MIEJSKIMI

12 Stycznia 2017, 8:31

W grudniu odbyło się drugie spotkanie pt: „Bezpieczne i świadome kontakty z psami”.  Prelekcja dotyczyła zarówno kontaktów z psami, jak również z innymi zwierzętami. Strażnicy miejscy przedstawili dzieciom sposób postępowania w sytuacjach zagrożenia – dzieci ruszyły wyobraźnię i chętnie próbowały ustawić swoje ciało bezpiecznie.

 


SPOTKANIA ZE STRAŻNIKAMI MIEJSKIMI

12 Stycznia 2017, 8:29

W tym roku szkolnym świetlica rozpoczęła współpracę z Wydziałem Profilaktyki i Komunikacji Społecznej w Gliwicach. Przedstawiciele Straży Miejskiej przeprowadzą cykl zajęć skierowanych do uczniów szkół podstawowych, które będą obejmowały różną tematykę.

W październiku odbyło się pierwsze spotkanie, na którym strażnicy miejscy przybliżyli dzieciom ich pracę. W czasie prelekcji wytłumaczyli różnice między Policją, a Strażą Miejską oraz  jak można rozpoznać strażnika. Dodatkowo najmłodsi dowiedzieli się, czym zajmują się strażnicy miejscy oraz w jakiej sytuacji można zwrócić się do nich o pomoc. Dzieci miały też okazję, dopytać, kto może zostać strażnikiem oraz jak wygląda praca w poszczególnych wydziałach jednostki. Otrzymały  również praktyczne wskazówki, jak zachować się w pewnych niebezpiecznych sytuacjach: tj. zagubienie, kontakty z nieznajomymi, bądź wypadek. Na zakończenie dzieci dostały wyróżnienia w postaci symbolicznych naklejek z emblematem straży. Nasi uczniowie mogli przez chwilę poczuć się, jak czuwający nad porządkiem i bezpieczeństwem funkcjonariusze Straży Miejskiej!

 


SŁODKIE JEŻYKI

29 Listopada 2016, 9:23

Poniedziałek 21 listopada bardzo słodko zapisał się w pamięci uczestników zajęć świetlicowych. Stało się to za sprawą zajęć kulinarnych, w czasie których dzieci przygotowały pyszny deser zatytułowany „Słodkie jeżyki”.

Przygotowanie jeżyków składało się z kilku etapów. Najpierw trzeba było ugotować specjalną masę czekoladową składającą się z mleka, masła, cukru, mleka w proszku, cukru waniliowego i kakao. Po przestudzeniu masy uczniowie rozpoczęli tworzenie i dekorowanie przysmaków. Do tego wykorzystali wafle w kształcie jeży, które posmarowane zostały masą i udekorowane ryżem preparowanym przypominającym kolce.

Po tych wszystkich przygotowaniach nastąpił najciekawszy i bardzo oczekiwany moment, czyli degustacja. Słodkie jeżyki okazały się przepyszne i szybko zniknęły w dziecięcych brzuchach

   


WARSZTATY „LAND ART” DLA NAUCZYCIELI

13 Czerwca 2016, 9:58

24 maja w naszej świetlicy, w ramach współpracy z doradcą metodycznym ds. pedagogów szkolnych i wychowawców świetlic oraz Gliwickim Ośrodkiem Metodycznym, odbyły się Warsztaty „Land art” dla nauczycieli pracujących w gliwickich i pyskowickich szkołach.

  

  


POKONKURSOWA WYSTAWA PRAC W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ

25 Maja 2016, 10:04

     

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Józefa Lompy w Katowicach Filia w Gliwicach (http://www.pbw.gliwice.pl/)trwa pokonkursowa wystawa prac uczniów z naszej szkoły.