FILOMATA - Szkoła podstawowa

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła PodstawowaNasze projektyOdyseja Umysłu

ODYSEJOWE ZMAGANIA

30 Stycznia 2018, 10:38

Drużyny, przygotowujące się do konkursu Odysei Umysłu w dniu dzisiejszym wzięły udział w warsztatach krawieckich. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, nauczyliśmy się szyć na maszynie, poznaliśmy różne ściegi, sami wykonaliśmy wykroje strojów. Znaleźliśmy też chwilę na relaks, odpoczynek i......pizzę!


W GDYNI....

11 Kwietnia 2017, 9:21

Konkurs ogólnopolski za nami. I choć nie udało się uzyskać awansu do kolejnego etapu konkursu, wróciliśmy z Gdyni pełni wrażeń i zapału do dalszej pracy. Dziękujemy wszystkim, którzy trzymali za nas kciuki i nam kibicowali. Dziękujemy również najwspanialszym rodzicom-kibicom!!!!!!

 


NO I STAŁO SIĘ......

9 Marca 2017, 7:36

25 lutego  w Krakowie trzy drużyny z naszej szkoły wywalczyły  awans do eliminacji ogólnopolskich międzynarodowego konkursu kreatywności - ODYSEJA UMYSŁU.  Wszyscy  spisali się na medal i jadą na finał! Gratulujemy drużynie z klasy 3a i pani Magdalenie Paraniak, drużynie z klasy 4b, 5a i pani Gabrieli Morel oraz drużynie z klasy 4a i pani Agnieszce Bill. Dziękujemy wspaniałym kibicom-rodzicom, którzy jak zawsze byli z nami i wspierali nas podczas występów. Dziękujemy wszystkim za to, że trzymali za nas kciuki. Kolejny etap 1 i 2 kwietnia w Gdyni!

                                                                                                             Bądźcie z nami!!!!!

 


NASZA MAŁA ELEKTROWNIA....

5 Lutego 2017, 3:47

Wyjazd do Krakowa zbliża się wielkimi krokami, a my przygotowujemy się do występu. Właśnie dziś odwiedził nas pan Korek, od którego dowiedzieliśmy się o tym jak to się dzieje, że prąd płynie i skąd tak naprawdę się bierze. Było fantastycznie, ale szczegółów nie zdradzimy! Wszystkiego dowiecie się po eliminacjach regionalnych w Krakowie. To już za 23 dni!!!!


PROBLEM DŁUGOTERMINOWY

12 Stycznia 2017, 9:12

Drużyna w składzie: Kosia Ćwik, Martynka Harlender, Maja Majerek, Ania Przytuła, Oli Dolecki i Filip Lakota ostro zabrała się do pracy nad problemem długoterminowym pt. „Tajne jest fajne” J Brzmi interesująco, prawda? Czekamy na efekty !!

 


TAKIE TAM ODYSEJOWE SCENKI....

12 Stycznia 2017, 8:16

Dziewczyny z drużyny ciągle pracują i udoskonalają swój projekt. Praca wre, a czasu coraz mniej. To przecież już 25 lutego wielkie spotkanie w Krakowie!   Trzymajcie kciuki!!!!!

 


NA ZAKUPACH...

22 Grudnia 2016, 9:11

Prace nad tematem długoterminowym trwają. Właśnie zrobiliśmy ostatnie zakupy... Mamy już wszystkie śruby, deski, listewki i wiele innych rzeczy. Teraz przed nami tylko ciężka praca. Trzymajcie za nas kciuki!!!!!   Do konkursu zostało już niewiele czasu.


NASZE NASTROJE...

24 Listopada 2016, 10:12

Dziewczyny z drużyny klas 4 i 5, które w tym roku przygotowują przedstawienie do problemu długoterminowego nr 5, jak widać na zdjęciach, mają świetny nastrój. W atmosferze zabawy i uśmiechu realizują swój program.  

        Życzymy wiele radości i spełnienia marzeń!

 


RUSZAMY

10 Października 2016, 7:32

My już wybrałyśmy! – tak krzyczały dziewczynki z drużyny, które zdecydowały się, którym problemem długoterminowym zajmą się w tym roku. Drużyna w składzie: Jula, Milena, Wiktoria, Paulina, Magda z 4b i Jula z 5a zdecydowały, że....... No cóż jeszcze nie chcą zdradzić tajemnicy, ale już myślą co i jak zrobią.

Dziewczyny! Życzymy powodzenia!

 


ODYSEJA UMYSŁU – TEMATY 2016/2017

3 Października 2016, 10:31

Problem 1: Tajne jest fajne

Ktoś planuje się z kimś w tajemnicy spotkać – komuś innemu zaś zależy, aby tego nie doszło… Zespół zaprojektuje, skonstruuje i uruchomi trzy pojazdy, które wyruszą z Parkingu Wielopoziomowego na miejsce pewnego potajemnego zebrania. Każdy z wehikułów pokona inną trasę, a po drodze zrobi coś, żeby nikt go nie śledził. Wojaże pojazdów – odbywające się przy akompaniamencie specjalnej ścieżki dźwiękowej – stanowić będą część fabularnego spektaklu, jaki członkowie drużyny zaprezentują jurorom oraz publiczności. W przedstawieniu pokazana zostanie symulacja sceny rozgrywającej się wewnątrz jednego z podróżujących pojazdów, wyjaśni się przyczyna sekretnego spotkania, a także wystąpi postać z jakichś powodów starająca się do niego nie dopuścić.

Zadanie przeznaczone dla grup wiekowych: I, II, III & IV
Limit kosztów rozwiązania: 500 PLN (145 USD)

Problem 2: Robota dla dziwno-bota

Pewna rodzina sprowadza do domu „dziwno-bota”: robota uczącego się ludzkich czynności poprzez obserwację… Drużyna ma za zadanie przygotować i zaprezentować autorskie przedstawienie, w którym skonstruowany przez nią dziwno-bot – podpatrując domowników przy ich zajęciach – przyswaja sobie umiejętność robienia czterech różnych rzeczy tak jak człowiek. Podczas spektaklu robot najpierw zauważone ruchy powtórzy, naśladując cztery oglądane aktywności, a później wykona je ponownie, lecz w innych okolicznościach – co za każdym razem mieć będzie zabawne skutki. Chwile, gdy dziwno-bot używa podłapanych gestów w nowych sytuacjach, sygnalizowane będą zmianą wyglądu znaku członkowskiego, umożliwiającego widzom i jurorom identyfikację zespołu występującego na scenie.

Zadanie przeznaczone dla grup wiekowych: I, II & III
Limit kosztów rozwiązania: 500 PLN (145 USD)

Problem 3: Od czasu do czasu Omer

Przybysze z przyszłości cofają się w przeszłość, by dowiedzieć się, co doprowadziło do powstania trzech arcydzieł – i odkrywają, że we wszystkich przypadkach źródłem inspiracji dla twórców był szop Omer, czyli odysejowa maskotka! W przygotowanym przez zespół spektaklu futurystyczni podróżnicy w czasie odbędą trzy wyprawy wstecz. Podczas dwóch z nich powrócą do przeszłości, gdzie zobaczą, jak mistrz bądź mistrzyni pędzla lub dłuta tworzy jedną ze swych słynnych prac. W trzecią podróż wybiorą się w ich przeszłość, ale naszą przyszłość – i staną się świadkami tego, jak wymyślony przez drużynę artysta zostaje zainspirowany i kreuje coś, co oni uważają za dzieło sztuki. W przedstawieniu pojawią się repliki obu dzieł klasycznych oraz oryginalne dzieło futurystyczne; objaśnienie pozytywnego wpływu, jaki na świat wywarło każde z arcydzieł; a także wizualny i dźwiękowy efekt, wskazujący, kiedy ma miejsce podróż w czasie.

Zadanie przeznaczone dla grup wiekowych: I, II, III & IV
Limit kosztów rozwiązania: 430 PLN (125 USD)

Problem 4: Postaw na zestaw

By z leciutkiego drewna stworzyć małą budowlę zdolną udźwignąć wielki ciężar – trzeba być twórczym i dokładnym. A jeśli na dodatek należy to zrobić z określonej liczby elementów o podanych rozmiarach – to kreatywności i precyzji potrzeba jeszcze więcej! Zadanie drużyny polega na zaprojektowaniu oraz zbudowaniu wyłącznie z drewna balsa – i ewentualnie kleju – struktury, która podczas konkursowego występu poddana zostanie próbie utrzymania jak największego obciążenia sportowymi odważnikami. W skład konstrukcji wchodzić muszą przynajmniej trzy komplety oznakowanych patyków o wskazanych długościach – przy czym im więcej spośród sześciu możliwych zestawów zespół wykorzysta, tym więcej otrzyma punktów. Proces testowania struktury będzie częścią przedstawienia nawiązującego jakoś do wątku „precyzji”, w które uczestnicy wplotą ponadto montaż na scenie dwóch wykonanych przez siebie obiektów – w tym sporządzonej ze śmieci, powiększonej repliki konstrukcji z balsy.

Zadanie przeznaczone dla grup wiekowych: I, II, III & IV
Limit kosztów rozwiązania: 500 PLN (145 USD)

Problem 5: Bohater bardzo super… cdn.

Kreatywność jest w niebezpieczeństwie… Z pomocą przybywa więc heros, jakiego jeszcze nie było! Członkowie zespołu powinni stworzyć i odegrać humorystyczne przedstawienie o wymyślonym przez nich super-bohaterze, który w trzech różnych sytuacjach próbuje obronić zagrożoną jakoś kreatywność. Rzeczona postać – chociaż zazwyczaj nie odstaje od reszty społeczeństwa – to gdy rusza do akcji na ratunek twórczości, uruchamia specjalne super-zdolności, ewidentnie odróżniające ją od innych. Zaskakującego herosa wspierać będzie niezdarny pomocnik, do konfrontacji z nim stanie pewien Mściwy Przeciwnik, na scenie zaprezentowany zostanie układ choreograficzny wyobrażający bitwę, zaś fabuła spektaklu zakończy się w sposób nagły i dramatyczny, pozostawiając widzów w niepewności co do dalszego rozwoju wypadków…

Zadanie przeznaczone dla grup wiekowych: I, II, III & IV
Limit kosztów rozwiązania: 430 PLN (125 USD)

Problem dla Juniorów: Debeściacka przeprowadzka

Z różnych powodów, na różne sposoby… Gdzie nie spojrzeć, ktoś się właśnie przeprowadza! Zespół ma za zadanie wymyślić i zaprezentować spektakl opowiadający o pewnej grupie, która skądś się wyprowadza, po czym wprowadza się gdzieś indziej. Rekwizyty i dekoracje – tworzące z początku jedną scenerię – zostaną za pomocą zaprojektowanych i wykonanych przez drużynę urządzeń przerobione bądź przemieszczone tak, by w efekcie przedstawiać inne otoczenie. Sęk w tym, że miejsce drugie mogą wyobrażać wyłącznie te elementy, które przed zmianami tworzyły miejsce pierwsze. W spektaklu pojawi się także zabawna Postać-w-Przenosinach, wyjaśnienie przyczyny przeprowadzki oraz pewien przedmiot, który zaginie w rozgardiaszu, po czym odnaleziony zostanie w jakimś nieoczywistym miejscu.

Zadanie pozakonkursowe dla grup najmłodszych dzieci
Limit kosztów rozwiązania: 430 PLN (125 USD)