FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

TYDZIEŃ ZAKAZANYCH KSIĄŻEK W FILOTECE

10 Października 2018, 1:11

Na przełomie września i października obchodziliśmy Tydzień Zakazanych Książek. Z tej okazji w naszej szkolnej bibliotece powstała mała wystawa książek, które kiedyś z różnych powodów i w różnych krajach były zakazane, a dzisiaj niektóre z nich są nawet w spisie lektur szkolnych (np. „Buszujący w zbożu” czy „Folwark zwierzęcy”). Powody cenzurowania bywają różne – polityczne, religijne, społeczne i obyczajowe. Czasami są też dość absurdalne: dwadzieścia lat temu w Kalifornii policja skonfiskowała czterdzieści egzemplarzy „Czerwonego Kapturka”. Zrobiono tak nie z uwagi na „drastyczne” fragmenty tekstu, w których wilk zjada babcię, a gajowy rozcina zwierzęciu żywcem brzuch, lecz fakt, że dziewczynka niosła babci w koszyku butelkę wina, co podpadało pod nakłanianie do alkoholizmu.

Idea Tygodnia Zakazanych Książek wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi na liczne próby zakazywania książek w szkołach, księgarniach i bibliotekach w 1982 roku zdecydowano się wprowadzić nową tradycję, która uświadamiałaby ludziom znaczenie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji.

Część osób już zapoznała się z naszą mini wystawą. Ci, którzy jeszcze nie zdążyli, mogą również w tym tygodniu zajrzeć do Filoteki i zobaczyć wystawę zakazanych (kiedyś) książek, poznać długą listę ocenzurowanych tytułów oraz dowiedzieć się, z jakich powodów ich czytanie było zabronione.