FILOMATA - Szkoła podstawowa

 • slidebg1
  FILOMATA - szkoła możliwości
  - odkrywamy talenty
 • slidebg1
 • slidebg1
  Żeby poruszyć świat,
  trzeba najpierw poruszyć się samemu.

  Sokrates
 • -->
FilomataSzkoła PodstawowaOsiągnięcia2008/2009

Jakub Turek laureatem MISTRZOSTW ŚLĄSKA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W SZPADZIE CHŁOPCÓW

7 Czerwca 2009, 9:47

Z wielką przyjemnością informujemy, że uczeń klasy 6 Szkoły Podstawowej „Filomata": JAKUB TUREK  został laureatem  MISTRZOSTW SZKÓŁ  PODSTAWOWYCH  SZPADA CHŁOPCÓW.

Serdecznie gratulujemy Kubie i czekamy na następne sukcesy!!!


Dominika Wójcik laureatką VI MAŁEJ OLIMPIADY MATEMATYCZNEJ

7 Czerwca 2009, 9:41

Z wielką radością informujemy, że uczennica klasy 6 Szkoły Podstawowej „Filomata": DOMINIKA WÓJCIK  została laureatką  VI MAŁEJ OLIMPIADY MATEMATYCZNEJ.

 Jest to konkurs organizowany dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych miasta Gliwice.       

Serdecznie gratulujemy Dominice i trzymamy kciuki za kolejne sukcesy!!!

 


WYNIKI KONKURSÓW Z J. ANGIELSKIEGO

3 Czerwca 2009, 11:04

 W II semestrze tego roku uczniowie klas starszych wzięli udział w dwóch konkursach z j. angielskiego.

Jednym z nich był konkurs English Ace 2009, który odbył się w połowie marca. Był to konkurs wielokrotnego wyboru, w którym uczestniczyło 9557 uczniów ze starszych klas szkoły podstawowej jak i gimnazjów z terenu całego kraju. Uczniowie nasi uzyskali wysoką oraz bardzo wysoką punktację. Na szczególne wyróżnienie zasługują Marek Chotoborski z klasy IV, który zajął VI miejsce w województwie oraz Kasia Waniczek, również z klasy IV (14 miejsce w województwie). Z klasy Va najlepszy wynik uzyskał Michał Skórkowski ( 17 miejsce w woj.), z kl. Vb Julia Lange (22 miejsce w woj.). Spośród uczniów klasy szóstej najwyższy wynik uzyskały Monika Cichoń  oraz Ola Radzka.

Pod koniec marca uczniowie klasy piątych oraz klasy szóstej wzięli udział w I etapie IV Wojewódzkiego Konkursu J. Angielskiego „The Globe". Zgodnie z regulaminem do II etapu z każdej szkoły mogła zostać zakwalifikowana tylko jedna osoba. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy VI Marta Sznajder, która 12 maja w II etapie tego konkursu zdobyła IV miejsce.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Tangramy

12 Maja 2009, 1:39

Z wielką przyjemnością informujemy, że w dniu 27 marca br. drużyna uczniów z klasy 6 Szkoły Podstawowej „Filomata" w składzie:

 • Maciej Hadasik
 • Olga Kocikowska
 • Dominika Wójcik

zajęła III miejsce w miejskim konkursie: „Mistrz Tangramu"

Serdecznie gratulujemy!!!

Tangram - to chińska gra znana od ok. 3000 lat.

 • Najbardziej popularny jest kwadrat, który składa się z 7 części (tan).
 • Celem tej gry jest ułożenie większego obrazka / figury wg przygotowanego wzorca (najczęściej narysowanych konturów tego obrazka) lub własnej wyobraźni.

TYDZIEŃ ZIEMI 2009

29 Kwietnia 2009, 10:14

"W POSZUKIWANIU POZYTYWNEJ ENERGII"

XVI edycja Tygodnia Ziemi organizowanego przez Muzeum Górnictwa Węglowego zakończyła się ogromnym sukcesem naszej uczennicy Alicji Witomskiej. Alicja zdobyła  III miejsce w konkursie poetyckim pt : „Mój akumulator" . Zadaniem uczestników było napisanie wiersza o osobach, miejscach, zwierzętach, zjawiskach, przeżyciach, które pomagają autorowi przetrwać trudne chwile, przełamać poczucie samotności, zniechęcenia, zagubienia, a jednocześnie stanowią dla autora pozytywną energię do zmagań  z codziennością. Nagrodzony wiersz Alicji dotyczył jej wielkiej pasji- koni. Sukces naszej uczennicy jest bardzo duży, ponieważ  konkurs obejmował zasięgiem nie tylko województwo śląskie ale także pojawiały się prace z innych rejonów Polski. Laureatce i jej opiekunce- p. Monice Weiler serdecznie gratulujemy!!!!!

 ZAMIESZCZAMY PONIŻEJ WIERSZ ALICJI WITOMSKIEJ:

Odchodząc......

 Wietrze, chłodny władco koni

daj mi choć raz jeszcze

galopem pogonić.

Daj mi poczuć wolność, radość i swobodę

zanim już na zawsze w otchłani utonę.

 

Ty jeden możesz zrozumieć

co ja czuję,

gdy w kolejce do rzeźni

śmierci oczekuję.

Odchodzę z tego świata,

bo nie jestem nic warty

jestem stary, zmęczony

grzbiet od siodła otarty.

  

Proszę cię o jedno,

mój galopie panie

daj raz jeszcze wiatr poczuć

zanim to się stanie.

Pozwól mi wyśnić

jak na mglistej łące

cwałuję w marzeniach

dotykając słońce.

  

Nie ma innej drogi

taka moja dola

dobiegłem do celu

niech się spełni wola                                         

 

 


SZACHOWE MISTRZOSTWA GLIWIC PRZEDSZKOLAKÓW

2 Kwietnia 2009, 12:04

2I lutego odbyły się Szachowe Mistrzostwa Gliwic Przedszkolaków. Z dumą informujemy, że nasza  Ania Dziembowska - uczennica "zeróweczki" - zajęła w tym turnieju III miejsce.

BRAWO ANIU!!!!!

Kliknij aby obejrzeć w pełnym rozmiarze


WOJEWÓDZKI FESTIWAL PIOSENKI ANGIELSKIEJ W ZABRZU

2 Kwietnia 2009, 12:04

Dwie z naszych szóstoklasistek już za tydzień spróbują swoich sił w eliminacjach do Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki  Angielskiej organizowanego przez Gimnazjum nr 12 w Zabrzu. Ola Radzka i Ala Witomska przygotowały po dwie angielskojęzyczne piosenki, z którymi wybiorą się na przesłuchanie już 1 kwietnia 2009. Mamy nadzieję, że Prima Aprilis okaże się dla nich  pomyślną datą i powtórzą zeszłoroczny sukces Oli Malawskiej (udział w Festiwalu i wyróżnienie na koncercie finałowym w teatrze Roma w Zabrzu).

Trzymamy kciuki!


I GLIWICKIE KONFRONTACJE MUZYCZNE

2 Kwietnia 2009, 12:03

18 marca Chór Szkolny oraz solistka Alicja Witomska wzięli udział w I Gliwickich Konfrontacjach Muzycznych. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się konkurs dawniej zwany „Prezentacjami Artystycznymi Dzieci i Młodzieży”, organizowany od lat przez gliwicki Młodzieżowy Dom Kultury. W poprzednich edycjach tego konkursu nasz chór już dwukrotnie otrzymał wyróżnienie, zaś Ala – III nagrodę w roku 2008. W tym roku Prezentacje Artystyczne awansowały do rangi konkursu wojewódzkiego, zaś Konfrontacje – stały się niejako miejskimi eliminacjami.  Miło nam ogłosić, że w Konfrontacjach chór zajął II miejsce, zaś Ala – III miejsce.

Gratulujemy !!!


KOLĘDY, PASTORAŁKI… I TORBA ŁAKOCI

2 Kwietnia 2009, 12:03

17 stycznia przed szkolnym chórem  stanęło kolejne konkursowe wyzwanie – VII Festiwal Kolęd i Pastorałek organizowany przez parafię Podniesienia Krzyża Świętego w Giwicach. Tym razem obok chóru do konkursowych zmagań stanęły  aż 4 solistki. Klasy IV-VI reprezentowały Kasia Bek i Ala Witomska, zaś klasy I-III – Dorotka Cichoń i Marysia Baryluk. Chór, niestety znów padł ofiarą sobotniego terminu konkursu – z niemal trzydzieściorga chórzystów ostatecznie filomackie barwy reprezentowało wytrwale tylko dziewięcioro: Dorota Cichoń, Maria Baryluk, Martyna Kałdonek, Beata i Edyta Rebajn, Wiktoria Strózik, Olga Kocikowska, Ala Witomska i Dominika Wójcik. Mimo długiego oczekiwania i chłodu w kościele dziewczyny zaśpiewały z ogromnym zaangażowaniem, za co należą się im rzęsiste brawa.  Bardzo ładnie poradziły sobie na scenie także solistki, w tym dwie konkursowe debiutantki – Marysia i Kasia. Doświadczona zaś w konkursowych „bojach” Ala po raz kolejny nie wróciła bez nagrody. Tym razem było to również wysokie, II miejsce. Warto przy okazji pogratulować  Zespołowi Wokalnemu Gimnazjum „Filomata”, który został wyróżniony w kategorii zespołów szkół ponadpodstawowych za porywające wykonanie angielskiej kolędy „Joy to the World”. O konkursowej przygodzie i emocjach pamiętać będziemy jeszcze po feriach, częstując się na próbach otrzymanymi od organizatorów słodyczami!


WOJEWÓDZKI FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK W WIELOWSI

2 Kwietnia 2009, 12:03

13 grudnia Chór Szkoły Podstawowej „Filomata” oraz dwie solistki – Dorotka Cichoń i Ala Witomska  wzięli  udział w pierwszym w tym sezonie konkursie kolęd. Warunkiem udziału było wykonanie dwóch kolęd lub piosenek o tematyce świątecznej, z których jedna miała być w języku angielskim lub niemieckim. Ze względu na sobotni termin szkołę reprezentował chór w pomniejszonym składzie. Konkurencja też był silna – w czasie dwudniowych przesłuchań wystąpiło kilkuset wykonawców  z całego regionu.  Z filomackiego grona największy sukces odniosła Ala Witomska, która zaśpiewała dwie świąteczne piosenki : „Pada śnieg i „Let it snow”i......
  zajęła I miejsce
w kategorii solistek szkół podstawowych.
Gratulujemy sukcesu na skalę wojewódzką!