FILOMATA - Liceum

 • slidebg1
  FILOMATA -szkoła możliwości
  - zapewniamy start w dorosłość
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataLiceum

Zostań wolontariuszem 28. Finału WOŚP

26 Listopada 2019, 1:03

SIE MA!

Zapraszamy do rejestracji tych, którzy chcą zostać wolontariuszami 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Dane osobowe: imię, nazwisko, data urodzenia, PESEL, mail i numer telefonu wyślij na adres i.gielnik@filomata.pl do dnia 5.12.2019.

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.


BRAWO KUBA!!

21 Listopada 2019, 9:23

15-16 listopada odbyły się w Gliwicach Otwarte Mistrzostwa Śląska w Pływaniu. Nasz uczeń Jakub Kalkan zdobył 4 złote medale na dystansie 400 i 1500 m stylem dowolnym w kategorii wiekowej 15 lat oraz OPEN. Został najlepszym zawodnikiem w kategorii wiekowej 15 LAT. Kuba, gratulujemy Ci sukcesu, mamy świadomość, jaka praca i wysiłek za tym stoją! Powodzenia w następnych zawodach!


XIII WIELKA LEKCJA GEOGRAFII

20 Listopada 2019, 12:08

 

 

15 listopada nasi trzej licealiści pod opieką p. D. Karolczyka wzięli udział w XIII Wielkiej Lekcji Geografii, która odbyła się na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Lekcja ta zakończyła się testem znajomości o górach pt.: „Góry - misterium przyrody”. W tym teście wielki sukces odniósł Jakub Nocoń zdobywając 5. miejsce w kraju przy liczbie ok. 550 uczniów biorących udział w konkursie.
Ponadto Liceum FILOMATA reprezentowali także Łukasz Mikuła i Konrad Świder. Duże brawa i gratulacje dla filomackiej drużyny i ich Opiekuna.

 

 

 

 


CHEMIA W MAŁEJ SKALI

13 Listopada 2019, 12:46

Projekt "Moc Możliwości" - zajęcia "Chemia w MAŁEJ SKALI"
Od tego roku szkolnego w FILOMACIE realizowany jest projekt MOC MOŻLIWOŚCI. W ramach działań związanych z projektem, dwie grupy uczniów naszego LO zajmują się modyfikowaniem znanych z podstawy programowej doświadczeń, zgodnie z założeniami techniki chemii w małej skali. Technika ta opiera się na przeprowadzaniu doświadczeń chemicznych z wykorzystaniem małych ilości substancji stałych oraz niewielkich objętości cieczy. Redukcja skali wymaga zmodyfikowania sposobu wykonywania doświadczeń i zastosowania odpowiedniego, często nietradycyjnego wyposażenia. Na ostatnich zajęciach tematem ćwiczeń było wytrącanie osadów. Uczniowie zostali jednak pozbawieni probówek i musieli radzić sobie bez nich. Do dyspozycji mieli zalaminowane plansze oraz blistery po tabletkach, a do wykonania około 100 prób.
Efekty działań zaskoczyły wszystkich


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

9 Listopada 2019, 12:44

8 listopada społeczność FILOMATY wzięła udział w akademii z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie przedstawili krótki rys historyczny tamtych wydarzeń. Wydarzeń, które doprowadziły do tego, że po 123 latach niewoli – 11 listopada 1918 roku – spełniły się marzenia Polaków o niepodległości. Dziękujemy Wszystkim za udział w tej lekcji patriotyzmu.


NORDALIADA 2019

2 Listopada 2019, 12:41


PROJEKT ITGIRLS W FILOMACIE

30 Października 2019, 12:31

30 października dziewczyny ze wszystkich klas pierwszych liceum rozpoczęły cykl spotkań w ramach projektu ITGirls, który ma na celu zachęcenie jak największej liczby dziewcząt do wyboru branży IT jako przyszłej ścieżki zawodowej. W trakcie kolejnych spotkań dziewczyny będą poznawały takie zagadnienia jak:
- TW (technical writing) oraz role nietechniczne
- Rola Scrum Mastera
- Testowanie oraz analiza biznesowa
- UX/UI design
- Programowanie/kodowanie typu front-end
- Różnorodność a równość na rynku pracy
- RFP – dokumentacja presales
- Jak zacząć w IT – projekty open source i darmowe szkolenia
Projekt realizowany jest przez firmę SAP Labs Poland
Mamy nadzieję, że prezentowane treści będą przydatne nie tylko w branży IT, ale również w bieżącym zdobywaniu nowej wiedzy, umiejętności i doświadczeń.


HALLOWEEN W FILOMACIE!!!

28 Października 2019, 12:26

!!!HALLOWEEN W FILOMACIE!!!
31 października Samorząd Filomaty urządza Halloween!
Z tej okazji przygotowaliśmy dla was kilka konkursów.

Konkurs na Halloween’owe przebranie!
Osoby chętne do wzięcia udziału w konkursie na przebranie powinny:
1.Przebrać się
2.Podczas długiej przerwy podejść do fotografa przy sekretariacie i poprosić o wykonanie zdjęcia,które weźmie udział w konkursie.
Zdjęcia wszystkich uczestników zostaną opublikowane na stronie samorządu szkolnego. Zostaną przyznane dwie nagrody : Nagroda Publiczności oraz Nagroda Komisji. Nagroda publiczności zostanie przyznana osobie, która zbierze największą ilość reakcji pod zdjęciem. Nagroda Komisji zostanie przyznana przez członków samorządu szkolnego.
Zasady:
-Oceniana będzie kreatywność i fantazja przebrania
-Dopuszczane są przebrania grupowe (max. 3 osoby), pula nagród zostanie wtedy podzielona wśród zwycięzców.

Konkurs w szukaniu NIETOPERZY
Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy znaleźć ukryte na terenie szkoły papierowe nietoperze. Znaleziska należy przynieść podczas długiej przerwy pod sekretariat i pokazać je nam. Osoba z największą ilością nietoperzy dostanie słodką nagrodę
Wyniki konkursów będą ogłoszone 9 listopada na stronie samorządu!


OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ KARIERY 2019 „PASJA, PROFESJA, POWOŁANIE…”

24 Października 2019, 6:47

Kolejne spotkanie za nami - tym razem p. Aleksandra Burgiel opowiadała uczniom kl. II i III liceum "Jak przez przypadek została ekonomistą-naukowcem i dlaczego jest nim do dziś, czyli blaski i cienie pracy naukowej". Podczas spotkania uczniowie otrzymali kolejną dawkę doświadczeń od osoby, która z pasją wykonuje swoją profesję i z radością realizuje odkryte u siebie powołanie.
Do p. Aleksandry kierujemy z serca płynące wyrazy wdzięczności za przepełnione energią wystąpienie.