FILOMATA - Szkoła możliwości

 • slidebg1
 • -->
 • slidebg1
 • -->

Ostatnio dodane...

KOMUNIKACJA Z DZIEĆMI - w drodze do Rodzicielstwa Bliskości

8 Stycznia 2018, 2:33

Zapraszamy rodziców na dwudniowe warsztaty z Agnieszką Stein:

KOMUNIKACJA Z DZIEĆMI

- w drodze do Rodzicielstwa Bliskości

Bycie rodzicem to wielkie wyzwanie. Czasem mówimy bezradnie: nikt mnie nie uczył bycia rodzicem, to trudne! I bardzo często zastanawiamy się wtedy nad odpowiedzią na pytania:

 • Jak się dogadać?
 • Co pomaga w komunikowaniu się z dziećmi, a co przeszkadza?
 • Co zrobić, żeby komunikacja wspierała dziecko w rozwoju?
 • Jak słuchać trudnych zdań, by dostrzec w nich zaproszenie do kontaktu?
 • Jak mówić o tym, co dla nas ważne, by to było usłyszane?
 • Jak reagować na to, gdy dziecko mówi do nas rzeczy trudne, przykre, “niegrzeczne”?
 • Co zrobić, żeby dziecko zaczęło słuchać, co do niego mówię i chciało np. po sobie posprzątać?
 • Jak zadbać w tym wszystkim o siebie?

Najczęściej działamy intuicyjnie i nie zawsze nasza intuicja podpowiada nam najlepsze rozwiązania. Wiemy, jak wykonywać nasz zawód, tutaj zwykle jesteśmy profesjonalistami. Tego się nauczyliśmy! Jednak w kontaktach z własnymi dziećmi czasami czujemy bezradność. Poszerzając swoją wiedzę o komunikacji, zwiększamy swoje szanse na porozumienie w relacjach z dziećmi.

Skuteczną komunikację z dziećmi warto oprzeć na zasadzie sformułowanej przez Stephena Covey’a: najpierw staraj się zrozumieć, a dopiero potem być zrozumianym. Zgodnie z nią, w czasie warsztatów:

 • poświęcimy dużo czasu na to, jak opierać komunikację z dziećmi na dawaniu im doświadczenia, że są słuchane i brane pod uwagę,
 • będziemy ćwiczyć takie sposoby mówienia do dziecka, które pomagają we wzajemnym zrozumieniu,
 • będziemy się uczyć, jak zwracać uwagę na komunikację, która zachodzi poza słowami,
 • poszukamy sposobów, jak mówić, żeby dziecko chciało słuchać i żeby budować rodzinę, w której potrzeby wszystkich członków rodziny są tak samo ważne.

Warsztat to przestrzeń na to, żeby posłuchać, porozmawiać, podzielić się swoimi doświadczeniami, ale także przede wszystkim, żeby lepiej poznać siebie, doświadczyć czegoś nowego i poćwiczyć nowe sposoby reagowania. To, co zdarzy się na warsztacie zależy w dużym stopniu od tego, co przyniosą ze sobą uczestnicy. Każdy uczestnik zadając pytania, dzieląc się swoim doświadczeniem, uczestnicząc w ćwiczeniach staje się współtwórcą warsztatu.

Po warsztacie uczestnicy wychodzą z nowym doświadczeniem i nową wiedzą, ale też z mnóstwem nowych pytań i przemyśleń, które jeszcze długo w nich pracują.

Dla kogo?

Warsztaty Agnieszki adresowane są do każdego rodzica, który chce tworzyć ze swoim dzieckiem relację, która służy bliskości i radości i daje wsparcie na całe życie. Nie adresujemy ich do rodziców dzieci w konkretnym wieku – zapraszamy zarówno rodziców najmłodszych dzieci, jak i nastolatków. Różnorodność rodzicielskich doświadczeń bardzo wzbogaca warsztaty,

Kiedy?

29 – 30 września 2018 r (sobota – niedziela),  godz. 10.00 – 17.00

Gdzie?

GLIWICE, ul. Bojkowska 20a, Siedziba FILOMATY, tel. 322707665

Koszt udziału:

 • opłata uczestnictwa - 420 zł
 • para, rodzina, osoby, które brały już udział w warsztatach w FILOMACIE, rodzice dzieci uczęszczających do FILOMATY – 350 zł od osoby

Rezerwacja miejsca

gwarancją rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki w wysokości 100 złotych, po potwierdzeniu przez organizatora przyjęcia zgłoszenia. Wystawiamy faktury vat. Opłatę należy uiścić przelewem, podając w tytule nazwę szkolenia oraz imię i nazwisko uczestnika.

Pozostałą część należy uiścić do 15 września 2018r.

Ilość uczestników:

16 osób

Jak się zapisać?

Jeśli zdecydujesz się na udział w szkoleniu, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszenia.

Prowadzenie warsztatu:

AGNIESZKA STEIN

Agnieszka o sobie:

Jestem psychologiem. Od 1999 roku pomagam dzieciom i ich rodzicom radzić sobie w różnych sytuacjach. Udzielam indywidualnych konsultacji w sytuacjach wątpliwości wychowawczych. Pomagam rodzicom w rozpoznawaniu wyzwań rozwojowych i podpowiadam, jak wspierać dzieci przechodzące przez różne trudne dla nich sytuacje. Udzielam pomocy rodzicom zagubionym w gąszczu obecnie dostępnych, często wzajemnie sprzecznych porad i zaleceń i pomagam im czerpać radość z rodzicielstwa i osiągać równowagę między potrzebami wszystkich członków rodziny. Prowadzę też warsztaty dla rodziców oraz współpracuję z przedszkolami i szkołą Montessori. Doradzam nauczycielom, pomagam im rozwijać się zawodowo, wspieram ich w kontaktach z rodzicami. W miejscach, gdzie pracuję, uczą się również dzieci ze specjalnymi potrzebami. Specjalizuję się w pracy w nurcie Rodzicielstwa Bliskości, a więc za podstawowy czynnik tworzący skuteczną opiekę rodzica nad dzieckiem uważam ich wzajemną relację.

Więcej informacji znajdziesz na stronie Agnieszki Stein: http://agnieszkastein.pl/

AGNIESZKA STEIN jest autorką książek o nurcie Rodzicielstwie Bliskości: Dziecko z bliska, Dziecko z  bliska idzie w świat

Książki te będzie można kupić w czasie warsztatów.


EMPATIA W EDUKACJI - OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA FILOMATY

12 Października 2016, 3:45

NAJWAŻNIEJSZE SĄ RELACJE!

11 października 2016 r. odbyła się ogólnopolska konferencja "EMPATIA W EDUKACJI - jak może zmienić polską szkołę?" zorganizowana przez Towarzystwo Oświatowe  FILOMATA. Szkoła uczciła w ten sposób dwudziestolecie swojego istnienia. Wydarzenie objął patronatem Prezydent Miasta Gliwice, Pan Zygmunt Frankiewicz.

Projekt był współfinansowany z budżetu Miasta Gliwice. Konferencja zgromadziła 238 gości z różnych stron Polski, min. z Warszawy, Krakowa, Jaworzna, Sosnowca, Katowic i oczywiście - z Gliwic. Byłą doskonałą okazją do podzielenia się doświadczeniem i wymiany poglądów.

Spotkanie rozpoczęło się od występu muzycznego – dzięki  uczniom Szkoły Podstawowej i Gimnazjum FILOMATA wszyscy uczestnicy  otrzymali śpiewającą zachętę wraz z piosenką "Zrób ten krok"… Zespół został przygotowany przez Panią Grażynę Dzwonowską, a piosenka jest jej autorskim dziełem. Następnie Zuzia Czernik, przedstawicielka liceum, w krótkim przemówieniu brawurowo pokazała, że bez „próby przymierzenia cudzych butów” - nie jesteśmy w stanie się porozumieć.

Głos zabrał także Pan Mariusz Kucharz, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gliwice, który o potrzebie emaptii w naszych szkołach opowiedział z perspektywy bycia rodzicem dwójki dzieci.

Na początku konferencji dotarł też do nas niezwykły Gość! Prosto z Warszawy, w towarzystwie Pauliny Orbitowskiej-Fernandez, dyrektora Polsko-Angielskiej Szkoły Podstawowej MENTIS,  przyjechała do naszych dzieci ze szkoły podstawowej … Żyrafa. Z wielką walizką, pełną empatycznych pomysłów! Na pewno dodamy swoje i wyślemy Żyrafę w dalszą podróż, do następnej szkoły - zapewnili nasi najmłodsi uczniowie.

Konferencja przebiegła zgodnie z planem. Pierwszy wykład wprowadzający w problematykę kształtowania empatycznego mózgu człowieka wygłosił dr Marek Kaczmarzyk z Uniwersytetu Śląskiego, a dzięki kilku przykładom przekonaliśmy się o potędze neuronów lustrzanych.  Elżbieta Więcław, dyrektor FILOMATY,  przedstawiła możliwości budowania relacji w szkole w oparciu o Porozumienie bez Przemocy. Część konferencyjna zakończyła się wystąpieniem Franka Gaschlera, niemieckiego trenera Porozumienia bez Przemocy, który opowiedział o programie SEN ŻYRAFY,  realizowanym w naszym  przedszkolu i szkole podstawowej. Po południu w siedzibie FILOMATY można było wziąć udział w jednym z sześciu warsztatów. Wszystkie dotyczyły empatii i tego, jak obdarzać nią świat - zaczynając od siebie, aby dotrzeć do uczniów na różnych poziomach edukacyjnych. Ten dzień po raz kolejny uświadomił nam, że siłą edukacji są relacje, a można je zbudować dzięki empatii!

Jesteśmy szczęśliwi, że w taki sposób świętowaliśmy dwudzieste urodziny FILOMATY. To była wspaniała okazja do zrobienia kolejnego kroku w spełnianiu naszego marzenia, jakim jest tworzenie szkoły przyjaznej ludziom, z takim punktem widzenia, "z którego dobrze widać każdego człowieka".

Dziękujemy wszystkim przybyłym gościom, partnerom konferencji, nauczycielom i uczniom FILOMATY, którzy czuwali nad organizacją całości.

Zdjęcia na konferencji wykonali: Marta Jaksik, Michał Ludynia, Izabela Gielnik

zobacz galerię zdjęć

zobacz opinie uczestników o konferencji