FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

CZYTANIE I DEMOKRACJA

14 Grudnia 2019, 12:00

13 grudnia Gościem naszego liceum był Profesor Ryszard Koziołek – literaturoznawca, historyk literatury, pisarz, który wygłosił dla licealistów wykład „Czytanie i demokracja”.
Wizyta Pana Profesora była dla nas szansą na spotkanie z Mistrzem, który w fascynujący sposób potrafi zaprosić do świata kultury, odkrywać jego urodę i możliwości. Mogliśmy zobaczyć literaturę jako sposób działania społecznego, trochę jak skrzynkę z narzędziami, która może pomóc w rozumieniu siebie i świata, pomaga zadawać pytania i docierać do odpowiedzi. W swojej opowieści Pan Profesor pokazał, jak starożytni Grecy rozumieli życie, politykę i demokrację.
Ten wykład trwa dalej w naszych głowach, wywołuje emocje, zaprasza i zachęca – do czytania, myślenia, do bycia częścią wspólnoty, która z zachwytem potrafi przyjąć światy wyobrażone i dla której literatura jest rodzajem mentalnej siłowni.
Profesor Koziołek pokazuje moc oddziaływania słów i pewne niebezpieczeństwo, które tkwi w tym, iż rzeczy się zmieniają ze względu na sposób, w jaki o nich mówimy. A to zaprasza do świadomej odpowiedzialności za słowa.

Panie Profesorze - serdecznie dziękujemy za taką duchową ucztę!