FILOMATA - Przedszkole

 • slidebg1
  Przedszkole Tęczowa Kraina FILOMATY
  - odkrywamy świat
 • slidebg1
 • -->
FilomataPrzedszkoleDla Rodziców

KARTA ZGŁOSZENIA

31 Maja 2019, 11:35


Przełom przedszkolny – co oznacza dla dziecka i jego rodzica?

16 Września 2014, 10:45

Rozpoczęcie przez dziecko uczęszczania do przedszkola to bardzo ważny moment w życiu całej rodziny. Dla dziecka często jest to przełomowa zmiana. Nagle przestaje być ono w centrum uwagi opiekuna, traci wyłączność w użytkowaniu zabawek i staje przed koniecznością podporządkowania się wielu nowym regułom. Poniesienie tejże straty jest jednak nieuniknione, aby nasza pociecha mogła zrobić ważny krok w swoim rozwoju i doświadczyć szeregu fascynujących zjawisk. Przede wszystkim nowy przedszkolak zyskuje towarzystwo rówieśników, którzy przez najbliższe lata dostarczą mu niekończących się okazji do zabawy,  poznaje wiele nowych form aktywności dzięki zróżnicowaniu przedszkolnych zajęć oraz stale poszerza horyzonty o nową wiedzę, umiejętności i doświadczenia. W przedszkolu kilkulatek zaczyna mieć także swoje „życie osobiste”, czyli własne sprawy, doświadczenia, przyjaciół i małe sekreciki, które z całą pewnością bardzo chętnie będzie dzielić z rodzicami, ale tylko wtedy, gdy sam podejmie taką decyzję.

Dla rodziców często jest to czas wielu obaw i stresów. W końcu na kilka godzin dziennie będą tracić stuprocentową kontrolę nad swoją pociechą. Będą się też musieli częściowo podzielić rolą wzorca i autorytetu z nauczycielami i rówieśnikami swojego maluszka. Ale także oni zyskują: część odpowiedzialności za kształcenie i wychowanie  dziecka przejmą nauczyciele, a poza tym rodzice zaczynają mieć więcej czasu na własne sprawy.

Moment pójścia dziecka do przedszkola, choć czasami trudny, jest ważnym elementem w jego drodze do samodzielności i rozwijaniu własnej indywidualności. Wspierajmy nasze pociechy, kibicujmy im, żeby mogły zdrowo rosnąć i rozwijać swój potencjał!


Wspólne przygotowanie wyprawki

16 Sierpnia 2014, 10:48

Stwórzmy wokół pójścia do przedszkola jak najprzyjemniejszy klimat. Dla naszego malca na pewno dużą przyjemnością będzie aktywny udział w przygotowywaniu potrzebnych do wyprawki rzeczy. Podpisywanie stroju, wybieranie worków i staranne kompletowanie ich wyposażenia to frajda dla kilkulatka, który w ten sposób przygotuje ekwipunek na swoją wielką życiową wyprawę w nieznane. Cieszmy się tymi przygotowaniami i rozmawiajmy z dzieckiem jak najwięcej o przedszkolu. Wysłuchajmy też spokojnie jego trosk i obaw – nie przekonujmy, że nie ma się czym martwić, po prostu bądźmy blisko i okażmy dziecku zrozumienie.


Wzięcie udziału w programie adaptacyjnym

16 Sierpnia 2014, 10:47

W naszym przedszkolu oferujemy Państwu możliwość wzięcia udziału w dwutygodniowym programie przygotowawczym, który ma na celu złagodzenie dzieciom przedszkolnego startu. Dla dziecka jest bardzo ważne, aby mogło poznać przestrzeń przedszkola i swoich nowych nauczycieli w towarzystwie najbliższych i taką okazją będzie proponowany Państwu program adaptacyjny.  Zarezerwujecie sobie dwa ostatnie tygodnie sierpnia na wspólne spędzenie czasu w przedszkolu. Przypominamy, że od 1.09 rodzice nie mogą już przebywać z dzieckiem na sali przedszkolnej.


Dobre przygotowanie na przedszkolny start

16 Sierpnia 2014, 10:46

Oto kilka rad, jak dobrze przygotować swoją pociechę, aby od pierwszych dni w przedszkolnych murach mogła poczuć się dobrze i bezpiecznie:

Trening samodzielności

Im bardziej samodzielne jest dziecko w momencie pójścia do przedszkola, tym pewniej się tam poczuje. Warto zadbać o to, aby dziecko potrenowało w domu ważne w przedszkolnej codzienności umiejętności samoobsługowe:

 1. Samodzielne jedzenie zupy łyżką i drugiego dania widelcem, picie ze szklanki
 2. Samodzielne korzystanie z toalety
 3. Mycie i wycieranie rąk
 4. Mycie zębów
 5. Zakładanie i rozbieranie obuwia i ubrań

Oczywiście dla naszego trzylatka część z tych czynności może być jeszcze trudna, a personel przedszkola z całą pewnością dołoży wszelkich starań, aby pomagać wychowankom i wspomóc rodziców w uczeniu ich pociechy samodzielności. Jeśli dziecko nie radzi sobie do końca z jakąś czynnością warto wytłumaczyć mu, co ma w tej sytuacji zrobić, czyli poprosić Panią o pomoc! Jeśli dziecko komunikuje jakieś swoje potrzeby w nietypowy sposób (np. gestem zamiast słowami) warto powiedzieć o tym wychowawcy, żeby było mu łatwiej być czujnym i w odpowiednim momencie zrozumieć podopiecznego.


Gdy przyjdzie chwila pożegnania...

11 Sierpnia 2014, 10:52

Pożegnanie powinno być krótkie, pełne miłości, ale zdecydowane. Jeśli nasza pociecha potrzebuje pobyć chwilę z nami zanim wejdzie do sali, posiedźmy z nią w szatni. Jeśli jednak zapowiedzieliście, ze teraz jest już czas na buziaka i ostatnie papa, nie pozwólmy się dziecku zatrzymywać płaczem i marudzeniem. W razie potrzeby zawsze można poprosić nauczyciela aby przejął dziecko na ręce i od razu przytulił. Jeśli dziecko zorientuje się, że płaczem może opóźnić moment wyjścia rodziców, będzie przedłużać swoją rozpacz i tym samym moment rozstania będzie się stawał dla niego coraz trudniejszy. Rano bądźmy zdecydowani, a jeśli obawiamy się o uczucia naszego malca w początkowych dniach odbierajmy dziecko po krótkim czasie, a po południu zarezerwujmy sobie czas na dłuższą niż zwykle wspólną zabawę.


Wyprawka przedszkolaka

10 Sierpnia 2014, 10:51

Przedszkolny NIEZBĘDNIK dla wychowanka Tęczowej Krainy powinien zawierać:

Podpisan​​y worek z ubraniami i bielizną na zmianę (przechowywany w szatni)

 1. Podpisany worek ze strojem gimnastycznym, czyli podpisanymi koszulką i spodenkami (przechowywany w sali)

Szczoteczka do zębów, pasta i kubeczek

 1. Zmienne obuwie (najlepiej takie, które dziecko jest w stanie samo założyć)

 2. Fartuszek do malowania farbami


Zabawy w przedszkole

10 Sierpnia 2014, 10:48

Przeczytajmy dziecku kilka książeczek pokazujących przedszkolne życie. Opowiedzmy o własnych doświadczeniach z przedszkola, pobawmy się w przedszkole z naszą pociechą, przeżyjmy wspólnie kilka dni wg przedszkolnego rozkładu dnia. Pozwólmy dziecku doświadczyć roli przedszkolaka i przygotować się na czekające go tam nowości. Ważne elementy zabawy to: konieczność sygnalizowania nauczycielowi wyjścia do toalety, zabawy w kręgu na dywanie, maszerowanie w „pociągu” do łazienki na wspólne mycie rąk i zębów, chodzenie w parach, czekanie na swoją kolej, podnoszenie ręki, żeby wypowiedzieć się w trakcie zajęć. Zaangażujmy w zabawy członków rodziny, lalki i pluszaki. Pobawmy się w nauczyciela, pozwólmy też dziecku nas poprowadzić na spacer czy do łazienki. Takie „domowe przedszkole” będzie na pewno świetną zabawą dla dziecka i pomoże mu poznać przedszkolne obyczaje.

Nie zapominajmy także o zabawie w przedszkole kiedy dziecko zacznie już do niego chodzić – zabawa często jest świetnym sposobem dla dziecka, aby opowiedzieć nam o swoich przedszkolnych przeżyciach.


Rodzicu – zadbaj o własne uczucia!

8 Sierpnia 2014, 10:50

Dzieci mają ogromną zdolność do odczytywania naszych nastrojów i emocji. Jeśli chcemy, żeby dziecko jak najszybciej poczuło się bezpiecznie w przedszkolu zadbajmy, abyśmy sami nie żywili zbyt wielu obaw. Program adaptacyjny jest też okazją dla rodziców, aby lepiej poznać przedszkole i nabrać do niego zaufania. Jeśli mamy wiele wątpliwości, albo zalegają nam własne nieprzyjemne wspomnienia z przedszkola, porozmawiajmy z kimś o tym, wyrzućmy z siebie dręczące nas sprawy. Czym więcej będzie w nas spokoju i pewności, że wysłanie dziecka do  przedszkola to słuszna decyzja, tym bezpieczniej poczuje się nasza pociecha. W naszym przedszkolu w trakcie okresu adaptacyjnego będzie także okazja, żeby umówić się na konsultacje z wychowawcą grupy oraz psychologiem, aby szczegółowo omówić trapiące rodziców wątpliwości i obawy.